6 Ushtrime Mindfulness ose Mindfulness

Këto ushtrime kanë për qëllim të arrijnë vëmendje, domethënë vetëdijësim. Ato janë të shkëlqyera për t'u çlodhur, përmirësuar produktivitetin tonë dhe për të hyrë në rrjedhë. Këto teknika që do të shohim t'u shërbejnë të rriturve dhe fëmijëve.

Çfarë është Mindfulness?

Vetëmendje ose vëmendje është vetëdija për momentin e tanishëm. Po jeton këtu dhe tani. Përmes vëmendjes në momentin e tanishëm, ju jeni të lirë të kapeni pas së kaluarës dhe të shqetësoheni për të ardhmen.

Efekti i kësaj praktike është qetësia shpirtërore.

Por si i mbani në kontakt "këtu dhe tani" nëse mendja juaj endet nga një vend në tjetrin? Përgjigja është në "Vëmendje e plotë". Duket e vështirë të arrihet kjo lloj vëmendje por për këtë ne do të ekspozojmë disa ushtrime me të cilën mund ta arrini nëse praktikoni çdo ditë.

[Në fund të këtij artikulli po ju lë një video të një debati mbi MINDFULNESS në Televizionin Spanjoll]

Këto teknika mendore janë veçanërisht tërheqëse sepse janë të tilla një mënyrë e shkëlqyer për të rritur cilësinë e jetës sonë.

Ushtrimi 1: një minutë e vëmendjes ose e ndërgjegjësimit.

Ushtrime të ndërgjegjësimit ose të vëmendjes

Shtë një ushtrim relativisht i thjeshtë i ndërgjegjësimit për sa i përket qasjes. Mund të bëhet në çdo kohë të ditës.

Merrni një moment tani për ta provuar. Vendosni një alarm që të bie saktësisht në 1 minutë. Për 60 sekondat e ardhshme, detyra juaj është që të përqendroni gjithë vëmendjen tuaj në frymëmarrje. Justshtë vetëm një minutë 🙂 Lërini sytë hapur dhe merrni frymë normalisht. Me siguri mendja juaj do të shpërqendrohet disa herë, por nuk ka rëndësi, ktheni vëmendjen tuaj te fryma.

Karikaturë komike rreth meditimit.

Ky ushtrim i ndërgjegjësimit është shumë më i fuqishëm sesa mund ta imagjinoni. Duhen shumë vite praktikë para se të jeni në gjendje plotësoni një minutë të vetme të vëmendjes.

Ju mund ta praktikoni këtë ushtrim disa herë gjatë ditës në rikthe mendjen në momentin e tanishëm dhe t'ju sigurojë pak paqe.

Me kalimin e kohës, pak nga pak, mund ta zgjasni kohëzgjatjen e këtij ushtrimi për periudha më të gjata. Ky ushtrim është baza për një teknikë të saktë meditimi të vetëdijes.

Ushtrimi 2: Vëzhgimi i vetëdijshëm

Merrni një objekt që keni përreth jush. Mund të jetë një filxhan kafe ose një laps, për shembull. Vendoseni në duar dhe lejoni që vëmendja juaj të absorbohet plotësisht nga objekti. Vetem shiko.

Ju do të vini re një ndjenjë më të madhe të të qenit i pranishëm në "këtu dhe tani" gjatë këtij ushtrimi. Ju bëheni shumë më të vetëdijshëm për realitetin. Vini re se sa shpejt mendja juaj lëshon mendime për të kaluarën ose të ardhmen, dhe sa ndryshe ndihet të jesh në momentin e tanishëm në një mënyrë shumë të vetëdijshme.

Vëmendje e plotë.

Vëzhgimi i vëmendshëm është një formë meditimi. Subshtë delikate, por e fuqishme. Provoje.

Mendja është si një fener i fuqishëm që ju lejon të shihni shumë më tepër sesa ato që po shikoni. Një fije bari shkëlqen fjalë për fjalë në diell me një ngjyrë të gjelbër fluoreshente intensive ... Rutina juaj bëhet një përvojë qiellore falë fuqisë së vëmendjes ose të vëmendjes.

Ju gjithashtu mund të praktikoni vëzhgimin e ndërgjegjshëm me veshët tuaj. Shumë njerëz mendojnë se "dëgjimi nga afër" është një teknikë më e fortë e vëmendjes sesa vëzhgimi vizual.

