Stilet e komunikimit: njihni 4 më të rëndësishmet

tre miq duke qeshur

Njerëzit komunikojnë vazhdimisht dhe pa e kuptuar, ka stile të ndryshme komunikimi që na mbizotërojnë, ne do të flasim me ju se cilat janë 4 më të rëndësishmet apo më të përdorurat. Ne duam ta theksojmë këtë bëhet fjalë për stile komunikuese dhe në asnjë rast për karakteristika të njerëzve.

Me këtë nënkuptojmë se nëse një person ka një stil komunikimi agresiv në një moment të caktuar, kjo nuk do të thotë se ai është një person agresiv gjatë gjithë kohës. Në varësi të stilit të emetuesit, marrësi mund të ketë një reagim ose një tjetër. Një stil komunikimi nuk është diçka unike, Të gjithë ne mund të kemi stile të ndryshme komunikimi në varësi të situatës ose rrethanave në të cilat ndodhemi.

stili i komunikimit pasiv

Në këtë stil komunikimi, dërguesi fsheh ose frenon mendimet e tij, besimet e tij, emocionet e tij dhe madje edhe nevojat e tij. Mund të jetë për shkak të frikës nga refuzimi, pasigurisë për përgjigjen e të tjerëve ose ndonjë arsye tjetër. Kjo do të ndalojë rrjedhën e komunikimit që nga ajo kohë se marrësi nuk i njeh nevojat dhe mendimet reale të dërguesit dhe mund të shkaktojë konfuzion.

Biseda me miqtë

Njerëzit që përdorin stilin e komunikimit pasiv shpesh shmangin shikimin e drejtpërdrejtë, shikimin në tokë ose thjesht shmangin kontaktin e drejtpërdrejtë me sy. Toni i zërit do të jetë i ulët dhe qëndrimi i trupit do të shfaqet me trup të përkulur, shpatulla të varura...

Kur përdoret ky stil komunikues, mesazhet që janë shumë të qarta shmangen duke përdorur fjalë të tilla si: mendoj, ndoshta, thjesht dua të them që, nuk është e rëndësishme, por, nuk ka rëndësi etj.

Kur përdoret ky lloj komunikimi pasiv, mund të ketë konflikte ndërpersonale dhe ndjenja trishtimi, zemërimi dhe madje edhe pakënaqësi ndaj vetvetes ose ndaj të tjerëve. Kjo ndodh sepse dërguesi nuk është në gjendje të shprehë nevojat e tij dhe nuk ka shkëmbim real në komunikim. Marrësi do të ndihet i hutuar sepse nuk do ta kuptojë mirë dërguesin.

stil komunikimi agresiv

Ky stil komunikues bazohet në imponimin e nevojave dhe opinioneve mbi të tjerët pa marrë parasysh atë që të tjerët mendojnë apo ndjejnë. Mund të ketë ose jo ofendime ose akuza, por ndjehet si një komunikim intensiv që krijon siklet teksa një person dominon dhe tjetri nënshtrohet pa e kuptuar. Personi me stil komunikues agresiv nuk bën përpjekje për të kuptuar të tjerët. ai fokusohet vetëm te vetja.

Në stilin agresiv, fytyra zakonisht është e tensionuar dhe me shprehje dhe emocione armiqësore, ku komunikuesit kryesorë janë zemërimi dhe agresiviteti. Pamja mund të jetë sfiduese dhe zëri i lartë dhe i fuqishëm. Gjestet e trupit shpesh kanë një stil dominues.

disa shprehje që përdoren shpesh në këtë stil komunikues janë: fajin e ke ti me mire ti..., nuk e ke idene, e ke bere gabim, me siguri ben shaka, me mire do te me degjoje, duhet etj. ato madje mund të përfshijnë fjalë poshtërimi dhe kritike.

