Këshilla dhe rekomandime për studimin e psikologjisë

La psikologji është një diplomë universitare që synon të trajnojë njerëz me interes të studioni sjelljen ose sjelljen njerëzore dhe trajtojnë njerëzit që mund të kenë probleme në lidhje me të.

Nëse jeni pjesë e grupit të njerëzve të interesuar për të studiuar psikologji, në këtë post do të gjeni jo vetëm informacione të rëndësishme, por gjithashtu do t'ju ofrojmë disa këshilla ose rekomandime që mund të jenë shumë të dobishme për ju.

Njihni të gjitha aspektet e nevojshme për të studiuar psikologjinë

Për të studiuar këtë karrierë, është thelbësore të njihni disa aspekte themelore të saj. Midis tyre mund të gjejmë universitetet për ta studiuar atë, kohëzgjatjen, cilësitë që duhet të kenë njerëzit që duan të jenë psikologë, disa këshilla dhe rekomandime, ndër të tjera. Në këtë mënyrë do të jeni shumë më të informuar për gjithçka që rrethon studimin e profesionit, gjë që do t'ju lejojë të zhvilloheni më lehtë.

La diplomë në psikologji Mund të mos jetë aq e lehtë sa mendojnë disa njerëz, por as nuk është shumë e komplikuar. Për më tepër, mundësitë e punës pasi të përfundojë diploma janë mjaft të larmishme, që do të thotë se është një mundësi shumë e mirë për të studiuar nëse vërtet dëshironi të jeni psikolog.

Pse këshillohet të studiohet kjo karrierë?

Ka disa pika me të cilat mund të konkludojmë se rekomandohet studimi dhe diplomimi nga ky profesion. Sidoqoftë, siç e përmendëm, personi duhet të ketë interes në sjelljen apo sjelljen njerëzore dhe në ndihmën ndaj njerëzve.

 • La karriera e psikologjisë zgjat përafërsisht katër vjet; të cilat mund të ulen ose rriten në varësi të secilit person. Përveç kësaj, është e mundur të kalosh më shumë kohë duke studiuar nëse një nga master të ndryshëm ekzistues është bërë për të arritur një specializim.
 • Shkalla nuk është aq e vështirë, por duhet të jesh një person i përkushtuar që përpiqet të përmirësojë veten. Në mënyrë të ngjashme, është gjithashtu e nevojshme të jesh në trajnim të vazhdueshëm duke kryer kërkime vetë.
 • Mundësitë e punës janë vërtet të shumta, duke qenë në gjendje të zgjidhni të kryeni funksione në të cilat nuk duhet të trajtoni pacientë në një shtrat (në kundërshtim me atë që mendojnë shumica e njerëzve).
 • L të ardhurat e psikologëve Ato nuk janë më të lartat, por mund të përdoren për të jetuar me komoditete të caktuara. Sidoqoftë, është e mundur të gjenerohen më shumë të ardhura ndërsa historiku dhe përvoja rritet; si dhe ata që dallohen dhe përpiqen, për shembull, psikologë të njohur në qytete ose ata që ofrojnë shërbime online në mënyrë që të gjenerojnë të ardhura shtesë nga komoditeti i shtëpive të tyre.
 • Pavarësisht se sa vjeç jeni, çdokush mund të studiojë psikologji. Gjithashtu, për shkak të fleksibilitetit të tij, ky aspekt nuk ndikon aspak. Mos harroni pikën e mëparshme, nëse nuk mund të gjeni një punë dhe nuk keni një zyrë, atëherë opsione të tilla si bërja e konsultave në internet mund të jenë shumë të dobishme.
 • Psikologët, përsëri në sajë të fleksibilitetit, mund ta përshtatin profesionin e tyre me stilin ose ritmin e jetës që ata bëjnë. Në këtë mënyrë, në disa raste ata mund të zgjedhin cilën degë të karrierës së tyre të praktikojnë pa qenë e nevojshme të bëjnë një master ose madje të zgjedhin sa orë dëshirojnë të punojnë në javë.

Supozoj se nëse po e lexonit këtë postim, tashmë do të kishit një gatishmëri të caktuar për të studiuar këtë karrierë, që do të thotë se ndoshta me pikat e mëparshme më në fund e keni inkurajuar veten për ta bërë këtë. Nëse është kështu, atëherë ne mund të vazhdojmë një informacion më të saktë.

