90 thënie popullore

thëniet popullore për të mësuar

Thëniet popullore janë fraza që transmetohen gojarisht brez pas brezi, ato kanë shumë urtësi që na udhëheqin për jetën. Njohja e tyre është thelbësore sepse përveçse keni më shumë kulturë do të jeni në gjendje të kuptoni më mirë disa aspekte të jetës. Ju mësoni nga të gjitha fjalët e urta dhe si t'i mbani mend të gjitha nuk është e lehtë, Ju këshillojmë të mbani thëniet popullore që ju tërheqin më shumë vëmendjen.

Thëniet apo fjalët e urta popullore na bëjnë të mendojmë dhe reflektojmë për jetën, të mësojmë gjëra të fshehura që jo gjithmonë i kuptojmë. Ato janë të lehta për t'u mësuar përmendësh, por kur ka shumë, ndonjëherë është e vështirë t'i mbani mend të gjitha, kështu që mund të shkruani ato që ju pëlqejnë më shumë.

Thëniet popullore që do t'ju pëlqejnë

Ka shumë thënie popullore por ne ju kemi bërë një përzgjedhje të njohura, qesharake dhe që do t'ju ndihmojnë të kuptoni më mirë jetën. Mos humbisni detajet dhe shijoni gjithë këtë mençuri popullore!

 • Bëj mirë pa parë se kush
 • Kokërria thyen thesin
 • Kush nuk të njeh të të blejë.
 • Bëje të kafshojë plumbin.
 • Kujtesa është si një mik i keq; kur ke më shumë nevojë, të dështon.
 • Kur njeriu është xheloz, ai mërzit; kur nuk është, acaron.

thënie interesante popullore

 • Kush nuk kërkon miq në gëzim, në fatkeqësi mos i kërkon.
 • Probabiliteti për të bërë gabim gjendet njëqind herë në ditë; për të bërë mirë një herë në vit.
 • Më mirë të jesh vetëm sesa në shoqëri të keqe.
 • Qen i vogël që leh kafshon.
 • Mos shikoni dhëmbët e një kali dhuratë.
 • Çfarë është bërë, gjoks.
 • Eja shtatori, kush duhet të mbjellë, dhe vjen nëntori, kush nuk ka mbjellë, nuk duhet të mbjellë.
 • Më mirë i shëmtuar dhe i mirë se sa i pashëm dhe i çoroditur.
 • Nuk është kurrë vonë për të bërë mirë; Bëj sot atë që nuk ke bërë dje.
 • Bettershtë më mirë të parandaloni sesa të kuroni.
 • Kur ishe çekiç nuk kishe mëshirë, tani që je kudhër, bëj durim.
 • Dashuroni që nuk ju do, përgjigjuni atij që nuk ju thërret, do të ecni në një garë të kotë.
 • Mos u jepni hua atyre që dhanë hua, as mos u shërbeni atyre që shërbyen, sepse ajo që ndodhi dhe ajo që nuk ndodhi do t'ju bëjë të kaloni.
 • As fies, as porfies, as cofradíes, as leases; kështu do të jetosh mirë midis të gjithë popujve. Nëse keni besim, nuk ngarkoni dhe nëse ngarkoni jo aq e aq, armiku i vdekshëm.
 • Paraja i quan para.
 • Kur i dashuri të puth, mos iu afro ballkonit, sepse dashuria është e verbër, por fqinjët jo.
 • Para se të martoheni, shikoni se çfarë bëni.
 • Kujt nuk u dha Zoti fëmijë, djalli u dha nipa.
 • Çdo tufë pendë së bashku.
 • Gënjeshtari kapet më shpejt se sa çali.
 • Dashuria me dashuri paguhet.
 • Mos pyet për të ditur, se koha do të të tregojë, se nuk ka gjë më të bukur se të dish pa pyetur.
 • Më mirë të dish keq se sa të mirë të dish.

