Traditat dhe zakonet më të njohura të Argjentinës

Konsiderohet se zakonet dhe traditat e Argjentinës Ato janë shumë të gjera për sa i përket diversitetit kulturor, prandaj është e mundur të gjesh më shumë prej tyre në krahasim me vendet e tjera. Ka disa që kanë arritur popullaritet jashtë territorit, sepse ato janë shumë përfaqësuese dhe praktikisht një karakteristikë që i lejon ata të shoqërohen me një Argjentinas. Të cilën ne e kemi përpiluar me synimin për të zgjeruar kulturën e përgjithshme të lexuesve tanë.

Midis tyre, është e mundur të gjesh tradita argjentinase të tilla si mate, folklori, empanadat e famshme apo edhe panairet e mbajtura në Buenos Aires.

Empanadat argjentinase

E njohur vetëm si "empanadas", kjo pjatë është një nga më emblematike dhe gjeneron çështje të diskutueshme të tilla si konkurrenca midis Argjentinës dhe Uruguait për më të mirën. Pavarësisht nga kjo, empanada argjentinase është një delikatesë autentike që mund të mbushet në mënyra të ndryshme në varësi të rajonit në të cilin ndodheni.

Atje Catamarca empanadas, nga Tucumán, Córdoba, Salteñas, Mendoza, La Rioja, Santiago, Creoles, Rosario dhe Entre Rios. Secili prej tyre me një prekje të ndryshme dhe një imazh të ngjashëm, si në të gjithë aromën është spektakolar. Ata kanë një formë rrethi sermi me diametër rreth 20 centimetra.

Martohem

Mate është një Pije tipike i zakoneve të Argjentinës, një infuzion i bërë me gjethe mate yerba (prandaj u krijua ai emër). Këto gjethe priten dhe më pas bluhen për t'i shtuar ato në një mate ose porongo (një lloj tubi për të pirë mate) me ujë në temperaturën e duhur dhe gjithashtu sipas shijes, është e mundur të shtoni një element ëmbëlsues që mbulon hidhërimin e prodhuar nga jerba

Për më tepër, bashkëshorti përfshin një numër përfitimesh tek ata që e konsumojnë, pasi funksionon si tretës dhe pastrues (ka antioksidantë), gjë që lejon ruajtjen e organizmit. Për këtë arsye dhe për faktin se argjentinasit kanë tendencë të pinë shumë shok, kjo është një traditë mjaft e njohur argjentinase.

Tango

Një zhanër muzikor dhe vallëzim filloi në Río de la Plata, i cili gjithashtu ndikoi në qytetet e afërta si Montevideo dhe Buenos Aires. Suksesi i tij është kryesisht për shkak të larmisë kulturore të kohës (përmendur më lart për të shpjeguar pse ka kaq shumë zakone dhe tradita), në të cilat të huajt kryesisht emigruan nga Evropa dhe që kjo kontribuoi në krijimi i Tangos me ndihmën e paraardhësve të kolonisë.

Përveç kësaj, duhet të përmendet se ishte, dhe është, një vallëzim popullor që revolucionarizoi të gjitha stilet deri në atë moment. Meqenëse shtoi atë prekje sensuale që kërcehej si çift dhe përqafohej. Përbërja e tij zakonisht përbëhet nga tema dhe refreni. Ndonjëherë lirikat e tij shkruheshin në një 'zhargon'. Kjo është, në një gjuhë të përdorur vetëm nga një grup i vogël njerëzish.

futboll

Futbolli është nga traditat dhe zakonet e Argjentinës meqenëse është sporti më i popullarizuar në vend, është ai me lojtarët më të federuar dhe nga ana tjetër, është gjithashtu më i praktikuari nga gjinia mashkullore. Sipas të dhënave, çdo 9/10 njerëz e pëlqejnë futbollin dhe janë mbështetës të një ekipi. Ishte në 1893 kur u krijua e ashtuquajtura Shoqata e Futbollit Argjentinas, duke qenë e teta më e vjetra në botë. Klubet e futbollit që i përkasin Argjentinës janë ato që kanë arritur më shumë tituj ndërkombëtarë.

