Çfarë do të thotë të ëndërrosh që dhëmbët të bien

A keni ëndërruar ndonjëherë që dhëmbët tuaj po bien? Isshtë një ëndërr mjaft e zakonshme dhe gjithashtu disi e pakëndshme. Prandaj, njerëzit që ëndërrojnë se iu bien dhëmbët duan të dinë se çfarë do të thotë sepse në këtë mënyrë, ata do të jenë në gjendje të vlerësojnë nëse është një ëndërr simbolike apo thjesht, ishte një ëndërr e pakëndshme dhe kaq.

Por ëndërrimi se dhëmbët tuaj po bien mund të jetë në mënyra të ndryshme. Ju mund të ëndërroni që dhëmbët tuaj të poshtëm po bien, dhëmbët tuaj të sipërm gjithashtu, se ato po bien në copa ose edhe se vetëm një dhëmbëz i bie. Duket se çdo ëndërr mund të ketë një kuptim të ndryshëm Dhe për atë arsye, më poshtë do të zbuloni se çfarë do të thotë nëse ëndërroni një nga këto gjëra.

Dreamndërroni që dhëmbët tuaj të poshtëm të bien

Për Frojdin ishte e qartë se dhëmbët që bien në një ëndërr është për shkak të vuajtjes nga ankthi ose shtypja seksuale. Ato gjithashtu mund të tregojnë ndryshime të rëndësishme ose momente tranzicioni në jetën e ëndërruesit. Kur dhëmbët e sipërm ose të poshtëm bien në ëndërr, ata zakonisht kanë kuptime të ngjashme, por është mirë të identifikohen ndryshimet në mënyrë që të analizohet më mirë ëndrra në veçanti.

makth se bien dhembet

Dreamndërrimi se dhëmbët tuaj të poshtëm po bien mund të ketë kuptime pozitive ose negative, dhe ju duhet t'i interpretoni ato në varësi të mënyrës si është jeta juaj në këtë moment. Disa kuptime negative do të jenë:

 • Pasiguria
 • Humbjet personale
 • Ankth në lidhje me përvojat seksuale
 • Angazhimet e vështira për tu përmbushur
 • Ndryshime të vështira të jetës për tu trajtuar
 • Frika nga plakja

Por jo gjithçka është negative, gjithashtu duke ëndërruar që dhëmbët e poshtëm të bien, mund të ketë kuptime pozitive të tilla si:

 • Shenjat e zgjerimit personal
 • Ndjenjën e kujdesit më të mirë për veten
 • Eksploroni ndjenjat e humbjes për të arritur një rritje të mirë personale
 • Rinovimi në të gjitha aspektet

Dreamndërroni që dhëmbët tuaj të sipërm të bien

Kur ëndërroni që dhëmbët tuaj të sipërm bien, mund të ketë të njëjtat kuptime si kur dhëmbët tuaj të poshtëm bien (dhe anasjelltas), por vlen të përmendet se ka edhe kuptime të tjera që ia vlen të përmenden. Në këtë mënyrë ju mund të vlerësoni se si është jeta juaj aktualisht dhe nëse ka diçka që duhet të bëni për të përmirësuar situatën tuaj.

grua që tingëllon sikur dhëmbët bien

Kur dhëmbët tuaj të sipërm bien në një ëndërr mund të jetë një paralajmërim nga nënvetëdija juaj për ndonjë problem ose ndjenjë që po i anashkaloni, por që ju prek më shumë nga sa imagjinoni. Mund të nënkuptojë gjithashtu që keni probleme me vetëvlerësimin tuaj, veçanërisht në lidhje me imazhin ose trupin tuaj.

Një tjetër kuptim që mund të ketë kjo ëndërr është se ju jeni në mes të një lufte emocionale dhe ndjeni se askush rreth jush nuk ju mbështet. Kuptime të tjera që meritojnë të merren parasysh janë:

 • Shqetësimet rreth vetëvlerësimit
 • Shqetësimet e imazhit trupor
 • Dëshira për t'u kujdesur për veten fizikisht
 • Ndjenjat e injoruara që ndikojnë në nënndërgjegjeshëm

Kuptimi i ëndërrimit që dhëmbët tuaj të prishen

Një ëndërr tjetër që është mjaft e zakonshme është të ëndërroni që dhëmbët të bien në copa dhe që ju duhet edhe t'i pështyni që të mund t'i hiqni nga goja. Kjo ëndërr është padyshim domethënëse dhe e rëndësishme zbuloni se çfarë do të thotë në rast se duhet të bëni ndryshime në jetën tuaj për tu ndjerë më mirë.

