Si të lexoni sytë e një personi: zbuloni mendimet e tij pa fjalë

lexo syte

Ata kanë qenë rreth 540 milion vjet dhe shumica prej nesh kanë një çift, por përveç duke i dhënë vetes shikim, çfarë mund të themi duke parë sytë e dikujt? Njerëzit thonë se sytë janë një "dritare drejt shpirtit", që ata mund të na tregojnë shumë për një person vetëm duke i parë ata. Meqenëse nuk mund të kontrollojmë, për shembull, madhësinë e nxënësve tanë, ekspertët e gjuhës së trupit mund të nxjerrin një pjesë të madhe të gjendjes së një personi nga faktorë që lidhen me sytë. Interesante, apo jo?

Sytë janë pjesë e gjuhës sonë të trupit që praktikisht nuk kemi asnjë kontroll mbi to. Përveç rregullimit të sasisë së dritës së marrë në procesin e shikimit (zgjerimi: rritja e madhësisë së nxënësit; tkurrja: zvogëlimi i madhësisë së nxënësit), Eckhard Hess (1975) zbuloi se nxënësi zgjerohet kur ne jemi të interesuar për personin me të cilin po flasim ose për objektin që po shikojmë.

Si tregues, kontrolloni madhësinë e nxënësit të një miku kur flisni për diçka interesante, pastaj ndryshoni temën në diçka më pak interesante dhe shikoni se si ato tkurren. Përveç trurit, sytë janë organi më i komplikuar në trupin e njeriut, dhe gjithashtu shumë magjepsës!

lexo syte

Sytë si pasqyra e shpirtit

Sytë tanë komunikojnë diçka rreth nesh. Ata komunikojnë diçka për shpirtin dhe karakterin tonë. Mendoni për këtë:

 • Kur jeni duke biseduar me dikë, ju mund të kuptoni nga sytë e tij nëse ai vërtet po dëgjon apo jo ose nëse ata janë vërtet të angazhuar në atë që po thoni.
 • Kur takoni dikë, pothuajse mund të tregoni se çfarë lloj personi është ai përmes syve të tij. A janë miqësorë, intensivë, të largët, të tensionuar, frikësues, mikpritës, të kujdesshëm apo kërcënues?
 • Kur ju shikoni në sytë e tyre, ju praktikisht mund të tregoni gjendjen e tyre shpirtërore. Mund të jetë i trishtuar, i lumtur, ekstatik, i lënduar, irritues, serioz, i urryer ose i dashur.
 • Kur jeni në bisedë të thellë, ju mund të kuptoni nëse ata janë të vëmendshëm, të shpërqendruar, të interesuar ose jo interesues.
 • Kur plakeni sytë tuaj komunikojnë gjëra më të thella. Ata u tregojnë miqve dhe familjes nëse i njëjti person është i pranishëm apo jo; të njëjtin person që u takuan njëzet vjet ose njëzet ditë më parë. Ne i shikojmë ata në sy dhe mund të shohim diçka ndryshe.
gjuhë joverbale në një bisedë
Artikulli i lidhur:
Truket gjuhësore joverbale që duhet të përdorni çdo ditë

Për të lexuar mendjen e dikujt, shikoji në sytë e tij

Kontakti me sy

Për të vendosur kontakt dhe për të komunikuar me një person, kontakti efektiv me sy është thelbësor për ndërveprimin tonë të përditshëm me njerëzit, dhe gjithashtu për ata që duan të jenë komunikues efektivë në sferën publike:

Kontakt i vazhdueshëm me sy

Shikoni, mos ia ngul sytë. Kontakti i tepërt me sy mund ta bëjë marrësin të pakëndshëm. Në përgjithësi në shoqëritë perëndimore dhe në shumë kultura të tjera, kontakti me sy me një person pritet të jetë i rregullt, por jo tepër i vazhdueshëm. Kontakti i vazhdueshëm me sy shpesh konsiderohet si një përpjekje frikësimi, gjë që e bën personin që është subjekt i shikimit të personit të ndihet tepër i studiuar dhe i parehatshëm.

lexo syte

Edhe midis njerëzve dhe jo-njerëzve, kontakti i vazhdueshëm me sy ndonjëherë është i pa këshillueshëm: Revista Mjekësore e Zelandës së Re raportoi se një arsye që kaq shumë fëmijë të vegjël bien viktima të sulmeve të qenve është kontakti i tyre i rregullt me ​​sy me kafshët shtëpiake, gjë që i bën ata shumë të fuqishëm. Qentë ndihen të kërcënuar dhe kanë një qëndrim mbrojtës.

