6 ushtrime të lehta për t’u shprehur më mirë

Vokalizoni mirë për zhvillimin tim personal

Vokalizimi i mirë është thelbësor për çdo fushë të jetës së njerëzve. Të dy në staf të jenë në gjendje të flasin drejt dhe se ata të kuptojnë ty dhe në profesionistë, të jenë në gjendje të kenë një orator të suksesshëm. Kështu që, Për t'i bërë gjërat më të lehta për ju, ne do të shpjegojmë disa ushtrime për t'ju ndihmuar të shprehni më mirë.

Në këtë mënyrë, dhe nga shtëpia juaj, ju mund të kryeni këto ushtrime në mënyrë që, me praktikë dhe këmbëngulje, të kuptoni se zëri nuk ka pse të jetë më problem për ju. Merrni shënim këto ushtrime dhe bëni ato me të cilat ndiheni më mirë. Mund edhe të praktikosh një ditë, një tjetër një tjetër ... Dhe së fundmi keni një vokalizim të mrekullueshëm!

Rëndësia e vokalizimit më të mirë

Para se të shpjegojmë ushtrimet që ju të mësoni të vokalizoni më mirë, ne do të shpjegojmë pse është kaq e rëndësishme ta bësh atë në mënyrë korrekte. Nuk është e nevojshme vetëm nëse jeni këngëtar, të këndosh mirë është gjithmonë e nevojshme, kështu që të tjerët mund të të kuptojnë sa herë që flet, këndon ose thua ndonjë gjë!

Vokalizimi i mirë ka të bëjë me artikulimin e qartë të fjalëve që po thoni. Shtë e rëndësishme për këdo, pavarësisht nga mosha ose çfarë bëjnë. Kur të keni një vokalizim të mirë do të ndiheni rehat të madh kur flisni, Do të ndjeni se të gjithë ju kuptojnë mirë sepse fjalët dalin vetë. Isshtë të ndiesh një magji të caktuar në diksionin tënd që të lejon të kesh një orator të mirë, ose në rast se je këngëtar, do të ndjesh se si këngët tani tingëllojnë më mirë sesa kur u përpoq t'i këndosh më parë.

Kur të dini të vokalizoni më mirë, do të kuptoni gjithashtu se njerëzit përreth jush do t'ju dëgjojnë me më shumë interes. Nëse ata ju kuptojnë mirë, ata do të jenë më kuriozë dhe ata do t'i kushtojnë më shumë vëmendje gjithçkaje që po thoni (ose duke kënduar).

Vokalizoni më mirë që të keni një orator të mirë

Vokalizoni më mirë me këto ushtrime të lehta

Pasi kjo të dihet, ne do të shpjegojmë disa ushtrime për të përmirësuar vokalizimin tuaj dhe që tani e tutje kur të flisni do të kuptoheni në mënyrë të përsosur. Sigurisht, a e mbani mend atë praktika e përditshme është thelbësore për të marrë rezultate të mira.

Frymëmarrja juaj është thelbësore

Frymëmarrja juaj është thelbësore në të gjithë procesin, kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që të kontrolloni thithjet dhe frymëmarrjet tuaja sepse do të përmirësojë fjalimin tuaj shpejt. Së pari duhet të bëni frymëmarrje të ndërgjegjshme. Për ta bërë këtë, shtrihuni në shtrat dhe vendosni njërën dorë në gjoks dhe tjetrën në bark.

Merrni frymë thellësisht duke qenë të vetëdijshëm për çdo thithje dhe nxjerrje. Vini re se si barku dhe gjoksi juaj ngrihen dhe bien çdo herë. Në këtë mënyrë, duke qenë të vetëdijshëm për frymëmarrjen, në momentin e të folurit do të jeni në gjendje ta bëni atë në mënyrë korrekte.

Lojëra me frymëmarrje

Duke marrë parasysh pikën e mëparshme, është e rëndësishme që të luani lojëra të caktuara çdo ditë teknikat e frymëmarrjes që janë të thjeshta dhe që do t'ju ndihmojnë shumë për të përmirësuar vokalizimin tuaj. Disa nga këto lojëra mund të jenë:

 • Goditje flluska
 • Fryni qirinj
 • Gllënjkë ujë
 • Fryni tullumbacet
 • Bëni tinguj të ndryshëm fishkëllimë
 • Bëni tinguj të ndryshëm me një harmonikë ose bilbil

Sigurisht, në secilën nga këto lojëra, duhet të jeni të vetëdijshëm për lëvizjet që bën ajri kur hyn dhe del nga trupi juaj. Mos harroni se ajo që ka më shumë rëndësi në secilin rast është që të bëheni të vetëdijshëm për frymëmarrjen tuaj.

