Aktivitete për të takuar njerëz

tako njerëz

Ndoshta ju jeni një person i ndrojtur ose ndoshta keni një mënyrë jetese që ju bën të takoni pak njerëz gjatë gjithë ditëve tuaja. Nëse kjo ju ndodh, është e mundur që keni menduar më shumë se një herë dhe dy herë që dëshironi të takoni njerëz, por nuk dini si ta bëni. Ju nuk jeni vetëm në këtë, ka shumë njerëz që janë në të njëjtën situatë.

Imagjinoni sikur jeni në një aheng, se është dikush që ulet në një cep pa folur me askënd, ju jeni i njëjti por në cepin tjetër. Asnjë prej tyre nuk guxon të ndërmarrë hapin e fillimit të një bisede dhe secili shkon në shtëpi i trishtuar që ka pasur një mbrëmje zhgënjyese. Por tani, Imagjinoni sikur t’i afroheni atij personi dhe të filloni një bisedë, gjithçka ndryshon!

Takimi me njerëzit: çelësa për ta bërë më të lehtë

Tjetra do të flasim me ju për disa aktivitete që ju mund të kryeni për të takuar njerëz dhe për ta bërë më të lehtë për ju. Me këto aktivitete do të kuptoni se takimi me njerëz është më i lehtë nga sa imagjinoni dhe se tani e tutje, do të keni më shumë njerëz në jetën tuaj!

nje foto miqsh
Artikulli i lidhur:
Unë nuk kam miq, çfarë mund të bëj?

social networking

Në ditët e sotme, me distancën shoqërore, takimi me njerëz mund të bëhet më i ndërlikuar për këtë arsye, rrjetet sociale mund të jenë trampolina juaj për të filluar biseda me njerëz të tjerë. Isshtë më e lehtë për të ndrojturit sepse është pas një ekrani, por jo sepse është e lehtë është gjithmonë një ide e mirë.

Ju duhet të jeni kritik ndaj njerëzve me të cilët dëshironi të bisedoni, jo vetëm ndaj askujt. Gjithashtu nuk është ide e mirë të pranoni të gjitha kërkesat për miqësi që vijnë në rrjetin tuaj social, as nuk është mirë që ju të shtoni njerëz pa kriter.

tako njerëz

Në rastin ideal, duhet të kërkoni grupe në rrjetet sociale ose të kërkoni profile të njerëzve që kanë mendime ose interesa të ngjashme me tuajat. Në këtë mënyrë do të keni diçka me të cilën të filloni një bisedë interesante me një person tjetër. Gjithashtu, një aspekt tjetër që mund të jetë i rëndësishëm është vendndodhja e atij personi. Kështu që marrëdhënia të mos jetë vetëm virtuale, ideali është që të kërkoni njerëz që janë afër jush, kështu që kur të kalojë mbyllja dhe distancimi shoqëror, ju mund ta takoni atë mik të ri dhe ta takoni personalisht.

Të jesh vullnetar

Kur dilni vullnetarisht për të ndihmuar njerëzit e tjerë mund të takoni më shumë njerëz që gjithashtu ndihmojnë të tjerët në mënyrë që të mund të bëni diçka të mirë për komunitetin. Ky aktivitet është padyshim një iniciativë e mirë nëse vendosni ta bëni. Ka shumë mundësi që mund të bësh për të dalë vullnetar në grupe të mëdha njerëzish që bëhen fis.

Ju as nuk keni nevojë të dilni vullnetarisht për të ndihmuar njerëzit e tjerë, ju mund të dilni vullnetarisht për të ndihmuar kafshët nëse preferoni në atë mënyrë. Zgjidhni aktivitetin për të cilin do të ndiheshit më mirë vullnetar dhe thjesht bëjeni.

