Trajtimi i kompleksit të inferioritetit

Kompleks inferioriteti

Trajtimi i kompleksit të inferioritetit Somethingshtë diçka e shtrenjtë që kërkon shumë vullnet nga ana e personit të prekur. Në këtë artikull do të shihni 5 hapa që mund të ndihmojnë ata që ndihen inferiorë.

Këtu janë disa mënyra se si ne mund të manipulojmë inferioritetin tonë për të na ndihmuar të bëhemi njerëz më të mirë:

1) Identifikimi i ndjenjës së pasigurisë.

Nëse ndiheni inferiorë ndaj dikujt, përpiquni të përcaktoni se çfarë e filloi saktësisht këtë ndjenjë. Cila tipar i personalitetit tuaj ju bën të ndiheni të pasigurt? Pse Sapo ta njihni mirë armikun tuaj, mund të luftoni në mënyrë më efektive.

2) Bëhuni pjesë e një komuniteti.

Kërkoni njerëz si ju, njerëz pozitivë, aktivë, me hobi të shëndetshëm, të cilët ndajnë mënyrën tuaj për të parë jetën. Kjo ndjenjë e unitetit është çelësi i vërtetë për ndjenjat e sigurisë dhe lumturisë.

3) Filloni pak.

Përpjekjet për të kompensuar një ndjenjë inferioriteti për një qëllim epërsie ndaj të tjerëve është një gabim i madh për zhvillimin e një ndjenje të komunitetit.

4) Minimizoni ndjenjat e dhimbshme që lidhen me ndjenjën e inferioritetit.

Ato duhet të reduktohen në një nivel që nxit rritjen dhe zhvillimin personal.

5) Besim i fortë në fuqinë tuaj krijuese.

Jeni të lirë të merrni vendime dhe t'i korrigjoni ato kur e shihni të arsyeshme. Kjo ju jep një diferencë besimi për të rritur anën krijuese të personalitetit tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pepe dijo

  Do të doja të më dërgonit informacione se si ta trajtoj kompleksin tim të inferioritetit intelektual. Faleminderit dhe gezuar festat

 2.   i dyti lopez cruz dijo

  mirëmëngjes, mirëmëngjes, ndihma është e rëndësishme për të përcaktuar me problemin që njerëzit kanë nevojë për ndihmë, sepse ata janë të hutuar dhe inferiorë.

  1.    i dyti lopez cruz dijo

   urime vazhdoni të ndihmoni