Kontakti tepër i vazhdueshëm me sy është gjithashtu një shenjë që personi është tepër i vetëdijshëm për mesazhet që po dërgon. Në rastin e një personi që përpiqet të mashtrojë dikë, ata mund të shtrembërojnë kontaktin e tyre me sy në mënyrë që të mos e shmangin atë, një tregues i njohur gjerësisht i gënjeshtrës.

Kontakti evaziv me sy

Pse shmangim shikimin e një personi? Kjo mund të jetë sepse ne jemi në siklet për t'i parë ata nëse jemi të pandershëm në përpjekjen për t'i mashtruar ata. Sidoqoftë, Universiteti i Stirling në Skoci zbuloi se, në një studim pyetje-përgjigje midis fëmijëve, ata që mbanin kontakte me sy kishin më pak të ngjarë të gjenin përgjigjen e saktë të një pyetje sesa ata që vështruan larg për të marrë në konsideratë përgjigjen e tyre.

Kontakt me sy, Si një pajisje e socializimit, ajo mund të kërkojë një sasi të habitshme përpjekjesh për të ruajtur kur kjo energji mund të shpenzohet për llogaritjen, sesa për detyrat perceptuese.

Sytë që qajnë

Njerëzit besohet të jenë specia e vetme në Tokë që qan, megjithëse ka prova të reja për elefantët dhe gorillat (të qarë emocionale). Në shumicën e kulturave në të gjithë botën, e qara konsiderohet të jetë shkaktuar nga një përvojë ekstreme e emocioneve; zakonisht shoqërohet me trishtim ose dhimbje, edhe pse shpesh përvojat ekstreme të lumturisë dhe, përmes humorit, mund të na bëjnë të qajmë.

Shpesh të qarët e detyruar për të fituar simpati ose për të mashtruar të tjerët njihet si "lot krokodili", një shprehje e miteve të krokodilëve që "qajnë" kur kapin pre.

lexo syte

Sytë që vezullojnë

Përveç nevojës sonë instinktive për të mbyllur sytë, emocionet dhe ndjenjat tona ndaj personit me të cilin po flasim mund të bëjnë që ne të ndërrojmë në mënyrë të pavetëdijshme shkallën e pulsimit.

Blinking më shumë se mesatarja 6 deri në 10 herë në minutë mund të jetë një tregues i mirë se një person është tërhequr nga personi me të cilin po flisni dhe për këtë arsye përdoret si shenjë flirtimi.

Burrat dhe gratë vezullojnë me të njëjtën shpejtësi si njëri-tjetri, 6-10 herë në minutë në një mjedis normal. Gjithashtu, kafshët si breshkat dihet që vezullojnë në kohë të ndryshme me secilin sy.

Bëni syrin

Në Perëndim, ne e shohim shkeljen e syrit si një mënyrë të pacipë të flirtimit, diçka që bëjmë me njerëz me të cilët njohim ose jemi në marrëdhënie të mira. Sidoqoftë, ka variacione ndër-kulturore në temën e shkeljes së syrit: disa kultura aziatike vrenjtin nga përdorimi i kësaj forme të shprehjes së fytyrës.

Drejtimi i syve

Çfarë na tregon drejtimi në të cilin shikon dikush se çfarë mendon ose ndien? Epo, ndoshta vetëm ato që po shohin. Gjëja për të parë është drejtimi që sytë e dikujt shohin kur mendojnë. Shikimi në të majtë të tyre tregon se ata po kujtojnë ose po përpiqen të mbajnë mend diçka.

Nga ana tjetër, shikimi në të djathtën tuaj tregon mendime më krijuese, dhe kjo shpesh interpretohet si një shenjë e mundshme që dikush mund të jetë gënjeshtar në disa situata, domethënë, duke krijuar një version të ngjarjeve që nuk është plotësisht i vërtetë.  Shënim: Nëse një person është me të majtë, treguesit e drejtimit mund të kthehen mbrapsht.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Dario Jose Lozada Ramirez dijo

  Ky mësim u duk shumë i mirë dhe unë konfirmoj që nëse shikoni në të majtë është sepse po përpiqeni të mbani mend pasi që shikimi im është fiksuar përherë është në anën e majtë sepse pësova një aksident me motor në 1 dhe qëndrova në koma për 1993 muaj dhe jam i vendosur të kujtoj gjithçka, faleminderit për të gjitha mësimet tuaja.- Dario Lozada 4-11-01, 2020:9 am