Teknika efektive të komunikimit

Komunikimi efektiv midis njerëzve

Komunikimi efektiv është i domosdoshëm në shoqërinë tonë dhe duhet të jetë i lindur, por nuk ndodh gjithmonë kështu. Në realitet, kur njerëzit përpiqen të komunikojnë me të tjerët, diçka shkon keq dhe komunikimi bie buzë rruge, diçka dështon dhe nuk dihet gjithmonë se çfarë është apo cili është problemi i komunikimit.

Ndonjëherë një person thotë një gjë dhe personi tjetër dëgjon diçka krejt tjetër, duke prodhuar keqkuptime, konflikte dhe zhgënjim komunikimi, si mund të jetë kjo? Komunikimi i dobët mund të krijojë konflikt në çdo fushë të jetës së një personi. Ka nga ata që duhet të mësojnë aftësitë e komunikimit për të përmirësuar atë komunikim të pamjaftueshëm në shumë raste.

Ndoshta ju mendoni se duhet të përmirësoni komunikimin me partnerin tuaj, me shefin tuaj, me bashkëpunëtorët tuaj, me fëmijët tuaj ... Nëse po, duhet të filloni të përmirësoni aftësitë tuaja të komunikimit për të përmirësuar lidhjet që keni me të tjerët. Në këtë mënyrë do të fitoni më shumë besim dhe respekt ndaj vetes dhe ndaj të tjerëve, dhe të tjerëve ndaj jush! Ju do të ndiheni më mirë duke pasur aftësi më të mira për zgjidhjen e konflikteve dhe duke përmirësuar shëndetin tuaj shoqëror dhe emocional. në shumë aspekte.

Komunikim efektiv; Çfarë është dhe çfarë nuk është

Çfarë është komunikimi efektiv

Për të mbajtur një komunikim efektiv, duhet të dini se komunikimi është shumë më tepër sesa thjesht shkëmbimi i informacionit. Bëhet fjalë për të kuptuar mesazhin po, por edhe emocionin dhe gjithçka që qëndron pas fjalëve. Kur transmetoni një mesazh, duhet të dëgjoni tjetrin dhe t'i jepni kuptim të plotë bisedës, çfarë thuhet dhe çfarë dëgjohet në të dy drejtimet.

Komunikimi efektiv kombinon këto katër faktorë thelbësorë: dëgjim i mirë, komunikim jo verbal, menaxhim i stresit dhe emocioneve që mund të lindin në bisedë dhe respekt në bisedë ndaj vetes dhe ndaj tjetrit.

Komunikimi do të jetë gjithmonë shumë më efektiv kur është diçka natyrale, spontane ... Duke marrë parasysh katër faktorët thelbësorë, por pa u fiksuar pas tij. Këto aftësi kërkojnë kohë dhe përpjekje për t'i realizuar ato dhe posaçërisht për t'i brendësuar, por me përpjekje dhe praktikë aftësitë tuaja të komunikimit do të përmirësohen ndjeshëm.

Strategjitë efektive të komunikimit

Çfarë nuk është komunikim efektiv

Një komunikim efektiv NUK është një komunikim që ka pengesa që komunikimi të rrjedhë siç duhet. Kjo mund të parandalojë që një person të jetë në gjendje të komunikojë siç duhet me një tjetër, dhe Do të jetë atëherë kur problemet të fillojnë në një bisedë midis dy ose më shumë njerëzve.

Pengesat që parandalojnë komunikimin efektiv janë 4: stresi dhe emocionet jashtë kontrollit në bisedë, mungesa e përqendrimit në ato që thuhen ose ato që dëgjohen, mbajtja e gjuhës së papërshtatshme të trupit dhe / ose mbajtja e gjuhës negative të trupit.

Përmirësoni teknikat tuaja efektive të komunikimit

Ruani gjuhën e mirë të trupit

Mbajtja e gjuhës së mirë të trupit është thelbësore për të qenë në gjendje të keni një komunikim të mirë. Gjuha e trupit përfaqëson rreth 55% të mënyrës sesi njerëzit e tjerë interpretojnë gjendjen tuaj emocionale. Essentialshtë thelbësore të përdorni gjuhën e trupit tuaj për të komunikuar qëllimin tuaj pozitiv, konstruktiv dhe bashkëpunues tek njerëzit e tjerë. Në pjesën më të madhe, askush nuk dëshiron të punojë ose të bashkëpunojë me njerëz negativë ose kritikë. Mendoni për njerëzit që nuk ju pëlqejnë. Ata janë përgjithësisht jomiqësorë, kritikë, agresivë dhe të pandjeshëm ndaj të tjerëve. Edhe nëse fjalët tuaja komunikuese janë miqësore dhe të ngrohta, gjuha e trupit tuaj përsëri përfaqëson më shumë se gjysmën e asaj që personi tjetër percepton.