Ky stil komunikues do të krijojë konflikte të zakonshme ndërpersonale sepse nuk ndërtohet një bazë solide mes dy njerëzve. Njerëzit që kanë një stil komunikimi agresiv janë zakonisht njerëz të frustruar, të pakënaqur me jetën e tyre, ata ndihen jashtë kontrollit ose janë gjithmonë të zemëruar.

Stili i komunikimit pasiv-agresiv

Ky stil komunikues do të ishte kombinimi i dy të parave të diskutuara. Është një stil aspak i drejtpërdrejtë që kërkon gjithmonë aludime për të treguar sikletin e tij. Ata janë selektivë dhe do të jenë të këndshëm me disa njerëz dhe të pakëndshëm me të tjerët.. Kur ka një konflikt, shmangni zgjidhjen e drejtpërdrejtë të problemit dhe ai madje mund të "përdor" njerëz të tjerë për ta bërë atë për të edhe nëse ata nuk kanë të bëjnë fare me konfliktin në fjalë.

Takimi i miqve me një djalë pasiv agresiv

Zakonisht duken miqësorë, por nuk do të jenë me ata me të cilët ndjejnë një lloj performance negative. Ata kanë një ton zëri të papëlqyeshëm edhe pse fjalët e tyre janë të sjellshme.

Ata nuk e flasin drejtpërdrejt mendjen e tyre, por duken sfidues ose përçmues. Ata do të flasin për problemin e tyre me njerëz që nuk kanë asnjë lidhje me konfliktin. Gjuha e trupit tuaj ose fjalët e tij ndryshojnë nga ajo që ai mendon në të vërtetë ose me sjelljen e tyre. Ky lloj komunikimi zakonisht gjeneron konflikte si nga brenda për personin ashtu edhe për të tjerët.

Stili i komunikimit i sigurt

Gruaja që flet me një burrë pohueshem
Artikulli i lidhur:
Cilat janë të drejtat pohuese: thelbësore në komunikim

Ky stil komunikimi do t'i ndihmojë njerëzit të kenë një marrëdhënie të mirë ndërpersonale pasi ka koherencë midis asaj që shpreh dhe mendon, si dhe në sjellje. Bëhet me ndershmëri dhe merr parasysh mendimet e të tjerëve.

Ata shprehin nevojat ose mendimet e tyre pa ofenduar apo bërë të tjerët të pakëndshëm. Nuk kërkohet dominimi, është thjesht një stil komunikimi efektiv, ku njeriu flet qartë pa kërkuar të lëndojë të tjerët.

Shprehja e fytyrës në këtë stil komunikues është e qetë dhe e këndshme. Vështrimi është i drejtpërdrejtë, por jo agresiv apo dominues, me një ton zëri të qartë dhe të fortë. Gjestet janë të qeta dhe jo frikësuese.

Mendimet, emocionet ose idetë shprehen siç duhet, duke respektuar të drejtat e të tjerëve, por edhe duke marrë parasysh të drejtat e tyre. Tjetri nuk skualifikohet asnjëherë dhe përdoren fraza pohuese, p.sh. .

Frazat e përdorura janë zakonisht gjithëpërfshirëse ndaj tjetrit dhe pozitive, duke shprehur dëshirat dhe nevojat e tyre, por duke vërtetuar dëshirat dhe nevojat e të tjerëve.

dy persona duke folur

Ky stil komunikimi do të lejojë një marrëdhënie të rrjedhshme mes njerëzve dhe do ta bëjë atë të ndihet e kënaqshme. Nuk ka tension dhe zgjidh problemet që mund të ekzistojnë në momente të caktuara. Personi me këtë stil komunikues ndihet mirë me veten dhe gjithashtu me të tjerët.

Tani që i njihni 4 stilet e komunikimit, ndiheni më të identifikuar me njërin apo tjetrin? Zakonisht i kombinojmë 4 në varësi të situatës në të cilën ndodhemi, por pa dyshim, duhet të bëjmë përpjekje që të përdorim gjithmonë stilin e fundit të komunikimit të përmendur.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.