Cila është Teoria e Transformizmit e Lamarck?

L parimet dhe teoritë evolucionare Ato kanë bërë që njeriu racional të arrijë nivele të larta njohurish, duke ditur origjinën e ekzistencës së tij dhe ndryshimet në specie, ka ndikuar në zhvillimin e shoqërisë dhe kulturës.

Lëvizje të ndryshme si humanizmi dhe natyralizmi së bashku me filozofinë, kanë kontribuar që mendimi shkencor të jetë mundësia e propozimit të hipotezave të ndryshme. Për t’u thelluar më tej në temë, ne kemi parë teori të ndryshme për të demonstruar evolucionin njerëzor dhe kafshësh; dhe me këtë rast, ju do të mësoni rreth biologjisë me Teorinë e Transformizmit të Lamarck dhe rëndësinë e saj për specie të ndryshme tokësore.

Kush ishte Jean Baptiste de Lamarck?

Ai ishte njeriu i parë që propozoi teorinë e parë të evolucionit biologjik, siç nënkupton emri i saj, ajo bazohet në evolucioni i specieve sipas themelit që jeta kishte evoluar nga një mënyrë më e thjeshtë e jetës, duke iu përshtatur pastaj skenarëve që e detyruan atë të evoluojë.

Në 1802, ai ekspozon termin "Biologji" për t'iu referuar shkencës që përshkruan qeniet e gjalla dhe studion sjelljet e tyre, origjinën, habitatin dhe faktorë të tjerë të zhvillimit; përveç kësaj, ai themeloi paleontologjinë e jovertebrorëve.

Për çfarë bëhet fjalë teoria e transformimit?

Kjo teori është ngritur nga Lamarck në librin e tij "Filozofia Zoologjike", brenda saj ai shpjegoi terminologji të ndryshme për t'iu referuar procesit evolucionar që kaluan specie të ndryshme në mënyrë që të bëhen më të aftë.

Të gjitha ndryshimet që Lamarck përshkruan për gjallesat, Shpjegohet nën teorinë se të gjithë faktorët mjedisorë që ndikojnë drejtpërdrejt në jetën e qenies, janë dhe do të jenë kushtet që ajo të vazhdojë në procesin e evolucionit, derisa të arrijë zhvillimin e duhur që përshtatet me nevojat e veta.

Faktori i vetëm që mund të ngadalësojë procesin e evolucionit të specieve të ndryshme është aftësia e tyre për t'u përshtatur me ndryshimet, megjithatë, nuk e ndalon procesin.

Bazat e hulumtimit

A priori, Lamarck argumenton se gjithçka është e pamohueshme zhvillimi dhe ndryshimi në një specieNë të njëjtën ekzistencë ka zakone të ndryshme që po ndryshojnë në varësi të tij, për shkak të shumëllojshmërisë së ndryshimeve që lindin në një skenar, speciet duhet të modifikojnë zakonet e tyre në mënyrë që të mbijetojnë.

Me këto dy premisa si themel, ai përfundoi ligjet e mëposhtme: kafsha që përdor vazhdimisht të gjitha organet e saj për të përdorur mjedisin, është e destinuar të mbetet me ta; Nga ana tjetër, ata që nuk përdorin disa nga organet e tyre do të duhet të evoluojnë për të hequr qafe dobësinë.

Gjenetika do të jetë ajo që do të përjetësojë ndryshimin e specieve, përmes proceseve të gjata eksperimentale në nivelin biologjik të së njëjtës deri në arritjen e strukturës së vërtetë të përshtatshme. 

Ai gjithashtu ekspozoi konceptet ose arsyetimet e mëposhtme:

 • Organizmat që njihen sot kanë mbetur në tokë dhe janë krijuar dhe modifikuar prej saj.
 • Ndërsa bota evoluon, rrethanat bëhen më të thjeshta falë aftësive që fitojnë të gjitha speciet.
 • Çdo gjë është tokësore zhvillon organet e saj për lehtësi, në mënyrë që ato të jenë shumë më të dobishme për brezat në vijim.
 • Diversiteti zhvillohet falë shfaqjes së specieve të reja të evoluara.

Arsyetimi i hulumtimit

Në varësi të zakoneve të secilës specie, mund të arrihet në një përfundim shumë më të fortë, për shembull, çdo rrethanë do të krijojë një nevojë tek kafsha, ajo duhet të bëjë gjithçka që është në gjendje për ta furnizuar atë, duke bërë vazhdimisht një aktivitet jashtë mundësive të saj motorike , organizmi i tij do të detyrohet të modifikojë gjenetikën dhe morfologjinë e tij për ta bërë jetën e kafshës shumë më të dobishme dhe më të qëndrueshme.

Kështu dobësia po zvogëlohet dhe ato po krijojnë specie gjithnjë e më të forta të afta të mbijetojnë në çdo mjedis.

Shembuj që përshkruajnë teorinë

Për të ilustruar pak më shumë rreth teorive të ndryshme evolucionare që ngre Lamarck, ne ju tregojmë shembujt e mëposhtëm:

Shembull 1

Ky shembull është më i përdorur për të shpjeguar Lamarkizmin, ka të bëjë me evolucionin që ka kaluar xhirafa.

Në fillimet e specieve, gjirafat kishin qafë shumë të ngushtë, të cilat nuk i lejonin ata të hynin në ushqim në dietën e tyre, nga ana tjetër, ata morën ujë përmes gjetheve të pemëve për shkak të kohërave të gjata të thatësirës që kaluan në habitatin ku ata banonin.

Gjirafave iu desh të bënin një përpjekje shtesë për të arritur gjethet e pemëve që u dhanë atyre hidratim, kështu, brezat vijues u modifikuan falë gjirafave me qafë më të gjatë që ishin ato që jetuan më gjatë.

Me kalimin e kohës, gjirafat arritën të arrijnë një gjatësi adekuate të qafës që i lejoi ata të vazhdonin evolucionin e specieve.

Shembull 2

La trung elefanti, u modifikua falë kohërave të gjata dhe të vështira të thatësirës që po kalonin, ky faktor nuk e lejoi elefantin të hynte në vendet e pakta ku gjeti ujë, kështu që pak nga pak trungu i tij evoluoi në mostrën që njohim sot.

Shembull 3

Disa specie e gjetën të nevojshme të evoluonin në mënyrë që të bënin mekanizmat e tyre mbrojtës shumë më të fortë, siç është rasti i porcupinës, i cili duhej të zbatonte spina në trupin e tij super të brishtë për t'u mbrojtur nga grabitqarët.  

Shembull 4

Zogjtë kanë përshtatur krahët e tyre me klimat dhe habitatet e ndryshme ku ato zhvillohen, më të mëdha dhe të zgjatura ose më të vogla dhe të sheshta; Ky është rasti i pinguinit, ky zog ka krahë që nuk përdoren për të fluturuar, por për të qenë në gjendje të notojnë dhe të kërkojnë ushqim.  

Ne shpresojmë që kjo hyrje në lidhje me Teoria e transformimit ka qenë për pëlqimin tuaj. Në rast se përgjigjja është e saktë, mund të konsideroni ndarjen e hyrjes në rrjetet tuaja; Ndërsa ne gjithashtu theksojmë faktin e të qenit në gjendje të shkruajmë një koment, ne do të përpiqemi t'ju përgjigjemi sa më shpejt që të jetë e mundur. 


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   anonim dijo

  shume e mire dhe e qarte, faleminderit shume