Cilat cilësi rekomandohen për të studiuar një karrierë në psikologji?

 • Ndjeshmëria është një aspekt themelor i garës, pasi ne duhet të mësojmë të ndihemi në këpucët e pacientëve tanë. Vetëm në këtë mënyrë do të jeni në gjendje të ndjeni saktësisht atë që ata ndiejnë dhe të kuptoni arsyen e sjelljes ose mendimeve të tyre, të cilat do t'ju lejojnë
 • El vetëkontroll emocional Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme, pasi që psikologët duhet të kontrollojnë të gjitha ato emocione që lindin kur dëgjojnë përvojat, anekdotat, kujtimet dhe problemet që mund të kenë pacientët.
 • Komunikimi nuk duhet të kufizohet vetëm në gojë, por gjithashtu t'i kushtojë vëmendje gjuhës së trupit të pacientëve dhe asaj të përdorur nga terapistët.
 • Nëse mendoni ta studioni, duhet të keni një mendje të hapur, pasi shumë pacientë do të kenë besime, sjellje ose personalitete që ndryshojnë nga tuajat.

Kërkesat për të studiuar psikologji              

Kërkesat për të studiuar këtë karrierë janë, si në shumicën e rasteve, të ketë një gradë bachelor i shkencës (meqenëse psikologjia është në këtë degë) dhe si rekomandim ynë, përputhuni me cilësitë e përmendura më sipër; megjithëse kjo e fundit mund të mësohet ndërsa studiojmë karrierën e psikologjisë.

Përveç kësaj, këshillohet gjithashtu që të studioni karrierën vetëm nëse jeni të interesuar për objektivin e profesionit në përgjithësi ose për ndonjë nga specialitetet e tij; jo vetëm sepse dikush ju ka thënë që duhet ta studioni, se do të fitoni një pagë të mirë në fund të muajit ose se duhet të keni një diplomë. Sidoqoftë, nëse jeni të interesuar të studioni psikologji dhe të provoni, keni të drejtë për ta bërë këtë.

Universitetet më të mira për të studiuar gradën e psikologjisë

Ka shumë universitete në të gjithë botën për të studiuar psikologji, si fizike ashtu edhe në internet. Universitetet më të mira për të studiuar këtë karrierë janë:

 • Universiteti Princeton.
 • Kolegji Universitar i Londrës.
 • Universiteti i Miçiganit.
 • Universiteti i Kalifornisë në Berkeyley.
 • Yale University.
 • Universiteti i Kalifornisë.
 • Universiteti i Oksfordit.
 • Universiteti Stanford.
 • Universiteti i Kembrixhit.
 • Universiteti i Harvardit

Cilat janë universitetet më të mira në Spanjë për të qenë psikolog?

Sa i përket universiteteve spanjolle, mund të gjejmë Universitetin Autonom të Madridit, Universitetin e Zaragozës, Universitetin Complutense të Madridit, Universitetin e Vendit Bask, Universitetin e Barcelonës, Universitetin e Santiago de Compostela, Universitetin Autonom të Barcelonës, Universitetin e Valencia dhe Universiteti i Granatës.

Opsione për të studiuar karrierën e psikologjisë në internet

Në rast se dëshironi të studioni në distancë dhe nga komoditeti i shtëpisë tuaj ose kudo që të jeni, mund të studioni karrierën në internet falë universiteteve ose instituteve dixhitale.

 • Nga kudo në botë, universiteti UNED është një mundësi shumë e mirë.
 • Për njerëzit që ndodhen në Spanjë, Universiteti Isabel I mund të jetë një alternativë e shkëlqyeshme.
 • Nga ana e saj, në Meksikë mund të studioni karrierën në internet në Universitetin Kombëtar Autonom të Meksikës.
 • Më në fund, në Kolumbi mund të zgjidhni opsionin e ofruar nga Universiteti Kombëtar i Hapur dhe në Distancë (UNAD).

Shpresojmë që hyrja të ketë një informacion të qartë dhe të saktë, i cili ka lejuar transferimin e njohurive te të gjithë lexuesit në të gjithë botën me interes për të studiuar psikologji. Nëse keni ndonjë pyetje, mos harroni të përdorni kutinë e komenteve më poshtë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.