36 fraza nga Thales i Miletit që do t'ju bëjnë të reflektoni

të tilla të miletus

Ju mund të jeni të njohur me emrin Thales of Miletus, sepse edhe pse ai jetoi dhe vdiq shumë kohë më parë, ai la një trashëgimi të madhe për njerëzimin. Pikërisht ai jetoi dhe vdiq midis 624 dhe 546 para Krishtit. Ai ishte një filozof, matematikan, gjeometrik, fizikan, astronom dhe ligjvënës i Greqisë Antike.

Mendimet e tij na kanë arritur deri më sot falë historianëve të mëdhenj të Antikitetit që e citojnë. Ai njihej si filozof i natyrës. Ai, me një grup tjetër mendimtarësh grekë, donte të kuptonte origjinën e kozmosit.

Për ta, universi duhej të përbëhej nga një element origjinal, i cili varësisht nga mënyra se si grimcat u bashkuan, dha formën e formave të tjera të botës. Në fakt, ai mendoi se uji ishte elementi themelor i gjithë krijimit.

Fraza të Thales të Miletit të tilla të miletus

Tjetra do t'ju lëmë frazat e Thales të Miletit që kanë mbijetuar deri më sot. Pa dyshim, është një thesar i madh i historisë që ia vlen të theksohet, pasi ato janë mendime nga mijëra vjet më parë ... dhe që ende na befasojnë edhe sot!

 1. Lumturia e trupit bazohet në shëndet; atë të të kuptuarit, në dituri.
 2. Gjithmonë duke kërkuar një punë e përditshme; Kur e keni, mos mendoni për asgjë tjetër përveçse ta bëni mirë.
 3. Shpresa është e vetmja e mirë e përbashkët për të gjithë njerëzit; ata që kanë humbur gjithçka e posedojnë akoma.
 4. Uji është fillimi i gjithçkaje.
 5. Gjëja më e vështirë në jetë është të njohësh veten.
 6. E kaluara është e vërtetë, e ardhmja e errët.
 7. Izoloni veten në botën tuaj të brendshme dhe reflektoni në sistemin e universit.
 8. Të gjitha gjërat janë bërë nga uji dhe të gjitha treten në ujë.
 9. Gjëja më e vështirë është të njohim vetveten; më e lehtë është të flasësh keq për të tjerët.
 10. Gjëja më e madhe është hapësira, sepse mbyll gjithçka.
 11. Shumë fjalë kurrë nuk tregojnë mençuri.
 12. Kënaqësia e fundit është të marrësh atë që dëshiron.
 13. Lumturia e trupit bazohet në shëndet; atë të të kuptuarit, në dituri.
 14. Koha është më e mençura nga të gjitha gjërat; sepse nxjerr gjithçka në dritë.
 15. Një mori fjalësh nuk është provë e një mendjeje të matur.
 16. Merrni për vete këshillat që i jepni një tjetri.
 17. Ne në të vërtetë nuk jetojmë në majë të një toke të fortë, por në fund të një oqeani ajri.
 18. Nëse zilia është e natyrshme tek burrat, më mirë fshihni prosperitetin tuaj dhe kështu shmangni provokimin e saj.
 19. Bukuroshja nuk vjen nga një trup i bukur, por nga veprime të bukura.
 20. Nëse jeni duke kërkuar për një zgjidhje të mirë dhe nuk mund ta gjeni, këshillohuni me kohën, pasi koha është mençuria më e madhe.
 21. Asgjë nuk është më e vjetër se Zoti, sepse nuk u krijua kurrë; asgjë më e bukur se bota, është vepër e po këtij Zoti; asgjë nuk është më aktive se sa mendohet, pasi fluturon mbi të gjithë universin; asgjë nuk është më e fortë se nevoja, sepse të gjithë duhet t'i nënshtrohen asaj.
 22. Unë jam mirënjohës për fatin tim për tre gjëra; sepse ai lindi njeri, sepse lindi një burrë jo një grua, sepse ai lindi një Helene jo një barbar. të tilla të miletus
 23. Puna rrit virtytin. Ai që nuk di të kultivojë artet, të punojë me shat.
 24. Më e forta është nevoja, sepse ajo dominon gjithçka.
 25. Gjëja më e shpejtë është të kuptuarit, sepse përshkon gjithçka.
 26. Ai kështu do të thyejë gjuhën e sharlatanëve.
 27. Nëse jeni duke kërkuar për një zgjidhje të mirë dhe nuk mund ta gjeni, këshillohuni me kohën, pasi koha është mençuria më e madhe.
 28. Përdorni fjalët tuaja me kujdes; që ata të mos ndërtojnë një mur midis jush dhe atyre që jetojnë me ju.
 29. Shmangni bërjen e asaj që mund të fajësohet për të tjerët për të bërë.
 30. Unë do të shpërblehem mjaftueshëm nëse duke u thënë të tjerëve nuk do të pretendoni zbulimin si tuajin, por do të thoni se ishte i imi.
 31. Duke vendosur shkopin tuaj në fund të hijes së piramidës, ju bëtë dy trekëndësha me rrezet e diellit dhe kështu provuat se piramida (lartësia) ishte për shkopin (lartësia) si hija e piramidës në hijen e shkopit .
 32. Kush është i lumtur? Një person që ka një trup të shëndetshëm, që mbulon veten me qetësi shpirtërore dhe që kultivon talentin e tij.
 33. Nëse ka një ndryshim, duhet të ketë diçka që ndryshon, megjithatë nuk ka asnjë ndryshim.
 34. Nëse në një komb nuk ka as pasuri të tepruar, as varfëri të pamatur, atëherë mund të thuhet se drejtësia do të mbizotërojë.
 35. Burrat e shtetit janë si kirurgë; gabimet e tyre janë vdekjeprurëse.
 36. Ay Përralla! nuk jeni në gjendje të shihni se çfarë po ndodh në këmbët tuaja dhe të perceptoni qiellin në të njëjtën kohë.

