Koncepti dhe karakteristikat e shkencës

Njerëzimi ka qenë gjithnjë kurioz për gjithçka që zhvillohet në rrethinat e tij dhe që nga fillimi i mendimit, funksionimi i proceseve që ndodhin çdo ditë në mjedisin e qenieve njerëzore është studiuar në një mënyrë të caktuar. Sot ai e quan atë shkencë që nga fjala nënkupton studimin dhe përpjekjen për të kuptuar ndonjë gjë përmes një sistemi të njohur si metoda shkencore.

Objektivi kryesor i shkencës është të marrë përgjigje për të panjohurat që lindin përmes shoqërisë dhe jetës, të cilat shërbejnë për të përmirësuar stilin e jetës së njerëzve.

Për të kryer metodën shkencore gjatë kryerjes së një hetimi, është e nevojshme të bëhen disa pyetje dhe pyetje që njihen si hipoteza në fushën profesionale, me të cilat bëhet një përpjekje për të vëzhguar problemin nga këndvështrime të ndryshme deri në arritjen e një qëllim i përbashkët që është zgjidhja e problemit.

Shkenca ka disa karakteristika që janë jashtëzakonisht të nevojshme për të qenë në gjendje të kryejë një proces shkencor siç është kërkimi, për shembull sepse sistemet dhe metodat e përdorura për të siguruar që një vepër të ketë një përfundim pozitiv për shkencëtarët, pavarësisht nga fusha që ato janë.

Shkenca është faktike, metodike, analitike, kumulative, sistematike, e hapur, e verifikueshme, e përgjithshme, e përkohshme dhe e specializuar. Të gjitha të lartpërmendurat janë karakteristikat kryesore dhe duhet të merren parasysh kur zbatohet shkenca në çdo fushë.

Çfarë është shkenca?

Shkenca është një tërësi e sistemeve të rregulluara të njohurive që kërkojnë të studiojnë, interpretojnë dhe hetojnë fenomenet që mund të ndodhin në mjedise të ndryshme të jetës, të tilla si shoqërore, natyrore dhe artificiale.

L Shkencëtarët janë ata njerëz që zbatojnë metodën shkencore në hulumtimet dhe studimet e tyre në mënyrë që të interpretojnë dhe zgjidhin problemet që paraqiten duke përdorur hipoteza në mënyrë që të zgjidhet problemi kryesor.

Thuhet se mënyra e vetme për një person për të marrë njohuri shkencore është përmes përdorimit të eksperimenteve dhe vëzhgimeve në fusha saktësisht specifike, të cilat duhet të strukturohen dhe organizohen në bazë të parimeve të tij shpjeguese në vetëm dy mënyra, teorike ose shpjeguese. Pasi të keni bërë sa më sipër, hipotezat dhe deklaratat e problemit fillojnë nga këndvështrime të ndryshme për të filluar me atë që do të ishte metoda shkencore si e tillë.

Me aplikimin e metodës shkencore, ligjet e ndryshme dhe sistemet skematike që e bëjnë shkencën kaq karakteristike dhe ata që e zbatojnë atë, shkencëtarët, janë gjeneruar.

Shkenca mbështetet shumë në supozimin e fakteve përmes hipotezave që janë supozime se si një objekt ose situatë e caktuar mund të ndikojë në një tjetër në mënyrë që të merren parasysh të gjitha rezultatet e mundshme që mund të shkaktohen nga veprimi i ndonjë substance ose objekti në një kohë të caktuar, për të kryer një provë fizike që normalisht bëhet në hetimet në terren për të qenë në gjendje të hedhin poshtë nëse një teori apo ligj është e vërtetë ose është thjesht një besim i pabazuar.

Klasifikimi i shkencës

Shkenca është një mënyrë moderne për të thirrur studimet dhe hulumtimet e kryera në fusha të ndryshme në pyetjet dhe misteret që ka bota, dhe kjo mund të shihet nëse dikush heton pak në histori, duke u përqëndruar në kohën e Aristotelit. Kur Greqia e lashtë ishte në këmbë

Në ato kohë para rilindjes, shkencëtarët ata njiheshin me një emër krejt tjetër, i cili ishte filozofë, dhe është se njohuritë që nuk ishin teknike ose artistike u klasifikuan si filozofi e cila ishte njohuri universale sepse konsiderohej se ishte e plotë.

Aristoteli ishte një karakter shumë i rëndësishëm në këtë botë, dhe sipas kritereve të tij, dija mund të ndahej në tre arte: teori, praxis dhe poiesis.

 • Teoria: Whenshtë kur kërkohet e vërteta në lidhje me një ide duke u përqëndruar në vendosjen e saj si një formë ose si një substancë. Shkencat që ishin të përfshira në këtë formë të dijes ishin ato që kishin njohuri për hir të njohurive, të tilla si metafizika, matematika, fizika, ndër të tjera.
 • Praktikë: është një njohuri praktike që përdoret për të drejtuar qëndrimet dhe faktet drejt një sjelljeje të duhur njerëzore, midis të cilave mund të vëzhgojmë politikën, etikën, ekonominë, ndër të tjera
 • Poiesis: mbi të gjitha ju mund të shihni artin artistik në këtë lloj të tilla si zanat, muzikë, si dhe prodhimin e mallrave me materiale.

Aktualisht, mund të vërehet një klasifikim më i thjeshtë dhe më i përgjithshëm sesa përfshin lloje të ndryshme të shkencave në një të vetme me përmasa më të mëdha që ka aftësinë për të vendosur në të disa nga ato ekzistuese, midis tyre janë shkencat shoqërore, natyrore dhe formale.