thëniet popullore për të menduar

 • Ndërsa ka jetë ka shpresë.
 • Ai që do ta ndjekë, merre atë.
 • Kush i jep bukë qenit të tjetrit, humb bukën dhe qenin.
 • Mirëmëngjes, mëngë jeshile!
 • Nuk ka afat që nuk arrin apo borxh që nuk paguhet.
 • Heshtja është pëlqim.
 • Për fjalë budalla, veshë të shurdhër.
 • Dashuria e uritur nuk zgjat.
 • Ai që qesh i fundit, qesh më së miri.
 • Biznesi para kënaqësisë.
 • Hidhe gurin dhe fshih dorën.
 • Zakon nuk e bën murgu.
 • Xhehenemi është plot me qëllime të mira dhe xheneti është plot me vepra të mira.
 • Kush nuk shikon përpara, mbrapa qëndron.
 • Kush fiton mirë, shpenzon mirë, por mos humb.
 • I verbëri pa në ëndërr se pa dhe ëndërroi atë që donte.
 • Ndërgjegjja është, në të njëjtën kohë, dëshmitar, prokuror dhe gjykatës.
 • Ai që thotë të vërtetën as mëkaton, as nuk gënjen.
 • Një dallëndyshe nuk bën verë.
 • Këpucari tek këpucët tuaja.
 • Qeni i vdekur, tërbimi është zhdukur.
 • Ai që thith medlar, pi birrë dhe puth një plakë, as thith, as pi, as puth.
 • Miku i pajtuar, armiku i përkulur.
 • Njohuria nuk zë vend.
 • Jo gjithçka që shkëlqen është ari.
 • Kush ka një mik, ka një thesar.
 • Ai që lexon shumë dhe ecën shumë, sheh shumë dhe di shumë.
 • Mos e lini për nesër atë që mund të bëni sot.
 • Ne mësojmë nga gabimet.
 • Çift të martuar që në rrugë duken si mace në janar, nëse i sheh brenda shtëpisë, duken si mace dhe qen.
 • Kush nuk rrezikon nuk fiton.
 • Nëse dëshironi diçka, do t'ju kushtojë.
 • Për fjalë budalla, veshë të shurdhër.
 • Ju kërkojmë të shkoni në Romë.
 • Merrni për një udhëtim.
 • Kush ka gojë e ka gabim, kush ka gomar fryn.
 • Një zog në dorë vlen dy në shkurre.
 • Në mot të keq, fytyrë të mirë.
 • Janar i ftohtë, shkurt me borë, mars me erë, prill me shi, maj i murrmë dhe San Juan i pastër, fermeri përgatit qetë dhe qerren.
 • Patatet, as që i mbillni në mars, as që i mbillni në prill, deri në maj nuk duhet të dalin.
 • Ai që punon tokën në muajin e manaferrës kur shkon në punë këndon, por kur shkon të marrë qan.
 • Mungesa e bukës, ëmbëlsirat janë të mira.

thënie popullore për të reflektuar

 • Një orë fle gjeli, dy kali, tre shenjtori, katër ai që nuk është aq, pesë kapuçini, gjashtë haxhiu, shtatë shëtitësi, tetë studenti, nëntë zotëria, dhjetë lypësi, njëmbëdhjetë djali. dhe dymbëdhjetë të dehurit.
 • Nga jashtë do të vijë dikush nga shtëpia që do t'ju dëbojë.
 • fjala është argjend dhe heshtja është flori.
 • Një "merr" është më mirë se dy "do të të jap".
 • Mos pini ujë që nuk e shihni, ose mos nënshkruani letrat që nuk i lexoni.
 • Asnjëherë mos thuaj "Unë nuk do ta pi këtë ujë".
 • Të kërkosh xhelozi është të zgjosh dikë që fle.
 • Dashurinë pa xhelozi nuk e jep parajsa.
 • Ari i bën krenarë dhe krenaria budallenjtë.
 • Në vendin e të verbërve, mbret është njeriu me një sy.
 • Larg syve larg zemrës.
 • Hajduti mendon se të gjithë janë në gjendjen e tij.
 • Zoti para është një zotëri i fuqishëm.
 • Së pari janë dhëmbët e mi se sa të afërmit e mi.
 • Kush nuk i dëgjon këshillat, nuk plaket.
 • Shihni njollën në syrin e dikujt tjetër dhe jo rrezen në syrin tuaj
 • Kur djalli nuk ka çfarë të bëjë, ai vret mizat me bisht.
 • Xhehenemi është plot me mosmirënjohës.

Cila nga të gjitha ju pëlqen më shumë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.