Temat interesante të bisedave për çdo situatë

tema bisede

Ka njerëz që kur duhet të fillojnë një temë bisede zbrazen dhe nuk dinë çfarë të bëjnë ose çfarë të thonë. Kjo është arsyeja pse gjithmonë tingëllon si një ide për të gjetur ose zhvilluar tema të caktuara bisedash për të qenë në gjendje t'i përdorni ato kur është e nevojshme. Mund të jetë në një takim miqsh, një takim me familjen që nuk e keni parë për një kohë të gjatë ... ajo që ka rëndësi është që ju të dini se si të gjeni momentin e duhur për të qenë në gjendje të sillni këto tema bisede që do të vijnë i dobishëm.

Biseda është thelbësore që njerëzit të lidhen dhe gjithashtu të njihen me njëri-tjetrin. Të flasësh është si një art dhe bisedat ballë për ballë janë kanavacë më e mirë bosh për të pikturuar me fjalë.

Bisedë me interes

Bisedat kanë të bëjnë me tema që zgjojnë interesin e të dy bashkëbiseduesve, askush nuk dëshiron të flasë me dikë që është i mërzitshëm ose pedant. Në një bisedë, të dy palët duhet të kenë mundësinë të flasin dhe të bisedojnë.

tema bisede

Që një bisedë të jetë interesante, duhet të mendoni për temën ose pyetjet për të filluar bisedën. Temat e bisedave duhet ta bëjnë të lehtë për këdo që të flasë. Tjetra do t'ju japim disa ide për temat e bisedave, madje edhe pyetje që do t'ju ndihmojnë t'i bëni të kënaqshme bisedat që keni në çdo kontekst dhe me këdo.

Temat interesante për të folur

Tjetra do të propozojmë disa tema të pagabueshme dhe që gjithmonë do të sjellin një bisedë të mirë me personin para jush.

 • Fëmijëria. Fëmijëria është një temë bisede që pothuajse kurrë nuk dështon sepse të gjithëve na pëlqen të kujtojmë kohërat e kaluara, kur pafajësia na bëri të shohim jetën nga një prizëm tjetër. Kjo gjithashtu ju lejon të zbuloni gjëra për një person tjetër, çfarë i pëlqente, çfarë luanin, etj.
 • Travel. Kush nuk i pëlqen të zbulojë vende apo nuk ka ëndërruar kurrë të udhëtojë? Mund të jetë një bisedë interesante rreth ndarjes së përvojave ose zbulimit të informacionit interesant për gjëra të caktuara.
 • Filma, libra dhe muzikë. Të flasësh për filma, libra dhe muzikë, në varësi të shijes tënde, është gjithashtu një ide e shkëlqyeshme. Ju do të jeni në gjendje të dini se cilat janë shijet e personit tjetër dhe nëse ato kanë lidhje me ju.
 • Kafshë shtëpiake Nëse keni kafshë shtëpiake, është një mënyrë e mirë për të filluar një bisedë, sepse ato gjithmonë do të sjellin një shkëndijë dashurie në bisedë. Nëse personi tjetër nuk ka kafshë si kafshë shtëpiake, ata mund të jenë të interesuar të zbulojnë përvojat tuaja, ose e kundërta!
 • Gastronomi. Ushqimi dhe pijet janë gjithashtu shpesh një temë e mirë bisede sepse të gjithëve u pëlqen të hanë dhe pinë! Ju do të jeni në gjendje të zbuloni se cilat janë shijet e tyre ose të zbuloni gjëra të reja në këtë fushë.
 • Hobi. Hobet janë një libër i hapur për personalitetin e folësit. Kur flisni për hobi, mund të merrni një ide se si është personaliteti i folësit. Ndoshta ju pëlqejnë sportet, aventurat, luajtja e shahut, etj.
 • lajm. Të flasësh për çështjet aktuale është gjithmonë një plus sepse do të jesh në gjendje të dish se çfarë mendon personi tjetër për temat për të cilat flitet më shumë në shoqëri.

Me temat e bisedës do të jeni në gjendje të dini më hollësisht se si është një person dhe si mendon dhe gjithashtu do të shpjegoni aspekte të vetes ose mendimeve tuaja. Një bisedë e mirë duhet të jetë pjesë e më shumë se një personi, kështu që është e nevojshme që ju të mos monopolizoni bisedën ose të bëni një dialog, Fjalimi duhet të ketë dy drejtime!

tema bisede

Pyetje për të ndjekur temat e bisedës

Tjetra do t'ju japim disa ide në mënyrë që të keni pyetje në temat tuaja të bisedës dhe se në këtë mënyrë është më e lehtë të ndiqni bisedën në një mënyrë shumë më fluide. Mos harroni se ato janë vetëm pyetje në lidhje me disa tema, por padyshim, ju mund të mendoni për tema të tjera të ndryshme ose pyetje të tjera që përshtaten me kontekstin dhe personin para jush.