Flisni para një pasqyre

Një ushtrim i mirë është të flasësh ndërsa shikohesh në pasqyrë. Bëni një tingull dhe pastaj përsëriteni disa herë. Ju madje mund të kërkoni dikë që t'ju ndihmojë të bëni këtë ushtrim. Ju mund të kërkoni që dikush të shqiptojë një fjalë që normalisht e keni të vështirë ta thoni mirë dhe më pas, duke parë veten në pasqyrë, përpiquni ta përsërisni atë në mënyrë korrekte. Zmadhoni lëvizjet e gojës Kështu që të mësoheni të lëvizni nyjet e gojës në mënyrën e duhur.

Vokalizoni më mirë për të folur dhe për tu kuptuar

Regjistro veten duke folur

Regjistroni veten duke folur për çdo temë që ju intereson, një konferencë që duhet të bëni, një dialog që dëshironi të bëni me dikë, një test për një intervistë pune, çfarëdo që dëshironi. Se nuk zgjat më shumë se 3 minuta.

Ideja është që së pari të regjistroni veten duke folur normalisht siç do të bënit normalisht. Pastaj dëgjoni audion dhe përpiquni të përmirësoni vokalizimin tuaj dhe të shmangni mbushësit e mundshëm që kanë dalë në fjalim.

Pastaj ri-regjistroni veten duke folur të njëjtin fjalim, duke u përpjekur të shqiptoni më mirë dhe duke ekzagjeruar vokalizimin. Dëgjoni përsëri audion. Më në fund, do të duhet të regjistroni fjalimin një herë të fundit, duke folur dhe duke u përpjekur të zësh në një mënyrë normale. Kështu që ju mund të shihni ndryshimet midis audios së parë dhe të dytës. Për ta bërë ushtrimin më të lehtë, mund të lexoni një tekst rastësisht që nuk zgjat më shumë se tre minuta për të bërë regjistrimet.

Vendosni një laps në gojën tuaj për të zanuar më mirë!

Duket një shaka, por nuk është kështu. Isshtë një ushtrim shumë i thjeshtë, por shumë efektiv. Thjesht duhet të merrni një laps dhe ta vendosni në gojë, duke shtrënguar dhëmbët dhe duke mos e lënë të bjerë. Sapo ta keni në këtë pozicion qesharak flisni dhe recitoni një poezi, një përdredhje të gjuhës, një shaka ose çfarë të doni. Isshtë një përpjekje shtesë që duhet të bëjnë muskujt e gojës tuaj të përpiqeni të shqiptoni mirë, diçka që do t'ju shërbejë në të ardhmen me praktikë dhe këmbëngulje. Nyja juaj do të përmirësohet ndjeshëm.

Vokalizoni më mirë për konferenca

Gjimnastikë për muskujt e buzëve dhe gjuhës

Ushtrimet për muskujt e buzëve dhe gjuhës janë mjaft argëtuese Dhe nëse qëndroni para pasqyrës mund të keni edhe ca të qeshura që do t’ju ​​zbukurojnë ditën. Kjo gjimnastikë përbëhet nga:

 • Nxirr gjuhën në maksimum
 • Mundohuni të prekni hundën me gjuhë
 • Nxirrni gjuhën dhe lëvizeni nga njëra anë në tjetrën
 • Bëni një shportë me gjuhën tuaj
 • Mblidhni gjuhën dhe unë do të lëshohem
 • Hidhni puthjet në ajër
 • Fërshëllen vetëm me buzët tuaja
 • Bërja e shprehjeve të ekzagjeruara të emocioneve me fytyrën
 • Hapni gojën shumë dhe përpiquni të flisni me gojën hapur

Duken si ushtrime të pakuptimta, por realiteti i skijimit nëse i bëni rregullisht do të jeni në gjendje të dalloni ndryshimin dhe do të shihni që pak nga pak, do të filloni të shqiptoni shumë më mirë dhe se fjalët tuaja do të kuptohen më mirë. Me ushtrimin e regjistrimit do të vëreni ndryshimin nëse ruani regjistrimin e ditëve të para dhe e bën përsëri muaj më vonë. Por mos harroni se për të vokalizuar më mirë duhet të jeni konstant dhe të bëni ushtrimet çdo ditë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.