Çfarë mendoni për këto fraza nga Thales i Miletit? Siç e keni parë, këto janë fraza që mund t'ju bëjnë të reflektoni sot. Janë fjalë që pa dyshim mund t’i keni menduar në një moment të jetës suaj. Nuk ka shumë fraza më shumë në njohuri që kur Thales jetoi mijëra vjet më parë dhe nuk është e lehtë të mbledhësh të gjithë punën e tij ose frazat që ishin më të përhapura.

të tilla të miletus

Por ajo për të cilën jemi të sigurt është se ato janë fraza që nuk dalin nga moda, që prekin zemrat tona sepse thotë shumë me pak fjalë. Padrejtësia, jeta, mendimi, reflektimi njerëzor ... gjithçka është pjesë e procesit evolucionar të shoqërisë. Aq më shumë, sa shumë fraza të tij mund të thuheshin sot dhe ende kanë kuptim të madh ... Sepse duket se për shumë mijëra vjet që kalojnë, megjithëse përparojmë në teknologji dhe në njohuri dhe informacion, realiteti është se vetë njerëzimi vazhdon të ketë të njëjtat reflektime si në kohën kur Thales i Miletit ishte gjallë.

Padyshim, ky është një reflektim i shkëlqyeshëm që na ndihmon të kuptojmë kuptimin e jetës, të jetojmë në të tashmen, të shijojmë momentin dhe mbi të gjitha, të ndjehemi me këto fjalë nga Thales i Miletit, sikur të ishte një mendimtar i kohës sonë . Cila nga këto fraza të pëlqente më shumë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   JOSE BENITO ALVAREZ ZAMORA dijo

  E shkëlqyeshme K ADSHILLA E TREGIME T GJITHAND . .

 2.   Dario Jose Lozada Ramirez dijo

  Burrat e shtetit janë si kirurgë; gabimet e tyre janë vdekjeprurëse. Supershtë jashtëzakonisht e rëndësishme për shkak të sjelljes së keqe të entiteteve shtetërore