Nëse së pari dëshironi të mbani gjuhën e mirë të trupit krijoni kontakt me sy. Kontakti i mirë me sy do të thotë që ju t'i shikoni të tjerët në sy kur flisni ose u flisni me ta. Shikimi është i rëndësishëm, megjithëse jeni gjithashtu duke bërë pushime për të parë larg dhe për t’i dhënë personit tjetër një pushim psikologjik.

Njerëzit me komunikim efektiv

Shprehjet emocionale duhet të jenë neutrale dhe pozitive, duke e treguar atë me gjestet e krahëve, duarve dhe fytyrës tuaj. Kur ata flasin me ju, shikoni gjuhën e trupit të tjetrit. Mundohuni të shmangni shprehjen e emocioneve negative si shoku, paniku ose zemërimi. Buzëqeshni kur shprehni komunikim pozitiv ose konstruktiv. Mos kini frikë të përdorni humor dhe të qeshni për të krijuar marrëdhënie me të tjerët.

Trupi juaj duhet të marrë pjesë në bisedë. Për ta bërë këtë, përdorni gjeste për të shpjeguar gjërat dhe mos kryqëzoni krahët. Trupi juaj duhet të jetë paralel me personin me të cilin po flisni dhe këmbët tuaja duhet të drejtojnë drejt tyre. Mbani një qëndrim të drejtë dhe të relaksuar. Kontakti fizik i respektueshëm dhe konsensual çliron oksitocinën, neurotransmetuesin e besueshëm.

Bëni pyetje të hapura

Kjo teknikë efektive e komunikimit është e domosdoshme. Pyetjet e hapura janë pyetje që nuk mund të përgjigjen me një po ose jo. Arsyeja pse pyetjet e hapura janë të rëndësishme është që njerëzit shpesh shtypin ose filtrojnë mendimet dhe mendimet e tyre të vërteta.. Për të zhvilluar besimin me të tjerët, duhet të futeni në kokën e tyre dhe t'i udhëzoni të zbulojnë dëshirat dhe motivet e tyre të vërteta. Kur bëni një pyetje të hapur dhe siguroni personin tjetër që nuk do t'i gjykoni, mund t'i bëni që të jenë plotësisht të sinqertë me ju.

Pyetje si: 'Çfarë zgjidhje mund të gjejmë për atë problem? Ose ndoshta; 'Çfarë saktësisht kuptoni me këtë?' Janë pyetje të mira të hapura. Kur u bëni këto lloj pyetjesh, do t'u jepni të tjerëve mundësinë të mendojnë për atë që do të thonë në mënyrë më efektive dhe do të merrni informacion të sinqertë, duke krijuar një lidhje besimi.

Ndershmëria mbi të gjitha

Ju duhet të jeni të sinqertë, të qartë, konciz dhe të respektueshëm në çdo kohë. Ky është sens i përbashkët pasi që ndershmëria është gjithmonë politika më e mirë që të tjerët të besojnë tek ju. Njerëzit nuk u besojnë njerëzve që duken të pandershëm ose të paqartë. Njerëzit e njohin mashtrimin shpejt duke i kushtuar pak vëmendje dhe nuk na pëlqen të mashtrohemi.

Teknika efektive të komunikimit

Isshtë një instikt që nga pikëpamja evolucionare ka kuptim për të mbijetuar. Në epikën e shpellës nëse do të ishit një person i besueshëm, njerëzit e tjerë të shpellës mund t'ju vrasin nga prapa për të marrë burimet tuaja dhe për të mbijetuar më vete. Për shkak të kësaj historie të vështirë antike, njerëzit kanë evoluar duke pasur kapacitete të mëdha për të njohur mashtrimin ose njerëzit e pandershëm. Kjo është thelbësore sot për të shmangur mashtrimet, hajdutët dhe në përgjithësi, për të parandaluar hyrjen e njerëzve të këqij në jetën tonë.

Asnjëherë mos gënjeni të tjerët ose mos fshehni informacione që ata ndoshta duhet të dinë, brenda arsyes. Besimi është jashtëzakonisht i rëndësishëm për punën efektive në ekip dhe është e vështirë të rindërtohet pasi të shkatërrohet. E njëjta gjë do të ndodhë në marrëdhëniet tuaja personale. Kini parasysh këtë nëse ndonjëherë mendoni të gënjeni ose mashtroni të tjerët. Njerëzit pëlqejnë njerëzit e ndershëm që u japin më shumë besim dhe respekt. Ka raste kur ndershmëria mund të jetë fyese, por në këtë rast, ju mund të jeni të sinqertë pa ofenduar duke zgjedhur fjalët tuaja me kujdes dhe me dashuri.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Yuliana mejia dijo

    Informacion i shkëlqyeshëm!