Këshilla për studimin e psikiatrisë

Ne kemi përgatitur një përmbledhje përmes së cilës do të përpiqemi t'ju transmetojmë disa këshilla për studimin e psikiatrisë, të cilën shpresojmë ta merrni parasysh për të vlerësuar nëse është me të vërtetë karriera që do t'ju ofrojë kënaqësinë që po kërkoni në të ardhmen.

Këshilla për studimin e psikiatrisë

Arsyet e studimit të psikiatrisë

Së pari, është shumë e rëndësishme që të jemi të qartë se psikiatria është një karrierë shumë specifike, domethënë është thelbësore që ka diçka brenda nesh që na bën thirrje të stërvitemi siç duhet dhe, mbi të gjitha, të bëhemi profesionistë të mirë në të ardhmen .

Në çdo rast, psikiatria është një specialitet përmes të cilit kryhet një analizë në lidhje me çrregullimet mendore të pacientit. Psikiatria në thelb kërkon parandalimin në radhë të parë, për të vazhduar më vonë në vlerësimin e pacientit i cili paraqet një lloj çrregullimi mendor, realizimin e një diagnoze përmes së cilës mund të kryhet trajtimi dhe rehabilitimi pasues.

Duhet të theksohet se psikiatria nga ana e saj paraqet specialitete të ndryshme që duhet të merren parasysh nga studenti:

 • Psikopatologjia: është dega e psikiatrisë që studion procesin përmes të cilit ndodh çrregullimi mendor tek pacienti.
 • Psikofarmakologji: bëhet fjalë për analizën e efekteve të barnave në varësi të sëmundjes mendore që do të trajtojmë.
 • Seksologji: në këtë rast po flasim për degën e psikiatrisë që përqendrohet në studimin e seksualitetit njerëzor.

Si mund ta di nëse psikiatria është thirrja ime

Së pari duhet të kemi parasysh se psikiatria nuk është një karrierë e duhur, por që të jemi në gjendje të përdorim atë, së pari duhet të studiojmë Mjekësi, për të vazhduar më vonë të specializohemi në psikiatri dhe, siç thamë më parë, ne gjithashtu mund të kryeni një nën-specializim pasues për secilën prej specialiteteve që kemi treguar në seksionin e mëparshëm.

Kjo do të thotë se është një proces shumë i gjatë mësimi që kërkon një përpjekje të konsiderueshme nga ana e studentit, prandaj është thelbësore që t'i drejtohemi asaj për sa kohë që kemi një profesion, pasi përndryshe ka shumë degë dhe mundësi të tjera. Të ndryshme që mund të na çojë në profesionin më të përshtatshëm në rastin tonë.

Këshilla për studimin e psikiatrisë

Ne gjithashtu duhet të jemi të qartë se, sapo të fillojmë të punojmë si psikiatër, do të jetë thelbësore që të merremi me njerëz që vuajnë nga çrregullime mendore dhe gjendje të llojeve të ndryshme, domethënë po flasim për njerëz me një ndjeshmëri të konsiderueshme. Kjo do të thotë që ne gjithashtu duhet të jemi të bindur se do të jemi në gjendje të përballemi me këtë lloj situate dhe të garantojmë profesionalizmin maksimal.

Puna e psikiatrit

në thelb, psikiatria është një specializim në problemet mendore, në mënyrë që të mund të punojmë si në spitale publike dhe private, klinika, etj. duke trajtuar dhe analizuar njerëzit me sëmundje të ndryshme mendore.

Duhet të theksohet se psikiatri është i vetmi profesionist i trajnuar për të diagnostikuar sëmundjet mendore, si dhe për të kërkuar teste dhe ekzaminime mjekësore përmes laboratorëve, apo edhe përshkrimin e ilaçeve bazuar në patologjinë.

Në këtë mënyrë, ekziston një ndryshim i rëndësishëm në lidhje me psikologët, një detaj tjetër që është gjithashtu i rëndësishëm për ju që të jeni shumë të qartë.

Vlen të përmendet gjithashtu fakti që psikiatria aktualisht ka një kërkesë më të madhe për sa i përket pacientëve, pasi shoqëria e sotme ka përjetuar një rritje të ndjeshme në lidhje me problemet mendore si dhe rastet e depresionit, ankthit, varësisë nga ilaçet, varësi të ndryshme si alkoolizmi, sulmet , sjelljet e dhunshme, etj. Të gjithë ata fillojnë ose përfundojnë me probleme të shëndetit mendor që duhet të trajtohen nga një specialist në degën mjekësore të psikologjisë.

Dhe sigurisht, është gjithashtu thelbësore që të kemi parasysh që të jemi profesionistë të mirë në fushën e psikiatrisë nuk është e nevojshme vetëm të studiojmë vetë psikiatrinë, por ne gjithashtu duhet të kalojmë gjithë jetën tonë profesionale duke u shqetësuar për trajnimin, dhe kjo është, çdo fushë që ka të bëjë me mjekësinë po zhvillohet vazhdimisht, kështu që nëse nuk shqetësohemi për kryerjen e një azhurnimi të duhur, për një kohë të shkurtër do të humbasim mundësitë kur bëhet fjalë për marrjen e diagnozave dhe trajtimeve adekuate.


3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gaston david galvez dijo

  Do të ishte shumë e dobishme, për mua, të mësoja, dhe si ndihmë, për një pacient që është një i afërm i drejtpërdrejtë

 2.   santos mendez dijo

  Vetëm ata njerëz karizmatikë me sens të madh profesional mund dhe duhet të zgjedhin trajnimin në këtë fushë, pasi sëmundjet mendore janë shumë komplekse dhe një diagnozë e gabuar mund të përkeqësojë një situatë të shqetësimit emocional ... Unë ju them sepse vajza ime ishte në një situatë shqetësuese kur Isha 9 vjeçe dhe pas 5 seancash me profesionistin e psikiatrisë u detyrova ta hidhja atë dhe me dijeninë që kisha fituar ndihmova vajzën time deri në shkallën që ajo u diplomua në Universitet me një medalje të artë ... Aktualisht ajo është e martuar Ajo ka një djalë dhe tani është një biznesmene shumë e suksesshme dhe pa ndonjë vazhdim të asaj që ndodhi kur ajo ishte 9 vjeç ...

 3.   Georgina Santos Serrano dijo

  Ashtë një thënie apo princ i vogël