Dallimet midis personalitetit, temperamentit dhe karakterit

temperamenti dhe karakteri

Personaliteti është një ngatërresë e vështirë për tu deshifruar që gjendet brenda njerëzve. Temperamenti dhe karakteri përbëjnë atë personalitet që na bën unik me idiosinkrazitë tona. Në fakt, personaliteti, temperamenti dhe karakteri janë tre konceptet që përdoren në psikologji për të qenë në gjendje të flasim për mënyrat e ndryshme të ndjenjës dhe të të menduarit. Normalshtë normale që njerëzit të ngatërrojnë kuptimet e tyre.

Në mënyrë që të mos ngatërroheni më nëse kjo është ajo që ju ndodh, ne do të shpjegojmë se çfarë do të thotë secili koncept në mënyrë që, tani e tutje, të kuptoni më shumë se çfarë nënkuptojnë, por gjithashtu, që ta kuptoni më mirë veten dhe si formohet personaliteti juaj.

Temperamenti

Temperamenti është baza e gjithçkaje, është forma juaj më e natyrshme e personalitetit tuaj dhe është e lidhur ngushtë me gjenet tuaja dhe paraardhësit tuaj. DHEPartshtë pjesa biologjike dhe më instiktive e personalitetit tuaj ... dhe do të jetë gjithmonë e para. Temperamenti shfaqet që kur jemi foshnje. Ka foshnje që irritohen më lehtë se të tjerët dhe kjo është kështu pa mësuar, është një temperament që ata kanë që nga lindja.

Temperamenti nuk është diçka që mund të modifikohet ose ndryshohet lehtësisht sepse keni një temperament të vështirë për tu trajtuar. Ju mund të punoni për temperamentin por kërkon një përpjekje shtesë sepse temperamenti themelor do të jetë gjithmonë brenda personalitetit. Mund të bëhet një përpjekje e vetëdijshme për të parandaluar temperamentin nga shkaktimi i problemeve në marrëdhëniet ndërpersonale.

Karakteri

El karakter Ajo që ka shkon pas temperamentit dhe kjo do të varet drejtpërdrejt nga përvojat që ju duhet të jetoni në jetën tuaj. Vjen nga ambienti që keni pasur në jetën tuaj, ajo që keni mësuar në shtëpi ose në shkollë ... gjithçka që ka mësuar për ju është ajo që ka formuar karakterin tuaj. Zakonet formohen brenda karakterit dhe e gjithë kjo formon personalitetin tuaj.

Kjo është arsyeja pse kultura është kaq e rëndësishme tek njerëzit, sepse kultura shoqërore formon personalitetin e shumë njerëzve që rriten brenda saj. Karakteri është më pak i qëndrueshëm se temperamenti sepse nuk vjen nga gjenetika, mund të formësohet dhe madje të ndryshohet në varësi të rrethanave që përjetohen. Karakteri kalon faza të ndryshme dhe është në adoleshencë kur formohet plotësisht, megjithëse mund të vazhdojë të ndryshojë gjatë jetës.

Personaliteti: kombinimi i gjithçkaje

Personaliteti është shuma e karakterit dhe temperamentit. Personaliteti është ai që na bën unik dhe të papërsëritshëm. Ndonjëherë mund të ndiejmë se ka diçka në lidhje me personalitetin që nuk na pëlqen shumë dhe në atë rast, është e nevojshme të reflektojmë për atë që është dhe të kërkojmë zgjidhje dhe mënyra të reja të veprimit që na bëjnë të ndihemi më mirë për veten tonë.

Personaliteti është tërësia e karakteristikave të trashëguara, si dhe tërësia e përvojave personale që ju kanë bërë që jeni sot. Brenda fushës së psikologjisë, personaliteti përbëhet nga një grup emocionesh, perceptimesh dhe veprimesh që formojnë sjelljen e personit.

temperamenti dhe karakteri

Personaliteti është mënyra se si ndiheni për gjërat dhe mënyra se si lidheni me të tjerët. Personaliteti është një grup procesesh që bashkëveprojnë me njëri-tjetrin dhe që do t'ju ndihmojnë të shihni botën në një mënyrë apo në një tjetër. Megjithëse është e mundur të kuptohet se çfarë personaliteti është me këto tipare të shpjeguara, realiteti është se ekspertët nuk bien dakord për një shpjegim unanim pasi që ai përfshin shumë aspekte të jetës së një personi.

