Cilat janë teknikat? Përkufizimi, tregimet dhe shembujt

Që nga koha kur njeriu filloi të merrej me fushën e dijes, u bë e nevojshme për të që të fillonte të zbatonte dhe të fuste në gjuhë një lloj termash të rinj specifikë, të cilët u referoheshin temave që lidheshin me degët e shkencës në veçanti. Kështu që, pasi hetimet ishin më të thella dhe më të ndërlikuara, këto fjalë teknike do të përcaktonin një kuptim specifik për secilën temë në fushën e njohurive, si shkencore, mjekësore dhe teknologjike, por gjithashtu përfshijnë çdo fushë që merret me një temë ekskluzive si gastronomi. Duke qenë shumë i dobishëm në të tashmen, që prej zbatohen në të gjitha fushat e karrierës dhe profesionit. Le të mësojmë pak më shumë rreth teknikave, një fenomen që ka prodhuar kaq shumë ndryshime që nga fillimi i tij.

Përkufizimi i teknikalitetit

Teknikat

Termi quhet teknikalitet, si një parametër i përdorur në botën profesionale, duke iu referuar aspekteve teknike, të shoqëruara me njohuritë e aplikuara dhe metodën shkencore. Ato janë terminologji të shkencës, profesionit të artit dhe zanateve të tjera, të cilat formojnë një sërë mjetesh thelbësore për zhvillimin aktual.  

Etimologjia e termit

Termi teknikalitet vjen nga latinishtja "Teknikus”Dhe nga greqishtja "Technikós"Që do të thotë teknikë ose art, dhe prapashtesa" ism "që do të thotë sistem ose doktrinë. Ajo që ai do të thotë, me terma të shkurtër teknikë, është një fjalë që i referohet një doktrine të artit për t'iu referuar termave specifikë, ku arti kërkon një teknikë të veçantë për ekzekutimin e saj të përsosur.

Historia e teknikave

Termi kishte konotacion fillestar në kohën e Rilindjes ku përfaqësohet kryesisht përmes punimeve artistike, filozofike dhe politike. Më vonë me shpikjen e teknologjisë, këto fjalë u përdorën në analizën e parë mekanike. Aty ku autori Thomas Hobbes, në shekullin XVII, kreu studimin e tij, duke përdorur metoda dhe modele mekanike.

Në shekullin e nëntëmbëdhjetë, të menduarit teknik ndikoi në dy prej rrymave më të rëndësishme të kohës, marksizmin dhe pozitivizmin. Për më vonë në shekullin e XNUMX-të, për të qenë pjesë e përparimeve të panumërta, në të gjitha fushat e dijes, të përfaqësuara nga teknologjia, trillimet shkencore, rrymat e mendimit shkencor që kanë shërbyer si një mjet për t'iu përgjigjur pyetjeve, të cilat më parë ishin mbuluar nga degë të tjera pa shkencore bazat.

Strukturat e teknikave:  

Ashtu si termi në përgjithësi, shumica e teknikave e kanë origjinën në latinisht ose greqishten e lashtë. Ato janë parashtesa ose prapashtesa, përdoret sipas specialitetit të artit, shkencës ose profesionit. Ata zakonisht përbëhen nga një fjalë ose më shumë, nëse është Termi është shumë i gjatë dhe zakonisht shkurtohet, megjithëse zakonisht janë fjalë të vetme me rrënjë, e cila është pjesa që përmban kuptimin e tyre themelor.

rëndësi    

Teknikat kanë një rëndësi të madhe në çdo fushë studimi dhe për çdo karrierë profesionale, ato janë një mjet që shërben për ta bërë të kuptueshme një ide të caktuar dhe për të kufizuar kuptimin në një fushë specifike të njohurive. Kështu, lejimi i ekspertëve të një teme të komunikojnë me njëri-tjetrin, dhe gjithashtu transferimi i informacionit verbalisht ose me shkrim në një mënyrë më të drejtpërdrejtë.

kërkesë

Ato përdoren zakonisht në redaksi, ku shkrimtari e di që lexuesi është i aftë të trajtojë temën specifike, ato zakonisht gjenden në botime të tilla si revista, gazeta, artikuj shkencorë, forume dhe artikuj të klasave. Ato përdoren gjerësisht edhe në fusha specifike të njohurive si: mjekësia, teknologjia, ligji, ekonomia, tregtimi, administrimi, gastronomia etj.   

Ejemplos

Ky fenomen prodhon shumë variante në gjuhën e profesioneve dhe teknikave, ku e njëjta fjalë mund të ketë të ndryshme kuptimet dhe përdorimet, që do të thotë se e njëjta fjalë mund të ketë një koncept tjetër në varësi të këndvështrimit shkencor, pjesë e së cilës është. Më poshtë mund të merren parasysh:

  • Fjala gotë:

Në mjekësi, shpretkë i referohet një karakteristike gjysmë të kafshëve kurrizore,

Në letërsi, unë mbështes është një folje që bashkohet në vetën e parë dhe do të thotë të mbështesësh një gjë në një tjetër

Në kuzhinë, xhami Isshtë emri që i është dhënë enës për pirjen e lëngjeve, mund të bëhet prej plastike ose qelqi, me formë cilindrike.

  • Fjala eko:

Në mjekësi I referohet një procesi që kryhet duke përdorur një pajisje klinike të quajtur ekosonogram, e cila ka funksionin e shfaqjes së pjesëve të brendshme të trupit. Por tingulli i përgjigjes që gjenerohet kur flitet në një hapësirë ​​të mbyllur dhe të zbrazët quhet gjithashtu një jehonë.

  • Fjala për dritare:

Në informatikë Fjala dritare përdoret për të përshkruar një portal që hapet duke treguar një faqe në internet, por mund të përdoret gjithashtu për të përshkruar xhamat ose kutitë prej druri që vendosen në shtëpi ose apartamente në mënyrë që të lejojë ndriçimin të hyjë.

Teknikat e përdorura sipas zonës

Medicine: Gjinekolog, kardiolog, urolog, obstetër, anemi, shpretkë, zorrë, zemër, uretër, rreze x, eko, endoskopi, elektrokardiogramë, arterie, sindromi i mungesës së imunitetit të fituar (SIDA), virusi i mungesës së imunitetit njerëzor (HIV), infeksion, pandemi, epidemi, karantinë.

administrata: Kostoja, bilanci, organizimi, përvetësimi, shitja, kapitali, planifikimi, kontabiliteti, norma, shpenzimet, investimet.

Djathtas: Avokat, gjyqtar, juri, gjykatë, juridik, dëshmitar, fajtor, krim, zyrë, aktgjykim, i qëllimshëm, i akuzuar, dënim.

teknologji: Telefoni, hardueri, softueri, kompjuteri, makina, sistemi operativ, mikroçipi, uebi, platforma, ndërfaqja, androidi, hibridi, interneti, virusi, llogaritja. Robot, inteligjenca artificiale.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.