Çfarë është trajnimi i jetës dhe si mund ta ndryshojë jetën tuaj

trajnimi për jetën kapërcen pengesat

Ndoshta e keni dëgjuar ndonjëherë termin "trainim i jetës" por nuk e dini saktësisht se për çfarë i referohet. ose pse po bëhet kaq popullor kohët e fundit Ky lloj trajnimi ka të bëjë me metodologjinë që kërkon zhvillimin maksimal personal të personit, kërkon transformimin e brendshëm që lejon arritjen e qëllimeve që nuk janë arritur në këtë moment.

Ky trajnim i ndihmon njerëzit të kenë një ndryshim të perspektivës në jetë, të kenë më shumë motivim për ta bërë angazhimin e tyre të jenë të vërtetë përballë këtij ndryshimi ose transformimi dhe më të rëndësishmet: të marrin përgjegjësinë për veprimet e tyre.

Personi ndihet i shoqëruar gjatë gjithë kohës gjatë procesit të ndryshimit dhe kjo rrit të mësuarit më mirë në mënyrë që personi të modifikojë zakonet e tij njohëse, emocionale dhe madje edhe të sjelljes duke arritur potencialin maksimal, duke lejuar Veprimet tuaja mund t'ju ndihmojnë të arrini ato qëllime që më parë i keni parë shumë larg.

kapërcyer fatkeqësinë me stërvitje të jetës

Trajnimi për jetën është një lloj trajnimi që përqendrohet tek personi për të gjetur zgjidhje dhe rezultate për ato që e shqetësojnë atë në një moment specifik, duke zgjeruar vizionin e tij për të tashmen dhe të ardhmen dhe se ajo që e pengon atë për të arritur objektivat e tij është dëbuar nga jeta juaj përgjithmonë . Objektivat mund të jenë punë, personale ose me marrëdhënie me njerëz të tjerë. Personi fillon të ndryshojë të menduarit e tij dhe të zbulojë se për çfarë është i aftë me aftësitë e tij.

Nuk është optimizëm i ekzagjeruar

Kjo nuk do të thotë se personi ka një vizion të shtrembëruar ose se ata kanë një optimizëm të ekzagjeruar, larg tij. Ajo që provohet me trainimin e jetës është që personi të ketë një vizion realist të objektivave që dëshirojnë të arrijnë dhe pengesave që do të hasin gjatë rrugës. Në këtë mënyrë ju mund të krijoni një plan veprimi që ju lejon të arrini atë që dëshironi.

Për të mos rënë në optimizëm të ekzagjeruar, teknikat përdoren për ta ndihmuar personin të kuptojë se ata kanë mundësi që duhet t'i shfrytëzojnë dhe që mbase nuk i kanë kuptuar më parë. Ju duhet ta përfytyroni veten duke përmbushur qëllimet në mënyrë që të gjeni planin e veprimit më shpejt.

lumturia e stërvitjes së jetës

Këshillimi për jetën nuk është një terapi si e tillë, por përkundrazi përqendrohet në teknika të tilla si NLP (programimi neurolinguistik), meditimi, aftësitë sociale, përkushtimi, ndër të tjera. Ato janë teknika që e ndihmojnë personin të kuptojë pse veprojnë mënyrën sesi e bëni dhe keni nevojë për një ndryshim në sjelljen tuaj pozitive për të marrë atë që dëshironi në jetë.

Personi duhet të kuptojë pse vepron ashtu si vepron dhe pse duhet ta ndryshojë atë për të marrë rezultate të mira. Në këtë mënyrë, ju mund të filloni rrugën drejt ndryshimit pozitiv në jetën tuaj. Personi do të jetë në gjendje të mendojë ndryshe dhe madje të ndryshojë vlerat e tij nëse është e nevojshme, duke vepruar në përputhje me strategjitë e promovuara nga trajnimi dhe duke qenë kështu në gjendje të drejtojë veprime drejt përmbushjes së objektivave të veta.

