Teknika e breshkës për vetëkontroll të fëmijës

fëmijët që shikojnë një breshkë për të mësuar prej saj

Ju mund ta keni dëgjuar këtë teknikë për fëmijët me ADHD (Çrregullimi i Heraktivitetit të Deficitit të Vëmendjes) pasi funksionon shumë mirë për ta, por në realitet, është një teknikë e vetëkontrollit që çdo fëmijë mund të punojë. Kjo teknikë është ideale që fëmijët të bëhen të vetëdijshëm për emocionet e tyre më intensive dhe mbi të gjitha, në mënyrë që ata të jenë në gjendje t'i kontrollojnë ato para se të tejmbushen dhe të shkaktojnë sjellje të keqe.

Çfarë arrihet

Me teknikën e breshkës, fëmija ndërgjegjësohet për veten dhe emocionet e tij më të forta, por gjithashtu, merren parasysh disa përfitime që nuk mund të neglizhohen. Kjo teknikë është ideale për fëmijët tuaj të vegjël dhe jo shumë të vegjël sepse:

 • Pohueshmëria. Ju do të jeni në gjendje të shprehni nevojat tuaja me vendosmëri. Sjelljet e gabuara të fëmijëve hiperaktivë mund të shfaqen në çdo kohë, veçanërisht tek fëmijët që kanë më shumë vështirësi për të kontrolluar impulsivitetin e tyre. Në këto raste, teknika e breshkës do t'i mësojë ata të kenë kohë për veten e tyre para se të përgjigjen, ata do të jenë në gjendje të vlerësojnë atë që po ndodh, të gjejnë momentin për t'u qetësuar dhe kështu, të japin një përgjigje të përshtatshme pa agresion të çfarëdo lloji.
 • Autonomi. Përveç vetëkontrollit, ai gjithashtu do të rrisë autonominë. Fëmijët do të jenë në gjendje të jenë përgjegjës për sjelljen e tyre, por gjithashtu do të nxisin pavarësinë përmes kësaj teknike. Fëmija do të kuptojë se është ai që është përgjegjës dhe i ngarkuar me kontrollin e sjelljes së tij. Emocionet duhet të ndihen, por sjellja mund të rregullohet.
 • Më pak ankth Kjo teknikë do ta ndihmojë fëmijën të ulë nivelet e ankthit në një situatë të caktuar. Duke pasur më pak ankth, ju do të keni më shumë kontroll mbi sjelljen tuaj dhe do të ndjeni se mund të arrini gjithçka me sjelljen tuaj të mirë.

breshka tokësore në këmbë

Cfare eshte

Nëse jeni baba apo nënë, është më se e sigurt që jeni përballur me situata kur fëmijët tuaj janë sjellë në mënyrë impulsive dhe ndoshta me sjellje të keqe. Kjo ndodh sepse fëmija e lejon veten të rrëmbehet nga emocionet e tij dhe nuk e kupton se çfarë ndjen dhe pse e ndjen atë. Parentsshtë detyra e prindërve t'u mësojnë fëmijëve teknika dhe mënyra për t'i kuptuar më mirë emocionet e tyre në mënyrë që ata të mësojnë t'i kontrollojnë emocionet e tyre pak nga pak.

Zemërimet, sjelljet agresive ose impulsive… këto situata duhet të ndalen. Një mënyrë për ta trajtuar këtë është përmes teknikës së breshkës. Ajo kryhet tek fëmijët nga 3 deri në 7 vjeç, por mund të përdoret me fëmijë më të mëdhenj, në varësi të karakteristikave dhe pjekurisë së tyre. Në të gjitha rastet, fëmijët duhet të mësojnë të menaxhojnë emocionet e tyre, veçanërisht ato që janë më të forta.

Fëmijët e vegjël kur shprehin emocionet e tyre e bëjnë atë në një mënyrë shumë intensive. Truri juaj racional ende nuk është formuar nga gjithçka, ai ka nevojë për një udhëzues që të jetë në gjendje të kuptojë sjelljen e tij të lidhur me emocionet. Kjo është arsyeja pse fëmijët janë akoma të aftë të veprojnë pa menduar për pasojat.

