5 teknika të lehta relaksimi për fëmijë

foshnje e relaksuar

Fëmijët duhet të mësojnë të njohin dhe menaxhojnë emocionet e tyre, pasi kjo është thelbësore për zhvillimin e tyre të mirë fizik dhe emocional. Fëmijët mund të kenë frikë nga errësira, ata mund të kenë probleme me shokët e klasës, presionin për klasat ... secili fëmijë mund të përjetojë frikën e tij, ankthet apo edhe stresin, kështu që, përveç njohjes së këtyre emocioneve, është gjithashtu e nevojshme që ata të dinë si t'i trajtojmë ato dhe se ndjenjat negative nuk marrin përsipër.

Kështu që fëmijët tuaj të mësojnë të jenë të mirë me veten e tyre dhe me këto ndjenja ankthi ose stresi, ju mund t'u mësoni atyre disa teknika relaksimi në mënyrë që ata të kenë strategjitë e duhura për të qenë në gjendje t'i trajtojnë këto ndjenja. Ata do të ndjehen më të qetë dhe më të sigurt sepse do të kenë mjete të mjaftueshme për të kontrolluar veten dhe përveç kësaj, do t'i ndihmojë ata gjatë gjithë jetës së tyre.

Relaksimi dhe meditimi i rregullt mund t'ju ndihmojnë të bëheni më elastik emocionalisht dhe të keni një mendje më të qetë. Me këto ushtrime të thjeshta për t'u çlodhur ju mund të mësoni të kontrolloni emocionet tuaja, pozitive dhe negative. Këto teknika relaksimi mund të ndihmojnë fëmijët me probleme në gjumë, probleme të sjelljes, probleme në përqendrim, ankth dhe vetëvlerësim të ulët.

Në varësi të fëmijës, disa teknika mund të funksionojnë më mirë se të tjerat, do të duhet të mendoni se cilat mund të jenë më të mira për fëmijët të cilëve dëshironi t'i mësoni këto teknika. Provoni t’i mësoni fëmijës tuaj një ose dy nga teknikat e mëposhtme për të filluar të mendoni se cila do t’i shkonte më së miri në bazë të moshës dhe karakteristikave personale.Pastaj mund të shtoni më shumë në mënyrë që fëmija juaj të zgjedhë teknikën që i pëlqen më shumë ose me të cilën ndihet më rehat duke e bërë atë.

teknika e meditimit të djalit

Çelësi i qetë

Për të gjetur dhe krijuar 'ndërprerësin e qetë' është e nevojshme që i rrituri ta drejtojë fëmijën në këtë proces mendor në mënyrë që ai të mësojë se si është dhe ku është ndërprerësi i qetë. Me udhëzimin e duhur dhe një ambient të qetë, do t'ju duhet të thoni sa vijon:

Mos harroni një kohë kur ndiheni të qetë dhe në paqe, mund të jetë një ditë pushimesh në plazh, kur lexoni një libër ose kur kënaqeni me një përqafim nga një person që e doni shumë. Bëni që mendja juaj të udhëtojë në atë vend dhe imagjinoni se jeni atje. Shikoni atë që keni parë, dëgjoni atë që keni dëgjuar dhe mbani mend se sa mirë jeni ndjerë. Kur mendoni për kujtesën, provoni t'i bëni ngjyrat në kujtesë më të ndritshme dhe t'i bëni tingujt më të zhurmshëm.

Tani shtrydhni gishtin e madh dhe gishtin tregues me dorën tuaj të djathtë ndërsa mendoni me kujtesën tuaj të qetë. Herën tjetër kur të ndiheni të shqetësuar ose të shqetësuar, thjesht shtrëngoni gishtin e madh dhe gishtin tregues dhe mbani mend atë vend që ju sjell paqe në kujtesën tuaj. Do të jetë ndërprerësi i qetë dhe mund ta shtypni sa herë që keni nevojë për të që të ndiheni më mirë dhe të relaksoheni.

foshnja duke u relaksuar me meditim

Frymemarrje e thelle

Frymëmarrja e thellë është një mënyrë efektive për të ngadalësuar reagimin natyror të trupit ndaj stresit. Ngadalëson rrahjet e zemrës, ul presionin e gjakut dhe siguron ndjesinë e të qenit nën kontroll. Kjo teknikë e thjeshtë mund të bëhet nga çdokush, i çdo moshe:

