Ne ju tregojmë 10 llojet e teksteve hyrëse

Aq e rëndësishme sa çdo pjesë e tekstit, tekstet hyrëse janë të gjitha ato që paralajmërojnë dhe japin një preambulë të asaj që duhet lexuar, në mënyrë që lexuesi të ketë një njohuri paraprake të informacionit që do të transmetohet në një roman, libër , ose çdo lloj teksti letrar.

Sipas Akademisë Mbretërore Spanjolle, teksti nënkupton gjithçka që dëshironi të transmetoni në një vepër letrare, qoftë e shtypur apo manuale, me përjashtim të disa që janë të ndara, të tilla si: indekset, shënimet, ndër të tjera. Dhe kuptimi i hyrjes është: i cili ka funksionin e prezantimit, gjë që e bën të qartë se "tekstet hyrëse" nënkuptojnë të gjitha ato grupe idesh që do të transmetohen për të prezantuar një temë tek lexuesit e veprave për të cilat është menduar krijuar.

Këto shërbejnë për tu ekspozuar lexuesve, arsyen kryesore për të cilën u krijua vepra, mënyra e transmetimit të shkrimtarit dhe tërësia e ideve që do të ekspozohen në një vepër të caktuar.

Si duhet të strukturohet një tekst hyrës?

Tekstet hyrëse kanë një sërë karakteristikash shumë të ngjashme me njëra-tjetrën, por ato nuk kanë një rregullore për t'i strukturuar, kështu që ato janë praktikisht me vullnet të lirë kur i krijojnë ato, dhe zgjedhin atë të përshtatshme për punën që duhet bërë.

Megjithëse nuk ka rregulla të përcaktuara për t'i krijuar ato, duhet të ndiqet një rend logjik për t'i bërë ato, si çdo lloj teksti, ata duhet të kenë një titull, dhe pasi ato janë një shpjegim i shkurtër i qëllimit të punës, duhet të Provoni për të përmbledhur gjithçka që mbulon subjekti, duke dhënë nëse doni apo jo dedikimet në fund të tyre.

Disa shkrimtarë zgjedhin të shtojnë abstraktin në tekstet hyrëse, pasi ata planifikojnë t'i shesin ato jo vetëm në rajonin e tyre, por edhe ndërkombëtarisht.

Llojet e teksteve hyrëse

Siç u përmend më lart, nuk ka rregulla që rregullojnë krijimin e këtij lloji të tekstit, por ato mund të klasifikohen në 10 lloje të ndryshme, të cilat do të përcaktohen në mënyrë që kur t'i përdorni ato të ketë një njohuri më të mirë të secilit, dhe gjithashtu do të jini më të qartë, kur të përdorni secilën prej tyre.

Pavarësisht se janë pjesë e strukturës themelore të këtyre, ato janë gjithashtu lloje të teksteve paraprake dhe këto janë:

Titulo

Megjithëse ky përkufizim mund të ngatërrohet me atë të dhënies së pronësisë mbi diçka një personi të caktuar, titujt në këtë fushë i referohen një grupi fjalësh me të cilat autori dëshiron të përmbledhë përmbajtjen e veprës së tij, duke i dhënë lexuesit një përshtypje të shkurtër të asaj që është shkruar në të.

Përmbledhje

Abstrakti është një shpjegim i shkurtër i një teme në përgjithësi, duke dhënë një përshtypje të parë të asaj që është përfshirë në shkrim. Kjo përdoret gjithashtu gjatë bërjes së konkluzioneve, pasi që mund të bëhet një përmbledhje e asaj që është mësuar në kohën e bërjes së tij, ose kuptimi i parafrazuar i tij, duke nënkuptuar se është më i rëndësishmi prej tij.

Dedikime

Ata zakonisht janë plot me ndjenja mirënjohjeje ndaj një personi, një grupi të caktuar njerëzish, me të cilin manifestohet se puna është bërë me ndihmën e tyre, ose thjesht duke iu përkushtuar atyre, që do të thotë se ato janë bërë nga njerëz të tillë.

Abstrakt 

Kjo mund të jetë fakultative, pasi është i njëjti tekst paraprak ose hyrës, vetëm në një gjuhë tjetër nga origjinali i veprës. Shkrimtarët që shpesh përdorin abstrakte e bëjnë këtë me qëllimin që librat e tyre të arrijnë pjesë të ndryshme të botës.  

Atëherë kemi llojet e teksteve joproduktive që nuk i përkasin strukturës themelore dhe logjike për t'i krijuar ato, siç janë:

Sqarimet e mëparshme

Sqarimi vjen nga latinishtja "sqaroj" që do të thotë, hiqni gjithçka që shqetëson ose bllokon pamjen, siç thotë emri i saj, ndryshon errësirën ose mungesën e njohurive të një teme dhe e sqaron atë, duke i dhënë asaj qartësi. Dhe kur flasim për diçka paraprake, do të thotë se do të jetë e para se gjithçka tjetër, marrja e një kuptimi të plotë është shpjegimi i dhënë nga dora e parë për lexuesit e një vepre të caktuar.

