Trupi është një pronë e hyjnores

Trupi në pronësi të hyjnoresPër shumë fe, trupi nuk është vetëm një hapësirë ​​e shenjtë, por gjithashtu mishëron elementi qendror i bashkimit të njeriut me Zotin. Me fjale te tjera, trupi është një pronë e hyjnores lënë në krye të detyrës sonë për t'u kujdesur për të dhe për ta marrë atë të na shoqërojë toda la vida.

Për traditën hebreje, për shembull, ky koncept është kaq themelor, sa kërcënon jetën e dikujt, ose Dëmtimi i trupit është një nga tre gjërat e vetme që një besimtar nuk mund të bëjë kurrëAs me justifikimin e ruajtjes së vetes nga një dëmtim më i madh i ekzistencës ose integritetit të tij (dy të tjerët janë: mohimi i Zotit dhe marrëdhëniet seksuale të ndaluara rreptësisht, për shembull, midis vëllezërve).

Për ata prej nesh që kanë pasur fatin ta shohin atë me sytë tanë, gjithçka që është thënë në lidhje me hyjninë e trupit është e qartë kur mendojmë për punën e shkëlqyer të Mikelanxhelos në afresket e pikturuara në Kapelën Sistine.

Unë e shkruaj këtë dhe kujtoj gjallërisht imazhin madhështor të Zotit që prek gishtat e Adamit me majat e gishtërinjve, duke simbolizuar në atë kontakt mrekullinë e krijimit.

Video e historisë së Kapelës Sistine:

Burrat dhe gratë e kohës sonë lëkunden pa u ndëshkuar midis konsiderimit të trupit edhe një nga pasuritë tona, sikur të ishte një rrobë (e vesh, më shqetëson, e modifikoj, e përdor si karrem, si grep apo si pretendimi), dhe kalojeni atë olimpikisht (E harroj, e lëndoj, e shkatërroj, e përbuz).

Teksti i nxjerrë nga libri Mënyra e spiritualitetit de Jorge Bucay.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.