Çfarë është të menduarit anësor dhe si ju ndihmon të zgjidhni problemet

të menduarit anësor dhe krijues

Të menduarit anësor është një mënyrë krijuese për zgjidhjen e problemeve që të gjithë kemi nëse e zhvillojmë. Nëse keni dëgjuar ndonjëherë mendim vertikal, nga ana tjetër, kjo i referohet mënyrës logjike dhe më tradicionale të zgjidhjes së problemeve.

Por sot ne do të përqendrohemi në të menduarit anësor pasi që ai është ai që mund t'ju sjellë përfitimet më të mëdha si në jetën tuaj personale ashtu edhe në atë profesionale.

Mendja logjike dhe të menduarit anësor

Në çdo logjikë ka rregulla që duhet të ndiqen për të arritur qëllimet, për shembull, nëse doni të fitoni në shah duhet të ndiqni rregullat e lojës. Ose nëse dëshironi të gatuani një recetë, do t'ju duhet të ndiqni hapat e saj për të marrë një rezultat të mirë dhe për të shijuar pjatën. Por cilat janë saktësisht ato “copa” që mungojnë? Këto rregulla ose "pjesë" supozohet të jenë atje, të ekzistojnë dhe të jenë të njohura për të marrë rezultate të mira fare.

tic-tac-toe krijuese

Supozohet se ato ngacmojnë perceptime, koncepte dhe kufij të ndryshëm që duhet të ndiqen në jetë në mënyrë që gjithçka të ketë kuptim dhe të ketë një harmoni të caktuar. Të menduarit anësor nuk i referohet lojës me pjesët ekzistuese, por kërkimit të ndryshimit në të njëjtat pjesë. Të menduarit anësor merret me perceptimin e një pjese të mendimit. Kjo është ajo ku ne e organizojmë botën e jashtme në pjesë që më pas mund t'i "përpunojmë".

Eduard de Bono

Një tru i shëndetshëm njerëzor nuk dëshiron gjithmonë të jetë krijues, ai është krijuar për të kuptuar se si t’i bëjmë gjërat ose si të mendojmë për to dhe më pas të “bllokojë” atë përgjigje automatike ose sjellje në një proces nënndërgjegjeshëm në mënyrë që truri i ndërgjegjshëm të përqendrohet në gjëra të tjera nëse ka nevojë., duke kursyer kohë dhe energji. Nëse nuk keni dëgjuar për Edward de Bono apo Mendim Lateral mbase keni qenë shumë i zënë duke menduar në mënyrë konvencionale.

Edward de Bono është një shkrimtar pjellor, psikolog maltez, i diplomuar në Universitetin e Oksfordit. Ai është babai i të menduarit anësor. Ai zhvilloi teknika anësore të të menduarit në mënyrë që njerëzit të ishin në gjendje të kapërcenin prirjen natyrore që bën që truri të mbyllet në modele ose zakone dhe kështu të na lejojë të jemi më krijues në të menduarit. Isshtë një mënyrë për të zhvilluar ide krijuese dhe inovative, nga kushdo që dëshiron ta bëjë atë!

të menduarit anësor në anglisht

Teknikat e të menduarit anësor

Të menduarit anësor është një grup procesesh që siguron një mënyrë të qëllimshme dhe sistematike të të menduarit në mënyrë krijuese që rezulton në të menduarit inovativ në një mënyrë të përsëritshme. Ndërsa mendimi kritik ka të bëjë kryesisht me gjykimin e vlerës së vërtetë të deklaratave dhe kërkimin e gabimeve. Mendimi anësor ka të bëjë më shumë me "vlerën e lëvizjes" të deklaratave dhe ideve. Një person përdor të menduarit anësor për të kaluar nga një ide e njohur në krijimin e ideve të reja. Përcaktohen katër kategori kryesore të mjeteve anësore të të menduarit:

  • Mjetet gjeneruese të ideve: modelet aktuale të mendimit lëshohen në gjurmët e tyre aktuale.
  • Fokusimi i mjeteve që hapin mendjen për mundësi të reja në kërkim të ideve të reja.
  • Mjetet e korrjes që ndihmojnë në maksimizimin e vlerës ato merren nga ideja që gjeneron rezultate.
  • Mjetet e trajtimit që mbështesin procesin e krijimtarisë ato i bëjnë idetë e egra të përputhen me kufizimet, burimet dhe mbështetjen e botës reale.