Notabene ose paralajmërim

LParalajmërimi përcaktohet si njoftimi paraprak për një person që diçka do të ndodhë dhe kur flet për Notabene, ai i referohet një forme shprehjeje me origjinë latine, e cila i tregon lexuesit që ai duhet të vëzhgojë me kujdes, ose detajojë këtë pjesë e shkrimit, duke i dhënë asaj një rëndësi kryesore për të tërhequr vëmendjen e lexuesve.

Shënime paraprake

Këto janë ato të shkruara, të përmbledhura, të cilat përqendrohen në shënimin e idesë kryesore sa më shpejt të jetë e mundur. Shënon tekstet e shkurtra me idetë më të rëndësishme dhe shtohet fjala paraprake, e cila tregon se është një tekst që shërben për të prezantuar, ose sqaruar atë që po shprehet.

Këto kanë në thelb të njëjtat karakteristika si shumica e teksteve hyrëse, duke qenë tekste përmbledhëse, të cilat ofrojnë një pamje paraprake të asaj që duhet lexuar, por ato kanë një ndryshim, dhe kjo është se prologët zakonisht bëhen nga njerëz të tjerë përveç autorit. , ose shkrimtar i veprës, duhet theksuar se ky person duhet të ketë njohuri në lidhje me temën që do të ekspozohet në veprën letrare.

Parathënie

Ky përcaktohet si çdo tekst që shërben për të prezantuar idenë kryesore të një vepre letrare, duke u dhënë lexuesve një preambulë të tyre, për të kuptuar më mirë temën dhe mënyrën se si do të paraqitet.

Preambulë

Kjo mund t'u referohet dy situatave, e para është një devijim ose shpërqendrim në mënyrë që të shmanget thënia ose dhënia e detajeve në lidhje me një ngjarje dhe e dyta: që është një tekst me qëllim të shpjegimit, paralajmërimit ose këshillimit për atë që po bëhet. gati për të lexuar.

Megjithëse llojet e teksteve hyrëse të paraqitura këtu janë shumë të ngjashme me njëri-tjetrin, duhet të merret parasysh se secili shërben në një rast të ndryshëm, në të cilin autori ose shkrimtari i veprës duhet të zgjedhë me kujdes, bazuar në të cilën është më e i përshtatshëm ose që është më i lidhur me temën origjinale, ose në rast se doni të tërheqni vëmendjen e lexuesve.

Si të krijoni një tekst hyrës?

Këto tekste janë vërtet thelbësore për çdo lloj vepre letrare, dhe për t'i bërë ato në mënyrë korrekte duhet të kenë një strukturë të mirë, një përmbledhje shumë konkrete, duhet të tërheqin vëmendjen e lexuesve, duhet të paralajmërojnë dhe paralajmërojnë të gjithë se si do të përcjellin ide. Pjesët që duhet të merren parasysh gjatë bërjes së tyre janë:

Metodologji

Mjetet dhe strategjitë e përdorura për krijimin e veprës duhet të shënohen dhe ato duhet të kenë një qasje konkrete ndaj idesë kryesore ose problemit që do të trajtohet në të.

Deklarata e një problemi

Në rast se është një vepër kushtuar një problemi, duhet të merret parasysh për ta shpjeguar atë saktë, dhe e kuptueshme për të gjithë njerëzit që mund ta lexojnë atë, duke shmangur dhe shmangur përdorimin e fjalëve dhe termave bisedor.

qëllim

Qëllimi kryesor i teksteve joproduktive është tërheqja e lexuesit, tërheqja e vëmendjes së tyre, zhytja e tyre në ide dhe ndjehen të identifikuar me të, kështu që është shumë e rëndësishme që këto tekste të kenë një problem global, i cili është kompleks, në mënyrë që të tërheq njerëz nga kultura të ndryshme dhe fitojnë më shumë terren për ata që interesohen në temë.

Këto tekste, të cilat përdoren për të treguar se çfarë do të transmetohet, për të këshilluar se si do të përpunohen tema dhe struktura e ideve, për t'i dhënë një njohuri të shkurtër lexuesve të temës që do të diskutohet, janë shumë të rëndësishme për një letrar puna ka më shumë audiencë, për shembull: Nëse një libër nuk do të kishte një hyrje, njerëzit që e shohin atë mund të mos jenë të interesuar të lexojnë as faqet e para, pasi ata nuk do ta dinin temën deri në fund të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Anxhela Ortiz dijo

  Më duket interesante të njoh hapat për të bërë këtë lloj teksti. Ishte shumë e dobishme për mua.

 2.   BUSTE MARIO dijo

  një udhëzues i shkëlqyeshëm faleminderit

 3.   Alberto dijo

  Ky shpjegim teknik do të më ndihmojë shumë të thellohem në botën e mrekullueshme të shkrimit. Faleminderit për këtë mësim, shpresoj të pres shumë prej jush.

 4.   yo dijo

  është e ftohtë

 5.   tubbeushalala dijo

  Përshëndetje!!!!

 6.   BABAI L10NEL MESSI dijo

  HELLO

 7.   Christan dijo

  FAQJA JUAJ ISSHT SHPEJT V SHUMG E Shëmtuar

  1.    Une thjesht dijo

   bytha jote e shkathët

 8.   thalia dijo

  Faleminderit shumë, ishte shumë e dobishme.