Pyetje rreth miqësisë

Miqësia është një nga gjërat më të rëndësishme për të pasur një jetë të plotë. Definitelyshtë padyshim e vështirë të vendosësh një çmim për një mik të mirë. Bëni një bisedë miqësie duke përdorur këto pyetje në lidhje me miqtë tuaj dhe miqësinë në përgjithësi.

 • Çfarë cilësie vlerësoni më shumë tek miqtë tuaj?
 • Ju jeni një mik i mirë? Pse ose pse jo?
 • Cila është mënyra më e mirë për të takuar miq të rinj?
 • Cili është lloji më i bezdisshëm i mikut për ju?
 • Çfarë i ndan miqtë e vërtetë nga të njohurit?
 • Kush është shoku yt më i vjetër? Si i takuat?
 • Kush është shoku yt më i çuditshëm? Çfarë i bën ata të çuditshëm?
 • Cilat janë arsyet më të zakonshme për prishjen e miqësive?
 • A krijoni miqësi lehtë apo e keni të vështirë të krijoni miq të rinj?
 • A ka ndonjë nga miqtë tuaj që është krejtësisht e kundërta me ju apo shumica e tyre janë të ngjashëm me ju?
 • Çfarë favori të madh i ke bërë një shoku? A ka ndonjë favor të madh që një mik ka bërë për ty?

Pyetje rreth personalitetit

Personalitetet tona janë ato që bota e jashtme përdor për të na gjykuar dhe ato ndikojnë shumë në ndërveprimet tona me të tjerët. Pra, a nuk ia vlen të bësh një bisedë për diçka që ka një ndikim të tillë në jetën tonë?

 • A mundet një person të ndryshojë personalitetin e tij?
 • Cilat tipare të personalitetit e bëjnë një udhëheqës të mirë?
 • Çfarë tipari të personalitetit do të dëshironit të kishit?
 • Cilat tipare të personalitetit te njerëzit e tjerë i urreni?
 • Cila nga tiparet e personalitetit tuaj ka qenë më e dobishme?
 • Cila është tipari më i bezdisshëm i personalitetit që dikush mund të ketë?
 • Cili është aspekti më i mirë i personalitetit tuaj? Po aspekti më i keq?
 • Nga vijnë personalitetet tona? Sa prej personalitetit është gjenetik dhe sa vjen nga mjedisi?
 • Po në lidhje me personalitetet e disa prej miqve dhe familjes suaj? Cilat janë aspektet e mira, të këqija dhe të çuditshme të personalitetit të tyre?
 • Si do ta përshkruanit personalitetin tuaj? Si do ta përshkruanin njerëzit e tjerë personalitetin tuaj, të njëjtë apo të ndryshëm?

tema bisede

Pyetje rreth suksesit

Të gjithë kemi sukseset dhe dështimet tona. Ata na bëjnë ata që jemi dhe shpesh janë lentet përmes të cilave njerëzit na shohin. Përdorni këta fillestarë të bisedave për të pasur një bisedë të shkëlqyer për suksesin dhe dështimin.

 • A e keni kthyer ndonjëherë një dështim në një fitore?
 • Cili është suksesi më i fundit që keni pasur?
 • Cili është metoda më e mirë për të matur suksesin?
 • Cili është hiti tjetër i madh për të cilin po punoni?
 • A ka ndonjë të metë në jetën tuaj me të cilën krenoheni?
 • Cili është suksesi juaj më i madh? Po dështimi juaj më i madh?
 • Cilat janë disa suksese që keni pasur në jetën tuaj personale?
 • Cilat janë disa dështime që keni pasur në jetën tuaj profesionale?
 • Cili është mësimi më i madh që keni mësuar nga dështimi?
 • A mësoni zakonisht nga dështimet tuaja apo i përsërisni ato?
 • Kush është personi më i suksesshëm që njihni?

Sigurisht që këto janë vetëm shembuj, por ka tema të panumërta bisede dhe do të duhet vetëm të shikoni interesat ose kontekstin për të zgjedhur një temë ose një tjetër.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.