Panaire në natyrë

Në Argjentinë, organizimi i panaireve në natyrë është shumë i zakonshëm, veçanërisht në kryeqytetin e saj Buenos Aires; midis tyre mund të gjejmë sa vijon:

 • Panairi i San Telmo: një panair rrugor që mbahet çdo javë dhe është një nga më të mëdhenjtë në Amerikën e Jugut. Në këtë është e zakonshme shitja e suvenireve lokale dhe shitja e antikave.
 • Panairi i Librit: Mbajtur në Parkun Rivadavia çdo fundjavë, ky kryeqytet konsiderohet si ai me numrin më të madh të librarive për numrin e qytetarëve.

Pjekja

Barbecue është një traditë argjentinase në të cilën gatimi përdoret për të gatuar ngadalë ushqimin, i cili zakonisht është mish, mish pule, cutlet, qengji, peshk, ndër llojet e tjera të mishit. Këto gatuhen me përdorimin e thëngjillit, drurit ose gazit, me të cilin prodhohet nxehtësia që do të lejojë gatimin e mishit ose sallamit.

Në Argjentinë, pjekjet zakonisht kërkojnë disa orë zjarr, shumë herë hahet "al pan", domethënë, përdoret për të ngrënë ushqim të gatuar ose "në pjatë", ku pjekja shërbehet me thikë dhe pirun. Thuhet gjithashtu se ata janë njerëzit që jetojnë në fushë, ata që zotërojnë teknikën e njohur si 'i pjekur në kryq' ose 'i pjekur në skarë'. Thuhet se në qytete ka një ndryshim të vogël në përgatitjen e tij dhe nuk është aq fshatar, pasi ato nuk fillojnë nga e njëjta përgatitje e zjarrit dhe që do të vërehet në ushqim.

Drejtimi i unazës

Zakonisht festohet në Buenos Aires, në lagjen Mataderos. Loja konsiston në atë që konkurrentët janë të ndarë në dy grupe dhe ideja është që në një hark ku varet një unazë, gaucho duhet të shkojë dhe ta kalojë atë me një shkop ose të ngjashme. Shtë një lojë tipike dhe argëtuese, të cilën me siguri do të kënaqeni ta shikoni nëse vini të shihni praktikat që kryhen zakonisht në të gjitha Panairet e Thertoreve.

Ekran Pinamar

Çdo vit është tradita e Argjentinës Organizimi i eventit "Pinamar Screen" në Mars, ku është e mundur të shikoni pak nga kinematografia kombëtar-evropiane, të shijoni të ftuarit dhe që ata të shijojnë kuzhinën dhe kinemanë argjentinase.

Candmbëlsira e qumështit

karamel

Nga të gjitha ëmbëlsirat argjentinase, një nga më tipiket dhe më të njohurit është dulce de leche. Edhe pse është e vërtetë që origjina e saj daton disa shekuj, nga viti 1900 ajo tashmë ishte tregtuar në këtë vend. Aq sa në Cañuelas (Buenos Aires) çdo vit ai paguan haraç në formën e Festivali Dulce de Leche dhe kjo është deklaruar me interes turistik. Dulce de leche përgatitet duke ngrohur qumështin e kondensuar, por megjithëse mund të duket ndryshe, nuk është aq i fshehtë sa mendon, megjithëse është me sheqer.

Yerra

gabimi

Isshtë një ditë kremtimi dhe tradite për fshatrat. Shtë e vërtetë që nëse flasim për origjinën e asaj që njihet si Yerra, do të na duhej t'i bashkonim me Egjiptin. Por Argjentina e mirëpriti atë duke e përfshirë atë si një nga ditët e saj më të mira. Vetë fjala që rrjedh nga 'hekuri', përmend përmendjen e shënjimi i bagëtive. Ai momenti kur një hekur shumë i nxehtë ulet në shpinë. Por gjithashtu gjatë këtij momenti mund të shihni vaksinimin e kafshëve ose aftësinë që secili pronar ose kalorës kishte mbi to. Kështu që edhe përdorimi i lasos është një moment i pritshëm.

