Të vegjlit nuk kanë nevojë për ekrane

play

Ne jemi dëshmitarë të një lloj idhujtarie tekno-pedagogjike, sipas së cilës laptopët dhe tabletët janë përfundimtar në arsimimin e fëmijëve. Megjithatë, laps dhe letër, blloqe ndërtimi prej druri dhe lojë njerëzore mund të jenë shumë më efektive.

Materialet e thjeshta, të pastrukturuara, janë akoma shumë më të mira se televizori, kompjuterat dhe konzollat ​​në nxitjen e zhvillimit të trurit tek foshnjat dhe fëmijët e vegjël, sipas ekspertëve nga Akademia Amerikane e Pediatrisë (AAP). Lojë falas ndihmon fëmijët nën moshën dy vjeç të mendojnë në mënyrë krijuese, të zgjidhin problemet dhe të zhvillojnë aftësi motorike dhe arsyetuese. Pediatrit madje dyshojnë në dobinë e programeve kompjuterikë që paraqiten si pedagogjikë.

Sa i përket televizionit, AAP siguron që kur shikohet tepër, të vë në rrezik zhvillimin e gjuhës. Ekrani i vogël është një problem edhe kur prindërit e shohin atë, Kjo zvogëlon kohën që ata kalojnë në bashkëveprim me fëmijët e tyre. Ulur përpara ekranit nuk është e njëjtë si të bisedosh duke parë në sytë e njëri-tjetrit ose duke luajtur lojëra.

Fëmijët e vegjël mësojnë përmes ndërveprimit me njerëzit e tjerë, dhe jo programe televizive ose kompjuterike, tregon AAP, i cili këshillon të mos instaloni televizione në dhomat e fëmijëve, si dhe t'i shikoni ato para se të flini. Ata mësojnë më shumë duke luajtur me njerëz.

Mendja e trupit


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Fabio Ramalho dijo

    Ashtu si!