Shpesh përpjekja për të menduar më shumë në të njëjtin drejtim mund të mos jetë aq e dobishme sa ndryshimi i drejtimit në të menduarit. Përpjekja në të njëjtin drejtim nuk do t'ju ndihmojë domosdoshmërisht në arritjen e qëllimit, ndonjëherë ju duhet të ndryshoni perspektivën tuaj dhe të gjithë mendimin tuaj në mënyrë që të ecni përpara. Mendimi anësor largohet qëllimisht nga mendimi "vertikal" ose logjik (metoda klasike e zgjidhjes së problemeve: zgjidhja e zgjidhjes hap pas hapi nga të dhënat e dhëna) ose imagjinata "horizontale" (ka shumë ide, por nuk kujdeset për zbatimin e hollësishëm të tyre duke shtyrë gjykimin).

labirint i të menduarit anësor

Kur mund të përdoret

Mendimi anësor është i shkëlqyeshëm për zgjidhjen e problemeve. Shpesh herë kur jeni duke zgjidhur problem ose duke hartuar diçka, mund të ketë një përgjigje të dukshme. Nëse çështja është e rëndësishme, mund të jetë e dobishme për një kohë të vogël të përdoret mendimi anësor për të zbuluar mënyra alternative për të përcaktuar problemin dhe për të filluar të mendojmë për të në një kuptim më të gjerë. Ju mund ta trajnoni trurin të jetë më krijues dhe të zbulojë zgjidhje më të mira për problemet e njohura.

Për të gjetur qasje të reja

Mënyra se si bëni gjithçka në jetën ose biznesin tuaj mund të jetë mënyra më e mirë e mundshme për ta bërë këtë, por nuk ka të ngjarë. Nëse keni krijuar një mënyrë për të bërë gjëra për veten tuaj ose ju është thënë se "kjo është mënyra e duhur për ta bërë atë", ka të ngjarë të ketë mënyra të tjera për t'i bërë gjërat në mënyrë më efektive dhe më efikase. Duke përdorur teknikat anësore të të menduarit për të gjetur mënyra të reja për të përmirësuar veten dhe biznesin tuaj, ju mund të arrini qëllimet tuaja.

Për inovacion

Çdo shpikës ose krijues duhet të përqendrojë kreativitetin e tij drejt procesit të shpikjes, qoftë një shpikje e patentueshme apo një aplikacion celular, nganjëherë ata do të mendojnë për një gjendje "faqe bosh", jo vetëm për të përmirësuar atë që është shpikur tashmë. Të menduarit anësor ndihmon mendimtarët të jenë më proaktivë dhe të sigurt në të menduarit e tyre. Kur zgjidhni një problem që nuk dihet ende, të menduarit anësor mund t'ju ndihmojë të zgjidhni pikënisjen.

A e kontrolloni mendimin tuaj anësor?

Përdorimi i të menduarit anësor nuk duhet të zgjasë më shumë se dy minuta. Ju përpiqeni t'i shihni gjërat në një mënyrë tjetër. Ju përpiqeni të gjeni një qasje të re ose një koncept të ri. Dhe nëse nuk jeni të suksesshëm, thjesht lini atë atëherë dhe vazhdoni me mënyrën e zakonshme të bërjes së gjërave. Nuk ka rëndësi se sa e shkurtër është koha e caktuar për mendimin anësor. E rëndësishme është që të caktoni pak kohë.

Të marrësh tridhjetë sekonda herë pas here është shumë më e dobishme sesa të kesh një sesion të gjatë krijues. Ashtu si shumë gjëra në jetë, nëse doni ta përmirësoni duhet të punoni për të. Praktika e bën një mjeshtër!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.