Nëse keni kohë dhe energji, shikoni rreth zonës suaj se si mund të filloni vullnetarisht dhe të ndihmoni të tjerët. Në këtë mënyrë, pothuajse pa e kuptuar, ju do të filloni të takoni më shumë njerëz dhe të keni mundësinë për të bërë më shumë miq.

tako njerëz

Flisni me fqinjët tuaj për të takuar njerëz

Ndonjëherë mund të kemi ata njerëz që do të bëhen miqtë tanë në të ardhmen. dhe ne as nuk e kuptojmë se ata janë afër nesh. Nëse jetoni në një komunitet të fqinjëve, është e mundur që miqësia juaj të jetë më e afërt se sa larg. A keni kontaktuar fqinjët tuaj kohët e fundit?

Nëse e shihni fqinjin tuaj duke bërë diçka në komunitet, kontaktoni dhe ofroni ndihmën tuaj. Bëni një meze të lehtë shtesë dhe ofroni atyre fqinjëve me të cilët mendoni se mund të merreni vesh. Ju gjithashtu mund të bëni biskota dhe t'i shpërndani ato për ata fqinjë që mendoni se kanë nevojë edhe për një shoqërim shtesë.

Duke bërë këto hapa të thjeshtë është më se e mundshme që të mund të takoni njerëz të mrekullueshëm dhe gjëja më e mirë është që ata të ishin më pranë jush sesa mund ta imagjinonit. Kështu që, mendoni së pari për cilin nga fqinjët tuaj mund të pranoni për t'i sjellë ato në jetën tuaj.

Ecja e qenit

Të kesh një qen është një mundësi e mrekullueshme për të takuar njerëz që gjithashtu kanë një qen të përkëdhelur dhe që dalin për një shëtitje. Bërja e pyetjeve në lidhje me kafshën tuaj është minimalisht invazive dhe ju lejon të filloni me lehtësi një bisedë.

Marrja e një qeni për një shëtitje u jep njerëzve të rinj një arsye për të ndaluar dhe për të folur me ju. Qentë e tjerë do të jenë natyrshëm kuriozë dhe do t'i tërheqin zvarrë pronarët e tyre për t'i përshëndetur ata (në gjuhën e qenit). Nëse ka një park qensh në komunitetin tuaj, kapni një top ose një Frisbee dhe shkoni në një ekskursion me kafshën tuaj. Ju ka shumë të ngjarë të njihni njerëz që janë adhurues të qenve.

Në rrethanat aktuale kur distanca sociale është rendi i ditës, ju gjithashtu mund të filloni bisedën me njerëz të tjerë që i duan qentë, por gjithmonë duke ruajtur distancën e nevojshme shoqërore për të shmangur infeksionet.

tako njerëz

Mësoni gjëra të reja për të takuar njerëz

Qofshin kurse online, ballë për ballë, mësimi i gatimit, bërja e jogës ose ndonjë temë tjetër që ju intereson, ju mund të gjeni mënyra për të mësuar gjëra të reja dhe të bashkoheni në një grup që bën këtë lloj aktiviteti. Shtë një mënyrë për të gjetur njerëz që ndajnë të njëjtat interesa tuaj dhe gjithashtu, njerëz që duan të flasin me ju sepse ata gjithashtu shohin që ju keni interesa të ngjashme me ato të tyre.

Isshtë një ide e mrekullueshme dhe gjithashtu do të pasuroni intelektin tuaj me tema që ju pëlqen. Pothuajse pa e kuptuar, do të takoni njerëz si ju. Ose të paktën, mund të takoni njerëz të rinj në një fushë tjetër.

Këto janë disa nga aktivitetet për të takuar njerëz të rinj që janë ideale sidomos për njerëzit që janë më të ndrojtur ose që kanë pak kohë për t'u shqetësuar për shoqërimin. Nëse zakonisht mendoni se doni të takoni njerëz të rinj në jetën tuaj, por kurrë nuk keni hedhur një hap më parë, tani është koha ta bëni këtë. Zgjidhni një nga mënyrat për të takuar njerëz të rinj që sapo ju kemi shpjeguar. Vetëm në këtë mënyrë do të kuptoni se takimi me të tjerët është shumë më i lehtë nga sa mendoni dhe do të jeni në gjendje të gjeni ata njerëz të mrekullueshëm që keni pritur për kaq shumë kohë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.