Biskota karamel

Argjentinasi Alfajor

Megjithëse, dulce de leche është vendosur si ëmbëlsira tip ekselencë, nuk mund të harrojmë as alfajores. Me origjinë andaluziane, por që u krijua në Argjentinë për kënaqësinë e të gjithë darkave. Isshtë një lloj brumë i bashkuar me një mbushje, sikur të ishte një cookie. Brumi përbëhet nga mielli, gjalpi dhe të verdhat e vezëve. Itshtë e vërtetë që një nga mbushjet më të suksesshme është dulce de leche, por ka edhe të tjera me fruta ose çokollatë.

Malambo

malambo

Edhe pse është e vërtetë që tango është një nga vallëzimet më të përhapura, nuk mund ta lëmë Malambo mënjanë sepse është një vallëzim popullor. Duhet thënë që i përket thirrjes muzika jugore dhe çfarë lindje u kthye në vitet 1600. isshtë muzikë e bërë përmes një daulleje bas bas, por nuk ka tekst. Kitarat do të shoqërojnë gjithashtu këtë muzikë të veçantë.

Përshëndes me një puthje në faqe

puthje ne faqe

Isshtë e vërtetë që do të jetë gjithnjë e më e shpeshtë të shohim se si dy puthjet janë një nga mënyrat më të mira të përshëndetjes. Por duke dhënë kaq vetëm një në një faqe ka qenë gjithmonë një nga zakonet e mëdha të këtij vendi. Me përjashtim të një ngjarjeje apo momenti më zyrtar, rregulli i puthjes nuk u zbatua në atë kohë. Shtë e vërtetë që është një përshëndetje më e zakonshme midis grave, edhe nëse ato nuk e njohin fare njëra-tjetrën.

Torta e dasmës dhe shiritat

torta e dasmes

Ashtë një traditë, megjithëse është e vërtetë që mund ta shohim gjithnjë e më shumë dhe në vende të tjera. Megjithëse, buqetë zakonisht e hedhim drejt beqarëve që duan një 'ndihmë' që të jetë tjetri që do të kalojë nëpër altar, në këtë rast është ndryshe. Ka të njëjtin qëllim, por është ngritur në një mënyrë origjinale. torta e dasmes do të ketë një unazë të fshehur, të bashkangjitur në një fjongo që del. Por sigurisht, do të ketë shumë shirita të tjerë të barabartë që gjithashtu dallojnë nga kjo ëmbëlsirë. Kështu që njerëzit që janë vetëm, mund të tërheqin këto kaseta. Kushdo që gjen unazën do të jetë tjetri që do të thotë 'po, e bëj'.

Shpresojmë t'ju pëlqejnë këto tradita dhe zakone të Argjentinës, të cilat ju ftojmë t'i ndani në rrjetet tuaja sociale. Nëse keni pyetje ose doni të kontribuoni në një zakon ose traditë tjetër, mos harroni të na lini një koment.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lilly dijo

  Më pëlqen të shoh në internet në të gjithë vendin tim. Nga një distancë, Spanja palma de Mallorca illes balleares përshëndetje.

 2.   Axel dijo

  Faleminderit! Unë jam duke punuar për këtë për shkollën time (unë jam një klasë e 5-të) Unë e kërkoja këtë për disa orë, por dukej si përgjithmonë. 5/5

  Përshëndetje!

 3.   Jefflogame djali i bukur dijo

  Po më shërbeu (jam në moshën 5 vjeç) por shiko për më shumë dhe ka shumë pak nëse kjo do të kishte yje do t'i jepja një 1 nëse dikush pranon të shkruajë

 4.   sandra dijo

  FALEMINDERIT, Përshëndetje djema, unë jam Sandra dhe jam e re Unë pretendoj se emri im është Sandra Leticia Rojas Toledo Unë jetoj në Tijuana Unë kam lindur më 10 gusht 2009, unë jam 10 vjeç dhe jam nga Sinaloa

  BYE