Çfarë është alter egoja? Nga këndvështrime të ndryshme

Konsiderohen alter egos personalitete alternative te vetvetes, në të cilën një person mund të krijojë një identitet të dyfishtë, të tillë si një fazë e fshehtë, e cila mund të shkaktohet vullnetarisht, ose në disa raste është shkaku i një çrregullimi mendor që prek individin.

Këto alter egos janë përdorur për një kohë të gjatë në botën e argëtimit, sepse si në komike, ashtu edhe në shfaqje serioze filmi, interpretuesit i përdorin ato si teknika për të kuptuar vetveten dhe për të gjetur unin e tyre të brendshëm.

Mund të ketë pikëpamje të ndryshme, por është relativisht i njëjti koncept, në të cilin personaliteti individual, e cila normalisht duhet të ketë një personalitet të vetëm, por kjo bëhet një person krejtësisht i ndryshëm, duke krijuar një person krejtësisht të ri me besime, qëndrime dhe lëvizje të huaja për ato të vetë personit.

Çfarë është alter egoja?

Ky koncept vjen nga gjuha e vjetër, latine, e cila kur përkthehet në spanjisht interpretohet si vetja tjetër, duke u identifikuar si një e dytë e njerëzve, e cila ka cilësi që janë krejtësisht të ndryshme nga ato të personalitetit origjinal të individit.

Në artet letrare, alter egos kanë një kuptim të ndryshëm që është përshkrimi i dy personazheve, madje edhe nga vepra krejtësisht të ndryshme, megjithëse ato kanë karakteristika të ngjashme edhe nëse është në minimum, megjithëse është gjithashtu termi që u jepet atyre të pandashëm miqtë më të mirë që kanë protagonistët e historisë. Në disa raste, autorët e librave ose romaneve krijojnë personazhe të trilluara që në të vërtetë i përfaqësojnë ata, të cilët njihen gjithashtu si alter egos.

Në aktrim, një alter ego nuk është asgjë më shumë sesa funksioni i përdorur nga aktorët, që është të luajnë personazhe, duke lënë mënjanë personalitetet kryesore, ose origjinalet e tyre, në mënyrë që të marrin atë që duhet të interpretojnë sipas skenarit.

Nga një këndvështrim më shoqëror, alter egos mund të jenë mënyra ose mënyra të veprimit të disa njerëzve në situata të caktuara ndoshta të rrezikshme, në të cilat ata mund të preken, ose në situata jokonvencionale.

Alter ego nga pikëpamja psikologjike

Nga kjo pikëpamje, alter ego zakonisht i referohet asaj identiteti që fshihet në pavetëdije, me të cilën shumica e njerëzve duhet të luftojnë në mënyrë që të gjejnë veten e tyre të vërtetë.

Nga ana tjetër, egoja përcaktohet si gjithçka që është e ndërgjegjshme për njerëzit, pjesa më e arsyeshme nga vijnë idetë, për këtë arsye fjala alter është shpikur, e alternative, sepse është një personalitet alternativ që banon në brendësi të çdo person.

Në disa rrethana, alter egos konsiderohen si miqësi intime, të cilat ndihmojnë për të marrë vendime që personi normalisht nuk mund t'i vendosë, madje edhe për të bërë disa gjëra, të cilat janë me shumë vështirësi për personin.

Shumica e liderëve politikë duhet të kenë një miqësi të këtij lloji, pasi i vetmi person që mund të besohet në politikë është vetë, kështu që admiruesi dhe ndjekësi i tij besnik do të jetë personaliteti i tij alternativ, i cili do ta udhëzojë atë në mënyrën e duhur për të qenë në gjendje të ushtrojë titulli saktë.

Nga kjo pikëpamje, rekomandohet që secili person të gjejë alter egon e tij, sepse ata përfaqësojnë atë që mund t'i besohet, kështu që nëse pjesa që mungon zbulohet dhe bashkohet së bashku me personalitetin origjinal, ata do të formojnë një individ me më të plotë aftësive.

Megjithëse duhet theksuar gjithashtu se këto personalitete të dyfishta mund të jenë rezultat i një sëmundjeje mendore ose çrregullimi, sepse skizofrenia, depresioni, ndër të tjera, mund të shkaktojë alter egos të rrezikshme për mjedisin e individit.

Në këtë lloj rasti, ai duhet të mjekohet për të shmangur ndonjë veprim të pahijshëm të gjeneruar nga personaliteti që krijoi çrregullimin, të cilat zakonisht janë agresive, pasi ato janë të afta të tregojnë të gjitha ndjenjat e inatit që fsheh personaliteti origjinal.

Pikëpamja artistike

Këto personalitete të dyfishta kanë një funksion të madh në fushën artistike, pothuajse në të gjitha degët e saj, sepse interpretimi është shumë i rëndësishëm dhe nga ana tjetër është i nevojshëm për të kryer këto aktivitete të mrekullueshme.

Letrare

Në romane, libra dhe madje edhe komike shpesh mund të dëshmoni ekzistencën e alter egos, ndër të cilët janë miqtë dhe shoqëruesit më të mirë të protagonistëve, personalitetet e fshehura të superheronjve, personazhet që pasqyrojnë praninë e autorit. Në vepër, ndër të tjera.

Kur flasim për artet letrare, alter ego do të jetë gjithmonë e pranishme, sepse ato janë personazhe që shfaqen në kontekste që janë vërtet të domosdoshme për të gjitha llojet e veprave të këtij lloji.

Muzikor

Në muzikë, interpretimi është shumë i rëndësishëm, sepse shumë autorë këngësh duhet të shprehin atë që kanë shkruar përmes personazheve që ndonjëherë janë trillime, dhe në disa raste duke treguar anët e errëta dhe të fshehura të vetvetes.

Shumë këngëtarë kanë zgjedhur të përdorin këto personalitete alternative në mënyrë që të marrin veten, madje duke luajtur si grupe të tjera, për të marrë pikëpamje të ndryshme të asaj që përfshin arti muzikor dhe të "uneve" të tyre të brendshme.

Film

Në kinema, kjo është ndoshta një nga aspektet më të rëndësishme për t'u marrë parasysh, sepse akti, ose aktorja duhet të zhyten plotësisht në personazhet që ajo luan, për arsyen e thjeshtë se ndjenjat që ajo do të tregojë në film janë ato që pasqyrojnë kuptimin e tij, ky është faktori më i rëndësishëm në të gjithë regjistrimin.

Aktorët kanë teknika të veçanta në të cilat krijohen përvoja me të vërtetë të jetuara të rrethanave që mund t'i çojnë ata të zgjojnë ato alter e fshehura, duke rikrijuar përvoja të ngjashme me ato që personazhet e tyre mund të kenë përjetuar, duke arritur të kuptojnë se si ndihen njerëzit kur kalojnë për momente të vështira të vdekja, uria, rreziku, frika, ankthi, tërbimi, ndër të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.