 • Shkenca shoqërore: Shkencat e këtij stili përqendrohen si objektivi kryesor i kërkimit mbi qeniet njerëzore dhe gjithçka që lidhet me stilin e jetës dhe zhvillimin e tyre.
 • Shkenca Natyrore: Në këtë ai kërkon të hetojë dhe studiojë të gjitha fenomenet natyrore ose që mund të merren parasysh brenda kësaj fushe, siç janë elementet, mjediset, madje edhe hapësira.
 • Shkenca formale: shkencat zyrtare janë një lloj studimi krejtësisht i ndryshëm nga ato të mëparshmit sepse nuk kanë një përmbajtje specifike sepse nuk janë as faktike dhe as empirike. Midis tyre mund të shihni matematikën dhe logjikën.

Me kalimin e kohës, shkenca ka marrë emra të ndryshëm nga këndvështrime të ndryshme që kanë ndryshuar sipas evolucionit të civilizimit dhe për këtë arsye të menduarit të qenieve njerëzore, dhe ka shumë të ngjarë që ndryshimet e duhura të vazhdojnë në të ardhmen. është e pasigurt nëse mënyra se si e shohim botën sot do të jetë e njëjtë me 200 vjet nga tani.

Karakteristikat e shkencës

Shkenca ka disa karakteristika unike të saj dhe duhet të merret parasysh që nëse në çdo kohë dëshironi të kryeni një procedurë në të cilën meriton përdorimi i metodës shkencore dhe nuk ka ose ka ndonjë nga karakteristikat që këtu do të tregohen atëherë ideja që shkenca po zbatohet në atë moment të veçantë duhet të hidhet poshtë.

Ekzistojnë dhjetë karakteristika të shkencës që e përshkruajnë atë në mënyrë të përsosur, dhe për këtë arsye studimet shkencore janë gjithmonë:

E hapur

Në studime gjithmonë ka pasur ndryshime dhe do të ketë gjithmonë, kjo është arsyeja pse shkenca do të jetë gjithmonë e hapur për ndryshimin e kufijve dhe barrierave të saj, sepse ashtu si bota ndryshoi nga koha e Aristotelit deri më sot, ajo mund ta kthejë atë. Të bëj dy njëqind vjet nga tani.

E verifikueshme

Metoda shkencore është shumë kërkuese për sa i përket zbatimit dhe praktikës së saj në çdo fushë, për këtë arsye duhet të ketë një kontrast përmes një demonstrimi dhe eksperimentimi në mënyrë që përmbajtja shkencore të jetë e verifikueshme.

Kumulative

Teoritë janë si muret që ndërtohen pak nga pak me kalimin e viteve përmes zbulimit të pjesëve të reja që ndërthuren ndërsa kryhen studime të reja. Asnjë e dhënë nuk hidhet kurrë në shkencë, prandaj thuhet se është kumulative.

Metodike

Siç dihet pasi keni lexuar artikullin, për të përdorur shkencën është e nevojshme të përdorni metodën shkencore, sepse falë këtij grupi të njohurive të sistemuara, shkenca mund të kryhet në një mënyrë të organizuar dhe posaçërisht të përsosur, brenda asaj që është e mundur, pasi shkenca bazohet kryesisht në prova dhe gabime.

Faktike

Këto lloje studimesh karakterizohen sepse ato bazohen gjithmonë në fakte që shihen pas hetimeve përfundimtare ose testeve, sepse nëse do të bazonte gjithçka që nënkupton në supozime të thjeshta, nuk do të arrinte kurrë në një përfundim koherent.

Të specializuara

Ka shumë degë të shkencës që meritojnë një studim më të centralizuar dhe për atë arsye nevojitet një specializim sepse ato mund të presin aq shumë përmbajtje sa studimi i tyre bëhet gjerësisht pak më i ndërlikuar.

I përkohshëm

Deklaratat që bëhen pas një hetimi nuk duhet të merren kurrë si një rezultat përfundimtar dhe konkret sepse shkenca është shumë provizore, që do të thotë se është gjithmonë e hapur për të ndryshuar.

Sistematike

Sistemet e njohurive shkencore janë të gjitha të ndërlidhura, duke formuar si një bazë të unifikuar të gjithçkaje që po mblidhet. Falë këtij sistematizimi është e mundur që një hetim të strukturohet plotësisht.

analitike

Në hulumtim, zakonisht vërehen probleme që janë vërtet të vështira për t’u kuptuar, prandaj analiza duhet të përdoret si mjeti kryesor për të qenë në gjendje të përdorë metodën shkencore.

Gjeneralistët

Pasi të hetohen problemet veçmas, bëhet një skemë me të gjitha zgjidhjet ose hipotezat e mundshme për të mbledhur të gjithë informacionin në mënyrë të rregullt, por gjëja e rëndësishme për këtë nuk është informacioni si i tillë, por për ta përgjithësuar atë për të kuptuar se çfarë është duke shkaktuar problemin.

Karakteristikat e shkencës janë komponentët që e bëjnë kërkimin e këtij lloji të konsideruar procese shkencore, dhe siç mund të vërehet, ato janë struktura e përgjithshme e proceseve që duhet të kryhen, sepse nëse ndonjë nga këto karakteristika nuk ndiqet kur praktikoni metodën shkencore, një praktikë e mirë e studimeve nuk do të kryhej.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.