Edhe pse nuk ka asnjë shpjegim unanimAjo që është e vërtetë është se të gjitha shpjegimet kanë një gjë të përbashkët: ekziston një model specifik në të gjitha që i çon njerëzit të sillen ngjashëm në situata të ngjashme. Megjithëse ka shumë variabla sepse secili person është i ndryshëm, tendenca mund të jetë e ngjashme në vetvete.

Dallimet midis karakterit dhe temperamentit

Pasi të kemi arritur në këtë pikë, ne do të kuptojmë më mirë se çfarë karakteri dhe temperamenti janë, kështu që ju do ta kuptoni edhe më mirë. Zakonisht thuhet se çdo krijesë e gjallë, çdo kafshë, insekt ose qenie njerëzore ka karakterin e vet të veçantë ose, për ta thënë më përgjithësisht, karakteristikat e saj të veçanta. Cfare ka me shume, Në bisedat e përditshme, njerëzit shpesh ngatërrojnë termat 'karakter' dhe 'temperament' edhe pse, në fakt, ata nuk janë të njëjtë, siç diskutuam më lart.

Në thelb, temperamenti është diçka që lidhet me dimensionin jetësor të një qenie njerëzore. Shtë një sintezë e të gjitha instinkteve, tendencave dhe impulseve që njerëzit janë praktikisht të paaftë për të ndryshuar ose eleminuar sepse ato janë të rrënjosura në dimensionin e tyre biologjik dhe fiziologjik. Temperamenti, pra, është e lidhur ngushtë me natyrën shtazore të njeriut.

Karakteri, nga ana tjetër, megjithëse nuk mund të ndahet nga temperamenti, përfaqëson dimensionin intelektual, të vetëdijshëm dhe vullnetar të njeriut. Karakteri i një personi është rezultat i përpjekjes së tij të ndërgjegjshme për të modifikuar, me mbledhje ose zbritje, disa aspekte të temperamentit të tij të lindur përmes përdorimi i aftësive tuaja intelektuale dhe emocionale dhe përdorimi i fuqisë suaj të vullnetit.

Karakteri është sjellja e një qenie njerëzore të vetëdijshme që e di se çfarë po bën dhe ku po shkon, ndërsa temperamenti përfaqëson impulset e natyrës së tij biologjike, tendencat që qëndrojnë nën sipërfaqen e vetëdijes së tij. Karakteri është, si të thuash, një sintezë e të gjitha karakteristikave të veçanta të temperamentit të një burri që janë pushtuar dhe kontrolluar.

temperamenti dhe karakteri

A mund të ndryshohet?

Siç kemi thënë, është pothuajse e pamundur të ndryshosh temperamentin, pasi që çdo qenie njerëzore e lindur në botë ka marrë paraprakisht një temperament të përcaktuar qartë. Por ndërsa karakteri formohet nga tendencat e vetëdijshme të një arsyetimi dhe qenie reflektuese që dëshiron të afirmohet duke përmirësuar ose përkeqësuar trashëgiminë me të cilën ka lindur, kjo rezulton në një qëndrim, një mënyrë manifestimi që shpesh është në kundërshtim të drejtpërdrejtë me temperamentin themelor të dikujt.

Kjo është ajo që nënkuptojmë me karakter. Karakteri i një personi është, si të thuash, një 'version' i ri i temperamentit të tij, një version me ngjyra, i modifikuar dhe i orientuar drejt një qëllimi specifik, një ideal. Isshtë si një zakon i fituar qëllimisht dhe bëhet natyra e dytë. Karakteri nuk është diçka që ekziston që në lindje, ai formohet gradualisht, me kalimin e viteve. Ju mund ta shihni këtë tek fëmijët: ata kanë një temperament por nuk kanë ende karakter.

Siç e keni parë, personaliteti, temperamenti dhe karakteri janë koncepte të ndryshme, por ato përbëjnë një njësi të vetme. Dallimet që ato kanë formojnë vlerën e tyre të madhe dhe kështu ju do të jeni në gjendje të kuptoni më mirë sjelljen tuaj. Sapo të kuptoni sjelljen tuaj, do të jetë më e lehtë ta modifikoni në rast se doni ta bëni për tu ndjerë më mirë në lidhje me jetën që keni.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.