11 thënie të jetës

Thënie të jetës që na bëjnë të ndihemi mirë

Thëniet e jetës na shoqërojnë gjithmonë dhe më e mira nga të gjitha është se ato na tregojnë shumë më tepër nga sa mund ta imagjinojmë. Ato janë thënie që mund t’ju ​​bëjnë të reflektoni në një situatë të caktuar, në mënyrë që të kuptoni më mirë se çfarë po ndodh. Ato janë pjesë e kulturës sonë sepse është një mënyrë për të transmetuar verbalisht urtësinë popullore.

Thëniet janë përdorur për qindra vjet, apo mijëvjeçarë! Janë shprehje që transmetohen nga prindërit te fëmijët, nga gjyshërit te nipërit ... nga brezi në brez. Shtë një mënyrë e thjeshtë për të komunikuar me të dashurit tanë duke u futur në tema të rëndësishme pa shpjeguar shumë.

Ato përdoren për të transmetuar njohuri praktike për jetën dhe mësoni mësime për rrethana të caktuara dhe mësoni prej tyre, duke vepruar zgjuar.

Thënie të mrekullueshme të jetës

Isshtë e mundur që disa nga thëniet që do t'ju tregojmë i dini tashmë ose që i keni dëgjuar ndonjëherë. Alsoshtë gjithashtu e mundur që i keni dëgjuar ato, por nuk jeni të sigurt se çfarë nënkuptojnë ... Prandaj, le t'ju tregojmë disa thënie por ne gjithashtu do të shpjegojmë kuptimin e tyre në mënyrë që t'i përdorni ato në kontekstin e duhur kur keni nevojë për të.

Mendoni për thëniet e jetës

Dituria nuk zë vend

Asnjëherë nuk është vonë për të mësuar ose shumë e vjetër për të marrë projekte. Nëse propozoni diçka në jetë, qoftë personalisht apo profesionalisht ... të mësuarit është një detyrë dhe nuk dëmton kurrë ta bësh këtë. Refuzimi i mësimit parandalon rritjen dhe të ketë mjete të mjaftueshme për të ecur përpara në jetë. Njohuria ka fuqi të pakrahasueshme.

Praktika e bën një mjeshtër

Shtë e vërtetë që në fillim, kur një aftësi nuk është zotëruar ende, duket se është shumë e vështirë. Ne madje mund të mendojmë se kurrë nuk do të jemi në gjendje ta bëjmë atë. Në fakt, ne mund të arrijmë çdo gjë për të cilën kemi vendosur nëse marrim aftësi të mjaftueshme për ta bërë atë (brenda kapaciteteve tona personale). Duhen vetëm orë praktikë dhe vullnet për të arritur atje.

Qepni dhe këndoni, gjithçka po fillon

Ngjashëm me thënien e mëparshme, ka raste kur njerëzit nuk guxojnë të bëjnë diçka duke menduar se do të jetë shumë e komplikuar. Por kur të ndërmerret hapi i parë për të filluar, më i vështiri tashmë është kapërcyer. Kur filloni një projekt, një detyrë ose ndonjë aktivitet tjetër, ne mund të ecim përpara për sa kohë që ne jemi të gatshëm të fillojmë.

Të bësh dhe të zhbësh është të mësosh

Askush nuk lind duke ditur dhe gabimet janë pjesë e jetës. Në këtë kuptim, është normale që kur bëni diçka të keni gabim, por duke u kthyer dhe duke filluar përsëri do të mësoni të jeni më të mirë në atë aftësi herën tjetër. Përvojat janë mësuesit e jetës, dhe ato shoqërohen me gabime ... të cilat janë mësimet e tyre të preferuara. Gaboni dhe filloni nga e para, thelbësore për të ecur përpara.

Duke folur për thëniet e jetës

Si babai si djali i

Kjo thënie përdoret shumë në familje, kur djali i ngjan babait ose vajza ngjan me nënën. Zakonisht përdoret për konotacione pozitive dhe negative. Por kuptimi është i njëjtë, se fëmijët i ngjajnë prindërve në disa aspekte.