 • Thith thellë
 • Mbajeni frymën për disa çaste
 • Lëreni ajrin ngadalë
 • Përsëriteni frymëmarrjen e thellë derisa të ndiheni të relaksuar

Relaksimi progresiv i muskujve

Relaksimi progresiv i muskujve ofron një mënyrë të mrekullueshme për të lehtësuar stresin. Kjo arrihet duke tensionuar dhe pastaj relaksuar grupe të ndryshme muskujsh në trup. Për ta bërë atë me fëmijë, do të duhet të kërkoni sa më poshtë, duke qenë një udhëzues në secilin nga hapat:

 • E shtrenjtë Duhet të fërkosh hundën dhe ballin sikur ke nuhatur diçka të qelbur dhe pastaj ta relaksoje atë. Përsëriteni tre herë.
 • Gryke Ju duhet të shtrëngoni nofullat fort si një qen që kafshon një kockë, dhe pastaj lëshoni kockën imagjinare dhe lini nofullën të lirohet plotësisht. Përsëriteni tre herë.
 • Krahët dhe shpatullat. Shtrijini krahët përpara dhe më pas ngrini mbi kokën tuaj dhe shtrihuni sa më shumë që të jetë e mundur. Bëni që të heqë krahët dhe t'i lërë të lirohen. Përsëriteni tre herë.
 • Duart dhe krahët. Imagjinoni sikur po shtrydhni një portokall sa më shumë të jetë e mundur me një dorë dhe më pas e hidhni atë portokall në tokë dhe po i lini krahun dhe dorën të relaksohen. Përsëriteni tre herë, dhe pastaj kaloni në krahun tjetër.
 • Barku Shtrihuni në shpinë dhe shtrydhni muskujt e erës sa më shumë që të mundeni. Atëherë lëshohu dhe relaksohu. Përsëriteni tre herë dhe bëni të njëjtën teknikë në këmbë dhe përsëriteni 3 herë gjithashtu.
 • Këmbët dhe këmbët. Shtypni gishtërinjtë tuaj në tokë sikur t’i gërmonit në rërë në plazh. Shtypni në mënyrë alternative dhe përhapini aq sa të ndiheni në këmbë, dhe më pas relaksohuni. Përsëriteni tre herë.

Me secilën nga këto teknika, inkurajoni fëmijën tuaj të vërejë sa mirë ndihet trupi kur relaksohet çdo herë. Qëllimi është të punojmë përmes këtyre ushtrimeve për të arritur relaksimin total të trupit.

bebe me flluska

Teknika e balonave

Kjo teknikë është e lehtë dhe funksionon shumë mirë për fëmijët me Çrregullim të Hiperaktivitetit të Deficitit të Vëmendjes. Fëmija do të duhet të imagjinojë se është një tullumbace dhe do të duhet të marrë frymë thellë derisa të mbush mushkëritë e tij dhe të vërejë se nuk mund të hyjë më ajër.

Atëherë do të duhet të nxirrni frymën shumë ngadalë dhe të përsërisni stërvitjen disa herë. Në këtë mënyrë do të ndiheni shumë më të qetë dhe më të relaksuar dhe mund ta përdorni këtë teknikë sa herë që keni nevojë për të.

Teknika e breshkës

Fëmija do të duhet të imagjinojë se ai është një breshkë dhe do të duhet të shtrihet me fytyrë për tokë. Atëherë do t'i thuash se dielli është gati të perëndojë dhe se ai duhet të flejë. Pak nga pak ai duhet të fillojë të zvogëlojë këmbët dhe krahët, shumë pak nga pak, me ngadalësinë që mbizotëron në një breshkë. Ju do të duhet ta përfundoni pozicionin duke u futur nën shpinë, me krahët dhe këmbët të futura poshtë, sikur të ishte shpina juaj lëvozhga e breshkës.

Ju do të duhet të qëndroni në këtë pozicion për 3 minuta me sytë mbyllur dhe duke marrë frymë të qetë, dhe pastaj do t'ju thuhet se është ditë dhe se mund të nxirrni këmbët dhe krahët shumë ngadalë. Pasi të jeni në pozicionin tuaj fillestar, do të duhet të uleni dhe të diskutoni se si jeni ndjerë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.