Ndikimi i teknologjive të reja në arsim

foshnjat dhe teknologjitë e reja

Ne nuk mund të shmangim të pashmangshmen dhe kjo ka të bëjë shumë me atë se si teknologjitë e reja ndikojnë në arsimimin e miliona fëmijëve në të gjithë botën. Teknologjitë e reja kanë hyrë në shtëpi për të qëndruar, si dhe jetën e miliona njerëzve. Shtë e pashmangshme dhe për të ecur përpara duhet të përshtatesh me të.

Si ndikon teknologjia në mësimin e studentëve? Ka ekspertë që mendojnë se teknologjitë e reja janë vetëm një vëmendje në mësimdhënie dhe mësimnxënie dhe për këtë arsye, ato nuk janë një mundësi e mirë për t'u integruar brenda klasës.

Fuqia e pajisjeve

Realiteti është se teknologjitë e reja janë shumë më tepër sesa një burim, vetëm nëse dini t’i përdorni mirë. Mësuesit mund të shfrytëzojnë fuqinë (dhe motivimin e) burimeve dixhitale, aplikacioneve dhe mjeteve për të rritur angazhimin, për të nxitur bashkëpunimin, për të nxitur inovacionin dhe të përmirësojë mësimin e studentëve brenda sistemit arsimor.

foshnjat dhe teknologjitë e reja

Shtë e nevojshme të kihet parasysh se vetë teknologjia arsimore nuk mëson ose lejon të mësuarit efektiv. Kërkon një udhëzues (mësuesi, mësuesi ose edukatori) dhe një qëllim (qëllimet edukative). Përveç kësaj, përdorimi i tij kërkon përpjekje dhe strategji për ta përdorur atë në mënyrë efektive si një material arsimor ose mjet. Me një qëllim të mirë dhe qëllime të mira të vendosura, Teknologjitë e reja mund të kenë një ndikim të madh pozitiv në mësimin e studentëve në klasë.

Me përdorimin e duhur, mësuesit, mësuesit, arsimtarët ... mund të shfrytëzojnë në maksimum këtë burim sepse, përveçse është motivues për studentët, ndihmon edhe në avancimin e mësimit të tyre, pasi që teknologjitë e reja janë gjithnjë e më të integruara në shoqëri.

Cili është ndikimi i teknologjive të reja në arsim

Tjetra, ne do t'ju tregojmë rreth disa prej ndikimeve që kanë teknologjitë e reja në arsim dhe se si mësuesit dhe studentët mund të përfitojnë prej tyre.

Qasja në burime

Të kesh akses në internet gjatë gjithë kohës është tashmë një mënyrë për të ndaluar burimet gjatë gjithë kohës. Të kesh internet do të thotë të kesh qasje në informacion kur të duam. Ju mund të gjeni pothuajse gjithçka në Internet, ose siç thonë shumë ekspertë me shaka: "Nëse nuk është në Internet, nuk ekziston".

foshnjat dhe teknologjitë e reja

Studentët kanë akses në të gjithë informacionin në Internet, diçka që lehtëson të mësuarit, por është e nevojshme të bëhet përdorimi i duhur i këtij mjeti në mënyrë që studentët të mos bien "në ligjin e përpjekjes minimale". Shtë e nevojshme të përcaktohen udhëzime në mënyrë që studentët të jenë në gjendje të përdorin kapacitetet e tyre për arsimimin e tyre. Studentët kanë nevojë për udhëzime që të mund të gjejnë burimet e nevojshme dhe mbi të gjitha, për të mësuar se si të organizojmë informacionin e gjetur.

Grupet në internet

Studentët gjithashtu mund të përfitojnë nga grupet e studimit në internet për të plotësuar mësimin e tyre duke u lidhur me njerëz të tjerë në internet dhe madje duke u bashkuar me komunitetet virtuale në kohë reale. Ata gjithashtu mund të përfshihen në një bashkëpunim të një projekti në grup me mjete të tilla si wikipedia ose aplikacione me kapacitetin e tij të kujtesës në një re ku më shumë se një student mund të ketë qasje me të dhënat e sakta të regjistrimit.

