Takë nervore

Takë nervor me sy të mbyllur

Possibleshtë e mundur që në një farë kohe në jetën tuaj të keni parë dikë që vuante nga një goditje nervore nervore dhe nuk e keni kuptuar pse ndodhi, thjesht keni parë se si ata kishin një lëvizje të përsëritur me ndonjë pjesë të trupit të tyre. Evenshtë madje e mundur që ju keni ose keni vuajtur nga një goditje nervore në një moment në jetën tuaj. Ka raste kur shfaqen gjëra, ato zhduken, Por është gjithashtu e mundur që tikat nervore të përkeqësohen në varësi të rrethanave emocionale ose shëndetësore të personit që vuan nga ajo.

Cilat janë tikat nervore

Në përgjithësi, tipat nervorë zakonisht shfaqen tek fëmijët dhe zakonisht tek ata, ato janë kalimtare dhe zhduken vetë pas disa javësh ose muajsh. Në vend të kësaj, Ka raste kur një tik nervoz mund të bëhet një problem që zgjat një jetë. dhe kjo prek edhe të rriturit.

Tikat nervore përsëriten kontraktimet e pavullnetshme të një ose më shumë muskujve. Edhe pse një marifet nervor mund të ndodhë në çdo pjesë të trupit, më të zakonshmet janë në fytyrë, duar, shpatulla dhe këmbë.

Tikat nervore më të zakonshme janë ato të pulsimit të tepruar, lëvizjeve në fytyrë ose lëvizjeve të vrullshme që nuk mund të kontrollohen në ekstremitete të tilla si krahët ose këmbët. Këto lëvizje janë zakonisht të papritura dhe për ata që e pësojnë atë, është një përvojë e pakëndshme. për të mos qenë në gjendje për ta kontrolluar atë dhe sepse nuk është gjithashtu shumë e kuptueshme për të tjerët.

Grua me taka nervoze

Ka njerëz që janë në gjendje të shtypin teknikat nervor për një kohë, kjo kërkon shumë përqendrim dhe është me të vërtetë rraskapitëse. Alsoshtë gjithashtu shumë e vështirë për tu arritur, për shembull, a jeni përpjekur ndonjëherë të mos teshtini, kur ju pëlqen? Të shtypësh një teshtimë është shumë e komplikuar dhe madje mund të mendosh se është e pamundur ... sepse me të vërtetë dëshiron të dalësh jashtë dhe pasi të fillojë procesi i teshtitjes nuk ka më kthim prapa, duke pasur një ndjenjë të shkëlqyeshme lehtësimi pasi të keni teshtitur. Procedura për një çrregullim të tic është e ngjashme me këtë.

Përtej lëvizjeve të pavullnetshme

Siç keni qenë në gjendje të verifikoni, një tic është një lëvizje e pavullnetshme siç është pulsimi në një mënyrë specifike, lëvizja e një gjymtyre në një mënyrë të pavullnetshme ... por një tik mund të jetë gjithashtu për të pastruar fytin ose të keni zhurma verbale ose tika, këto tiket janë më pak të zakonshme.

Shumica e njerëzve me tik nervor nuk janë nervozë ose kanë probleme ankthi, megjithëse mashtrimet e tyre mund të jenë më të këqija kur janë nervozë ose të shqetësuar. Megjithëse, për shembull, njerëzit me sjellje obsesive kompulsive mund të kenë më shumë të ngjarë të vuajnë nga tik se sa njerëzit e tjerë, në realitet çdokush mund t'i ketë ato në një moment të jetës së tyre.

Shkaqet e tikave nervore

Megjithëse nuk ka shkaqe specifike për të ditur se çfarë shkakton tika nervore, tani dihet se ato nuk janë gjithmonë plotësisht të pavullnetshme. Ka njerëz që kur kanë një gjendje të gjendjes ose kanë probleme të pakëndshme shëndetësore, kryerja e çikave lehtëson menjëherë, veçanërisht në një nivel emocional ose fizik, dhe kjo është arsyeja pse ata përdorin lëvizje të ndezura, dridhje ose lëvizje të tjera.

