Teoria e Motivimit Më të Rëndësishme

Para se të shpjegoj se nga përbëhet kjo teori më e rëndësishme e motivimit, unë ju ftoj të shikoni këto 3 minuta motivim të pastër.

Në këtë video ata na ftojnë të mendojmë për diçka që i jep kuptim jetës suaj, një qëllim personal që do të dëshironit ta arrinit, diçka që i jep kuptim jetës tuaj:

Ekzistojnë teori të ndryshme të motivimit, por në këtë artikull unë do të përqendrohem në më të rëndësishmet teoria e motivimit, ai që na shtyn ose na ngadalëson në këtë jetë:

1) Dëshira për të shmangur dhimbjen.

2) Dëshira për të marrë kënaqësi.

Pothuajse çdo vendim që marrim në jetën tonë të përditshme motivohet nga një prej këtyre 2 forca të fuqishme, janë 2 paradigmat kryesore në jetën tonë.

Ndonjëherë logjika jonë përpiqet të luftojë këto dy forca të fuqishme motivuese, por fitorja zakonisht është jetëshkurtër. Këtu është një shembull:

- Çdo duhanpirës e di se këtë zakon është e dëmshme Mendja juaj logjike e di se do të ishit më mirë nëse e linit pirjen e duhanit. Atëherë pse vazhdoni të pini duhan? Për shkak se emocionalisht, pirja e duhanit përfaqëson kënaqësi dhe lënia e duhanit përfaqëson dhimbje. Unë e di se për çfarë po flas, unë jam duhanpirës

Mënyra e vetme që një duhanpirës të heqë dorë është të ankorojë dhimbjen në zakonin e tij dhe kënaqësinë për të lënë duhanin, vetëm atëherë do të gjeni motivimin e nevojshëm për të lënë duhanin. Kjo kërkon të kesh një perspektivë afatgjatë, sesa një këndvështrim afatshkurtër.

Ironia për pirjen e duhanit, ose ndonjë zakon të dëmshëm, është se ajo që shkakton kënaqësi për një kohë të shkurtër do të sjellë dhimbje në planin afatgjatë.

Të kuptuarit se si dhimbja dhe kënaqësia ndikojnë në jetën tonë është hapi i parë drejt marrjes së kontrollit. Të gjithë kemi aftësinë të përdorim ndikimin tonë mendor për të rindërtuar spirancat tona emocionale. Me fjalë të tjera, ne mund të zgjedhim atë që është e dhimbshme dhe çfarë është e këndshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Augusto garcia dijo

    Shumë mirë, faleminderit për kontributin, duke filluar nga këto dy premisa e bën më të lehtë për ju të analizoni dhe veproni sipas vendimeve tuaja, faleminderit