Trajtimi i agresionit të fëmijëve

Trajtimi i agresionit të fëmijëveKur fëmija bëhet i dhunshëm është e nevojshme të trajtohet problemi. Në shkallë të parë janë prindërit dhe mësuesit, por nëse e shihni se dhuna e fëmijës suaj fillon të jetë një problem serioz Merrni parasysh të kërkoni ndihmë të specializuar.

Por cili është shkaku i qëndrimit të dhunshëm të fëmijës? Neglizhenca e prindërve apo mungesa e karakterit të tyre për të lexuar kartën? A ka origjinë neurologjike? Në çdo rast, ky problem mund të zgjidhet me një edukim të mirë, një detyrë për të dy prindërit dhe mësuesit.

Le të shohim se cilat janë faktorët kryesorë të një trajtimi kundër agresionit të fëmijëve:

1) Identifikoni në cilat situata ose me cilët njerëz jeni të dhunshëm.

2) Zbuloni pse fëmija përgjigjet me dhunë: A ndiheni të frustruar, nuk dini ndonjë lloj përgjigje tjetër, a keni një kompleks inferioriteti, vetëvlerësim të ulët, a jeni narcizist ...? Gjithmonë ekziston një arsye pse. Jobshtë detyra e profesionistit të fitojë besimin e fëmijës dhe të përpiqet të marrë rrënjën e problemit.

3) Dënimi me çmim: Padyshim, ndryshimet pozitive që ndodhin tek fëmija duhet të përforcohen me shpërblime të vogla dhe çdo sjellje agresive të ndëshkohet pa pushim.

Bëni kujdes me çmimet! Ju mund të ndryshoni sjelljen tuaj vetëm për interes të vetvetes. Shmangni shpërblimet materiale.

4) Kini kujdes nga modelet tuaja: fëmija duhet të inkurajohet të admirojë njerëz që janë spikatur për vlerat e tyre. Kjo është punë e vështirë dhe kërkon qëndrueshmëri.

Gjeni ndonjë hobi të mirë që keni dhe t'ju ofrojë një model të mirë lidhur me hobin e thënë.

Nëse ju pëlqen filma të dhunshëm ose lojëra video ju sigurojnë materiale cilësore që inkurajojnë disa vlera të mira (ka shumë video lojëra edukative me sfida shumë tërheqëse për të kapërcyer).

5) Ju mësojmë teknikat e relaksimit.

6) Përfshini sportin në jetën tuaj.

Ushtrimi është një katarsis i shkëlqyeshëm. Ju mund ta përdorni energjinë tuaj për të fituar mënyrën tjetër dhe të ndiheni mirë me të.

7) Kujdes nga miqtë.

Ka miqësi që inkurajojnë dhunën. Përsëri sporti hyn në lojë. Ka sporte ekipore që janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të gjetur miq të rinj dhe të shëndetshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.