Ata përdorin mjete nervore nervore për të qenë në gjendje të shtypin ndjesitë e pakëndshme në një periudhë afatshkurtër. Por kjo ka pasoja negative dhe është se mund ta bëjë atë tic të bëhet diçka më e rëndë edhe pasi të jetë kapërcyer gjendja kryesore e pakëndshme.

Gruaja duke kafshuar thonjtë

Ekzistojnë edhe shkaqe të tjera që mund të shkaktojnë tika të tilla si gjenetika ose mangësi dietike (të tilla si mungesa e magnezit). Ankthi dhe marrja e ilaçeve të tjera gjithashtu mund të shkaktojë tike nervore. Stresi, lodhja, sëmundje të caktuara ose mbivlerësimi gjithashtu mund t’i përkeqësojnë këto lëvizje. nervor në personin e prekur.

A ka ndonjë lloj trajtimi?

Kur një person vuan nga një çrregullim i ticit dhe fillon të vërejë se po ndikon në jetën e tij më shumë sesa duhet, atëherë ata ndoshta do të dëshirojnë të kërkojnë ndihmë mjekësore për të gjetur një trajtim që i përshtatet nevojave të tyre.

Në parim, ilaçet nuk janë gjithmonë një ndihmë e menjëhershme sepse mund të duhet pak kohë për të gjetur ilaçet e duhura ose edhe për të qenë në gjendje të gjesh një kombinim të ilaçeve dhe dozën e saktë dhe të saktë për kontrollin e lëvizjes pa pasur ndonjë përkeqësim të lëvizjes. cilësia e jetës së personit ndikon.

Për shembull, gjetja e një mënyre për të zvogëluar një goditje nga një minutë në një që ndodh çdo pesë minuta mund të sjellë një ndryshim të madh për personin e prekur. Që zogu të zhduket plotësisht mund të jetë më e vështirë për tu arritur, por mos e humbni shpresën. Ndonjëherë duhet gjetur fillimisht shkaku themelor që mund të jetë shkaktar i tikes dhe pasi të trajtohet shkaku themelor (të tilla si ankthi, stresi, sëmundja ose marrja e një ilaçi specifik), atëherë tik nervor zhduket pak nga pak dhe mbi të të vetat

Ndonjëherë marrja e ilaçeve për të zvogëluar goditjet nervore mund të ketë efekte anësore që në fund të fundit e lodhin personin dhe ata preferojnë të ndalojnë mjekimin, veçanërisht nëse shkakton marramendje, marrje mendsh ose efekte të tjera anësore të pakëndshme dhe të bezdisshme. Kur teknikat dihet se përkeqësohen në situata të caktuara, do të jetë gjithashtu e nevojshme të mësoni të trajtoni ato situata specifike, në mënyrë që të gjenden mënyra të tjera. lehtësojnë ndjenjën e shqetësimit pa qenë një objektiv kryesor i kontrollit.

Takë nervore tek fëmijët

Fëmijët me marifet nervor

Shumë fëmijë kanë lëvizje nervore dhe megjithëse mund të jetë kalimtare, mund të ndikojë tek ata, veçanërisht në nivelin emocional. Kur ata kanë një goditje nervore nervore, do të jetë e nevojshme që prindërit të vizitojnë një neurolog pediatrik sa më shpejt që të jetë e mundur. Në disa raste Tikat nervore mund të zhduken gjatë adoleshencës ose të përkeqësohen në këtë fazë dhe më pas të zhduken.

Tiket nervore mund të jenë të vështira për tu kontrolluar dhe ka pak ilaçe me recetë për këtë gjendje, veçanërisht tek fëmijët, për shkak të efekteve anësore të padëshiruara, madje mund të përkeqësojnë tiket! Tek fëmijët, para se të provoni ilaçet është më mirë të kërkoni mënyra të tjera alternative për të trajtuar tiket, të tilla si gjetja e shkakut themelor që e shkakton atë dhe madje, shkoni në terapi për kontrollin e emocioneve ose kontrollin e tikave në disa momente kyçe.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.