A është për të gjithë?

Ne qofte se eshte. Këshillimi për jetën është për këdo që ka nevojë për të, megjithëse ka disa rrethana që mund ta bëjnë trajnimin për jetën një ide të mirë në jetën e njerëzve, të tilla si:

 • Njerëzit që duan të përmirësojnë cilësinë e tyre të jetës
 • Njerëzit që duan të bëjnë ndryshime në çdo fushë të jetës së tyre
 • Njerëzit të cilët dëshirojnë të fillojnë një projekt por nuk mund të vendosin
 • Njerëzit të cilët kanë probleme shëndetësore
 • Njerëzit që kanë pësuar ngjarje që u kanë dobësuar forcën emocionale
 • Njerëzit me sulme ankthi
 • Njerëzit që duan të jenë më të motivuar në jetë
 • Njerëzit që duan të rrisin krijimtarinë e tyre në mënyrën se si veprojnë

Përfitimet e trajnimit të jetës

Këshillimi për jetën ka disa përfitime siç thuhet nga njerëzit që e kanë jetuar atë, si dhe ata që e mësojnë atë agree tofos pajtohen se kjo mund të përmirësojë cilësinë e jetës tuaj. Por cilat janë saktësisht përfitimet?

tejkalimi i trajnimit të jetës

Njihni qëllimet jetësore. Me trainimin e jetës personi do të jetë në gjendje të kuptojë objektivat e jetës së tij, mund të përqendrohet në të tashmen dhe ta shijojë atë. Ju gjithashtu mund të mendoni për të ardhmen për të ditur se çfarë doni të arrini në jetë dhe vizatoni një rrugë që ju ndihmon të arrini ato qëllime përmes veprimeve tuaja.

Më shumë vetëbesim. Ndërsa personi arrin qëllimet e tij, ai do të ndiejë kënaqësi të madhe të brendshme, sepse është i aftë ta arrijë atë. Kjo do t'ju ndihmojë të keni vetëvlerësim më të mirë dhe të keni më shumë vetëbesim. Ju do të jeni në gjendje të identifikoni diversantin e brendshëm që më parë nuk ju lejonte të përparoni në jetën tuaj ashtu si dëshironit.

Zhvillim personal. Personi është i aftë të rritet personalisht sepse ai ka lënë zonën e tij të rehatisë. Ai është në gjendje të ketë një këndvështrim tjetër mbi jetën dhe rrethanat edhe nëse në fillim nuk është aq komod sa ishte mësuar më parë (edhe nëse ishte negativ). Vështirësitë bëhen mundësi për rritje në të gjitha nivelet e jetës tuaj.

Menaxhim më i mirë i jetës. Personi do të jetë në gjendje të menaxhojë në mënyrë më efektive si veprimet e tij ashtu edhe kohën në dispozicion çdo ditë për të arritur qëllime më të mira. Ju do të vini re se keni sjellje që nuk janë të vlefshme me qëllimet tuaja dhe Ju do të mësoni të menaxhoni jetën duke vendosur prona të përqendruara në qëllimet tuaja dhe mirëqenien tuaj personale.

Komunikim më i mirë me veten. Personi do të jetë në gjendje të përmirësojë komunikimin me veten e tij dhe për këtë arsye edhe me njerëzit përreth tij. Ky aspekt është thelbësor në mënyrë që gjithçka që keni lexuar deri më tani të rrjedhë natyrshëm. Para së gjithash, një person duhet të kuptojë veten dhe të komunikojë me brendësinë e tij në mënyrë që më vonë të jetë në gjendje të flasë dhe të kuptojë të tjerët, që e rrethojnë atë.

Njëherë. Ju keni arritur deri tani, tani duhet të mendoni nëse kjo lloj terapie është e përshtatshme për ju dhe nëse do të ishte në gjendje t'ju ndihmojë të përmirësoni cilësinë e jetës tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.