Trajtimet gjenetike, e ardhmja e psikiatrisë?

Sipas studimeve të fundit nga studiuesit e trurit, Gjithçka tregon se çrregullimet mendore do të jenë në gjendje të trajtohen gjenetikisht në të ardhmen.

Shkencëtarët kanë zbuluar për herë të parë se si njerëzit - dhe gjitarët e tjerë - kanë evoluar për të pasur inteligjencë. Studiuesit kanë identifikuar kohën në histori kur gjenet tona na lejuan të mendonim dhe të arsyetonim.

tru 500 miliardë vjet më parë Ne zhvillojmë aftësinë për të mësuar aftësi komplekse dhe për të analizuar situatat.

Profesori Seth Grant nga Universiteti i Edinburgut, i cili drejtoi kërkimin, tha: «Një nga problemet e mëdha shkencore është të shpjegosh sesi lindën sjelljet komplekse të pajisura me inteligjencë gjatë evolucionit.«

Hulumtimet gjithashtu tregojnë një marrëdhënia e drejtpërdrejtë midis evolucionit të sjelljes dhe origjinës së sëmundjeve mendore. Shkencëtarët besojnë se gjenet e njëjta që kanë përmirësuar kapacitetin tonë mendor janë gjithashtu përgjegjës për një numër të çrregullimeve të trurit.

“Kjo punë novatore ka implikime për mënyrën se si ne e kuptojmë fillimin e çrregullimeve psikiatrike dhe do të ofrojmë mënyra të reja për të zhvilluar trajtime të reja »tha John Williams, Drejtori i Neuroshkencës dhe Shëndetit Mendor në Wellcome Trust Foundation.

Studimi tregon se origjina e inteligjencës tek njerëzit ishte rezultat i një rritje në numrin e gjeneve në tru dhe kjo sëmundjet mendore janë rezultat i një "aksidenti antik gjenetik".

Studiuesit kanë zbuluar se funksionet më të larta mendore tek njerëzit dhe minjtë kontrollohen nga të njëjtat gjene. Studimi gjithashtu tregoi se Kur këto gjene mutohen ose dëmtohen, funksionet më të larta mendore dëmtohen.

"Tani ne do të jemi në gjendje të aplikojmë gjenetikë për të ndihmuar pacientët të luftojnë këto sëmundje mendore »tha Dr Tim Bussey i Universitetit të Kembrixhit, i cili ishte gjithashtu i përfshirë në studim.

Burim


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   David Pacheco Matallanos dijo

    Kjo gjë e psikiatërve gjithmonë kërkon justifikime për të na shitur shërimin e sëmundjeve që ata shpikin. I dërgova në minierë! Mashtrues !!