Edukatorët mund të sigurojnë qasje në materialin mësimor në re ose platformë ku studentët mund të kenë qasje në të dhe duke krijuar portale përmes sistemeve të menaxhimit të të mësuarit mund të jetë më e lehtë për studentët, dhe më komode të përparojnë në mësimin e tyre edhe kur nuk janë në shkollë, si p.sh. në një bibliotekë me qasje në internet ose në shtëpi. Aktualisht, të mësuarit e përzier është e zakonshme në çdo qendër arsimore: një përzierje e teknologjisë në klasë dhe të mësuarit ballë për ballë.

Përmirësoni motivimin e studentit

Studentëve u pëlqejnë teknologjitë e reja dhe ky është një fakt. Kjo i ndihmon ata jo vetëm të ndiejnë të mësuarit më lehtë dhe me një ndërveprim më të madh, por është gjithashtu motivues për të gjithë ata. Teknologjitë e reja dhe veçanërisht në këtë rast, teknologjia arsimore do ta bëjë mësimin më interaktiv dhe bashkëpunues, diçka që padyshim i motivon studentët të marrin pjesë më mirë në të gjithë procesin e mësimdhënies dhe të të nxënit.

Në vend që të mësojnë përmendësh atë që ata duhet të mësojnë dhe të brendësojnë, ata e brendësojnë atë në një mënyrë tjetër: duke bërë gjëra, duke vënë në praktikë atë që duan të bëjnë. Kjo mund të jetë aq e thjeshtë sa pjesëmarrja në biseda në grup ose pjesëmarrja në lojëra interaktive, megjithëse opsionet mund të jenë shumë më të gjera në këtë botë virtuale.

foshnjat dhe teknologjitë e reja

Ata bashkëveprojnë me të mësuarit

Duke ndjekur pikën e mëparshme, që të mësosh të jesh vërtet interaktiv për sa i përket teknologjive të reja, duhet të jetë tërheqës për studentin. Për shembull, të bësh matematikë në kompjuter është njësoj si ta bësh në letër me stilolaps ... por ta bësh atë me realitetin e shtuar për të sfiduar mendjen me një lojë me top është krejtësisht e ndryshme, shumë më motivuese dhe me të njëjtat objektiva arsimorë.

Për disa studentë, të qenit në gjendje të mësojnë përmes ndërveprimit u siguron atyre një përvojë më të mirë të të mësuarit dhe kjo i ndihmon ata të brendësojnë konceptet e të mësuarit shumë më herët dhe më mirë, duke qenë në gjendje të arrijnë në mënyrë më efektive objektivat akademikë.

Mundësitë janë të pafundme

Por jo gjithçka është e dobishme vetëm për studentët. Mësuesit gjithashtu shkojnë mirë në të gjitha këto, pasi mundësitë e punës falë teknologjive të reja janë të pafundme. Ata thjesht duhet të kenë një mendim krijues për të qenë në gjendje të përfitojnë nga këto burime në jetën e tyre të përditshme në klasë.

Nga përdorimi i mjeteve të simulimit për të demonstruar se si shpërthen një vullkan, te përdorimi i realitetit virtual për të praktikuar procedurat mjekësore në universitetin mjekësor.

Ndërsa gjithnjë e më shumë shkolla sjellin realitet virtual në klasë, të tilla si në klasat e mjekësisë universitare, studentët e shohin mënyrën më efektive për të mësuar lëndë komplekse, të tilla si anatomia, gjëra që janë më të thjeshta për t'u bërë. Mësoni duke bërë sesa thjesht teori. Teoria e shoqëruar nga praktika është gjithmonë një përmirësim më i mirë i të mësuarit tek studentët e çdo moshe.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.