Teknika e breshkës mund të konsiderohet si një lojë që do të ndihmojë fëmijët të kontrollojnë dhe kuptojnë emocionet e tyre dhe kështu të ndërtojnë më mirë trurin e tyre racional. Prandaj është një teknikë që fëmijët të mësojnë vetëkontroll, elasticitet dhe pohimi. Cfare ka me shume, Ju do të jeni në gjendje të përballeni në një mënyrë më pozitive me zhgënjimet e mundshme që përjetoni në jetën tuaj të përditshme. Nuk do të jetë e nevojshme që ju të keni sjellje agresive ndaj vetes ose të tjerëve.

mësoni nga breshka

Si kryhet

Në fillim të teknikës do t'ju duhet ta udhëzoni fëmijën tuaj hap pas hapi derisa ai të jetë në gjendje të përvetësojë teknikën vetë. Pasi të dini se si funksionon, mund ta aplikoni vetë sa herë që është e nevojshme. Qëllimi është që ju të jeni në gjendje të përdorni qëndrimin e breshkës sa herë që ndiheni sikur do të shpërtheni. Shtë një mënyrë për të aplikuar vetëkontrollin në momentet e acarimit.

Për të aplikuar teknikën e breshkës kërkohet të ndiqni një seri hapash. Më poshtë do të dini si ta aplikoni:

 • Hapi i parë. Fëmija së pari flitet se si janë breshkat dhe i thuhet që të imitojë një të tillë. Fëmija do të duhet të imitojë breshkën kur ajo futet brenda lëvozhgës së saj. Për ta arritur këtë, fëmija do të duhet të mbledhë trupin e tij mbi vete. Kjo pozë do t'ju ndihmojë të bëheni të vetëdijshëm për emocionet tuaja dhe të vendosni distancë midis tyre.
 • Hapi i dytë. Ndërsa në sjelljen e kujtesës do të duhet të lëshoni muskujt duke favorizuar kontrollin e tërbimit dhe zemërimit. frustración. Kjo është e rëndësishme sepse relaksimi është i papajtueshëm me tensionin muskulor të gjeneruar nga sjellja impulsive. Ndërsa fëmija relaksohet, kështu do të jenë edhe emocionet e tij.
 • Hapi i tretë. Zgjidh konfliktin. Sapo në këtë hap, do të kërkohet një zgjidhje për problemin në mënyrë që fëmija të braktisë sjelljen e keqe dhe të zgjedhë rrugën për të ndjekur. Fëmija do të mësojë të gjejë zgjidhje për problemet dhe do të dijë të bëjë kur të dalë nga pozicioni i breshkës. Në këtë pikë, të paktën në fillim, është shumë e rëndësishme që ta udhëzoni duke i dhënë disa ide.
 • Hapi i katërt. Kur të ndiheni të relaksuar dhe të dini se çfarë hapash duhet të bëni, mund të lini pozën e breshkës dhe të vini në praktikë zgjidhjen që keni menduar si më të përshtatshme.

Siç e keni parë, kjo teknikë e ndihmon fëmijën të jetë i vetëdijshëm për emocionin që ndjen, të ketë strategji relaksimi dhe të mësojë të kontrollojë sjelljet e tyre negative si dhe të gjejë zgjidhje për ato që i shqetësojnë ose shqetësojnë.

foshnjë me breshkë në dorë për ta parë

Për njerëzit e moshuar dhe ADHD

Siç kemi mësuar në fillim, kjo teknikë është ideale për fëmijët me ADHD sepse do t'i ndihmojë ata të mbajnë nën kontroll impulset e tyre. Megjithëse kjo teknikë është krijuar për djem dhe vajza midis 3 dhe 7 vjeç për shkak të nivelit të pjekurisë mendore dhe emocionale, ajo mund të zbatohet edhe për fëmijët më të rritur.

Në këtë kuptim, teknika të ngjashme mund të përdoren edhe nëse nuk është 'një breshkë', mbi të gjitha, për të mësuar të ngrihesh në këmbë, të relaksohesh dhe të kërkosh zgjidhje. Për ta bërë atë të funksionojë tek fëmijët më të vjetër është më mirë të mos përmendësh teknikën e breshkës, por të mësosh formën e vetëkontrollit.

Siç mund ta shihni, kjo teknikë është ideale për t'u përdorur për çdo fëmijë. Importantshtë e rëndësishme të theksohet se funksionon shumë mirë tek fëmijët me impulsivitet dhe sjellje përçarëse për shkak të stresit emocional. Isshtë ideale për të punuar si në shtëpi ashtu edhe në shkolla.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.