Normalisht kur ëndërroni që dhëmbët tuaj bien, kjo mund të tregojë ndjenja të pafuqisë. Isshtë një ëndërr që tregon ankth dhe të kujton përkushtimin ose dilemën që ke dhe që ndikon negativisht në jetën tënde. Ju duhet të mendoni se çfarë po prishet në jetën tuaj kështu që ju mund të shihni se si mund ta rregulloni situatën sa më shpejt të jetë e mundur, para se situata të dalë nga kontrolli.

tingull se dhëmbët bien

Kuptime të tjera që duhet të mbani mend nëse dhëmbët tuaj bien në ëndërr, do të jenë këto:

 • Kompromis i vështirë për tu bërë
 • Ndiheni sikur gjërat në jetën tuaj po prishen
 • Ndiheni të pafuqishëm në situatën që jetoni, sikur të humbni fuqinë
 • Keni frikë mos plakeni
 • Keni frikë për shëndetin e trupit tuaj
 • Ndiheni të pasigurt në disa fusha të jetës suaj

Duke ëndërruar që një dhëmbë bie

Kjo është një ëndërr tjetër simbolike që duhet të mbani mend, pasi që ëndërrimi se keni rënë në dhëmbë mund ta bëjë të qartë nënvetëdijen tuaj se ka disa gjëra në jetën tuaj të cilave duhet t'u kushtoni më shumë vëmendje.

Dhëmbët janë një përfaqësim i forcës tuaj, i fuqisë suaj të brendshme. Kafshët përdorin tuskat e tyre për të grisur gjahun dhe për t'i ngrënë dhe kështu të mbijetojnë në të egra. Instinkti ynë kafshë vazhdon të mendojë se dhëmbët tanë janë gjithashtu pjesë e forcës sonë, fuqisë sonë të lindur dhe egërsisë. Prandaj, të ëndërrosh se dhëmbët bien, edhe nëse është vetëm një, ka një simbolikë të shkëlqyeshme që nuk mund ta injorosh.

Ju mendoni se ka vështirësi në jetën tuaj ose fatkeqësi që nuk mund t'i përballoni. Por përveç kësaj, ka edhe kuptime të tjera që duhet të mbani në mend:

 • Paqëndrueshmëria dhe mungesa e ekuilibrit në jetë, diçka nuk është në rregull
 • Ju ndjeni se dobësoheni para situatave që po jetoni
 • Çështje të besimit me veten ose me të tjerët
 • Faji ose shqetësimi për mos mbajtjen e premtimeve tuaja
 • Dhimbje emocionale
 • Frika nga humbja

Mos i injoroni ëndrrat tuaja

Shtë e rëndësishme që nëse ëndërroni që dhëmbët tuaj po bien, mos e injoroni pasi ka një simbolikë të lartë. Dreamndërrimi se dhëmbët tuaj po bien është një mënyrë në të cilën nënvetëdija juaj ju paralajmëron se ka gjëra në jetën tuaj që nuk janë të drejta dhe se duhet të filloni t'i ndryshoni ato tani.

Vetëm duke qenë të vetëdijshëm për gjërat që ju shkaktojnë shqetësime, do të jeni në gjendje të gjeni problemin rrënjësor dhe ta zgjidhni atë sa më shpejt të jetë e mundur. Kështu që ju mund të gjeni përsëri ekuilibrin tuaj emocional dhe të filloni të merrni kontrollin e jetës suaj.

Nëse përsëri ëndërroni që dhëmbët tuaj po bien, qofshin ato të poshtmit, ato të sipërm, që ato prishen ose që ju bie një dhëmbë, ju mund ta interpretoni atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.