Jo gjithçka që shkëlqen është ari.

Diçka mund të duket të jetë një vendim i mirë ose me cilësi të mirë. Por kjo thënie do të thotë që ju nuk mund të tërhiqeni nga paraqitjet, sepse në shumë raste zhgënjimi mund të jetë shumë i madh. Duhet të jeni të kujdesshëm në jetë në të gjitha aspektet dhe të mos tërhiqeni vetëm nga ajo që duket e përsosur.

Bettershtë më mirë të parandaloni sesa të kuroni

Kjo thënie është shumë e popullarizuar dhe në thelb fokusohet në faktin se është më mirë të jesh një person i kujdesshëm sesa më vonë të pendohesh për pasojat e marrjes së pak veprimeve të menduara. Sepse, marrja e masave paraprake është gjithmonë mënyra më e mirë për të shmangur vuajtjet e mëtejshme.

Vishu me ngadale po nxitoj

Nxitimi është gjithmonë këshilltar dhe shok i keq, sepse nuk na lejojnë të mendojmë qartë dhe në shumicën e rasteve mund të na bëjnë të marrim vendime të dobëta që na sjellin pasoja të këqija.

Prandaj, është më mirë t’i bëni gjërat me qetësi dhe të mendoni qartë para se të merrni vendime. Me nxitim, detajet e rëndësishme mund të anashkalohen. që më vonë na bëjnë të humbasim dy herë më shumë kohë për të korrigjuar gabimet e bëra nga nxitimi.

Ndani thëniet e jetës

Ju jeni pronari i heshtjes suaj, por skllav i fjalëve tuaja

Askush nuk mund ta dijë se çfarë po mendoni nëse nuk e shprehni me fjalë. Në mendjen tënde mund të thuash gjithçka që dëshiron ... por fjalët dëgjohen nga të tjerët dhe sapo dalin nga goja jote nuk ka më kthim mbrapa. Kur një person flet shumë ose bën thashetheme, gjithmonë do të ketë pasoja për këto pamaturi në marrëdhëniet shoqërore. Bettershtë më mirë të jesh i matur, të kesh kontroll emocional dhe verbal dhe të dish se jo gjithmonë duhet të thuash gjithçka që të vjen në mendje.

Nëse korrni erëra, do të keni stuhi

Kjo thënie do të thotë që kur një person bën gabim dhe vepron kundër njerëzve të tjerë të afërt, në fund, ata do të përfundojnë duke vuajtur pasojat e tij. Ai do të ketë armiq dhe do të mbetet pa njerëz që i besojnë atij në të ardhmen. Askush nuk dëshiron të ketë dikë që shkakton dëm përreth Por nëse e bëni këtë, mund të merrni dyfishin e dëmit të bërë.

Pas stuhisë vjen qetësia

Jeta nuk është një shtrat me trëndafila, por asgjë nuk zgjat përgjithmonë ... as e keqe as e mirë. Kur përballemi me një situatë që duket shumë problematike ose e ndërlikuar, duhet të jemi të vetëdijshëm se problemet ndodhin gjithmonë, dhe vijnë momente paqeje dhe qetësie. Edhe pse në një moment të caktuar mund të duket si diçka që është shumë larg, ajo gjithmonë vjen. Ashtë çështje pritjeje që stuhia të kalojë.

Çfarë mendoni për këto 11 thënie të jetës? Ka më shumë se të ngjarë që keni dëgjuar ndonjëherë njërën prej tyre nga familja ose miqtë. Ose madje mund t'i keni thënë ato në një moment në jetën tuaj. Në çdo rast, tani ne gjithashtu ju kemi dhënë kuptimet kështu që ju mund t'i përdorni ato duke ditur saktësisht se çfarë do të thotë secila prej tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.