Ushtrimi 3: numëroni 10 sekonda

Ky ushtrim është një variacion i thjeshtë i Ushtrimit 1. Në këtë ushtrim, Në vend që të përqendroheni në frymëmarrjen tuaj, mbyllni sytë dhe përqendrohuni vetëm në numërimin deri në dhjetë. Nëse përqendrimi juaj tenton të largohet, filloni nga numri një. Ndoshta kjo ju ndodh:

“Një... dy... tre... çfarë do t'i them Juanit kur ta takoj? O Zot, po mendoj”.

“Një… dy… tre… katër… kjo nuk është aq e vështirë në fund të fundit… Oh jo…. ky është një mendim!"

“Një… dy… tre… tani e kam. Unë jam vërtet i përqendruar tani… Zot, një mendim tjetër.”

Ushtrimi 4: sinjalet e vëmendjes

Përqendroni vëmendjen tuaj në frymëmarrje sa herë që ndodh një sinjal specifik. Për shembull, sa herë që bie telefoni, shpejt sillni vëmendjen tuaj në momentin e tanishëm dhe qëndroni të përqendruar në frymëmarrjen tuaj.

Thjesht zgjidhni një sinjal që është i përshtatshëm për ju. Ju mund të vendosni të jeni plotësisht të vetëdijshëm sa herë që shikoheni në pasqyrë. Apo do të jetë sa herë që duart tuaja prekin njëra-tjetrën? Ju mund të zgjidhni këngën e një zogu si sinjalin tuaj.

Zhvillimi dhe praktikimi i kësaj teknike të vëmendjes ka një fuqi të jashtëzakonshme relaksuese.

Ushtrimi 5: frymëmarrje e vetëdijshme

Ky ushtrim mund të bëhet në këmbë ose ulur, dhe pothuajse kudo dhe në çdo kohë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të rrini pa lëvizur dhe të përqendroheni në frymën tuaj për një minutë.

Filloni duke thithur dhe nxjerrë frymë ngadalë. Një cikël duhet të zgjasë afërsisht 6 sekonda. Merrni frymë nga hunda dhe dilni nga goja, duke e lënë frymën tuaj të rrjedhë pa mundim.

Lërini mendimet mënjanë për një minutë. Lërini mënjanë gjërat që duhet të bëni më vonë. Thjesht përqendrohuni në frymëmarrjen tuaj për një minutë.

Nëse e keni shijuar këtë minutë qetësie mendore, pse të mos e rrisni atë në dy ose tre minuta?

Ushtrimi 6: jini të vetëdijshëm për veprimet e vogla dhe rutinore që bëni çdo ditë

Ky ushtrim është krijuar për të kultivuar rritur ndërgjegjësimin dhe vlerësimin e detyrave të thjeshta ditore.

Mendoni për diçka që bëni çdo ditë më shumë se një herë; diçka që e merrni si të mirëqenë, si hapja e një dere, për shembull. Në momentin që prekni çelësin ose dorezën për të hapur derën, ndjeni thellë të gjitha ndjesitë e atij momenti: ngrohtësinë e çelësit, si e ktheni, butësinë e tij, ...

Kjo lloj vëmendje nuk duhet të jetë vetëm fizike. Për shembull: sa herë që krijoni një mendim negativ, mund të zgjidhni të merrni një moment për të ndaluar, etiketuar mendimin si të padobishëm dhe të lëshoni negativitetin. Ose, mbase sa herë që nuhas ushqimin, bëhuni të vetëdijshëm për atë erë dhe vlerësoni sa me fat jeni që keni ushqim të mirë për të ngrënë dhe për të ndarë me familjen dhe miqtë tuaj.

Më shumë informacion

Unë ju lë me videon e debatit mbi Mindfulness:

Një përshëndetje


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nazareth Perez Gutierrez dijo

  Reallyshtë vërtet bukur ju lutem vendosni më shumë informacione që janë shumë interesante hahahaha

 2.   Maj C Losada dijo

  eshte shume interesante!

 3.   Lara De Arce Maribel dijo

  Shumë interesante

 4.   Alicia Del Carmen Iturbe dijo

  kjo është e vërtetë, funksionon, bën mirë… shumë mirë…!

 5.   Tano Calabrese dijo

  Shumë argëtim !!!

 6.   Toni Rodriguez Sanchez dijo

  MINDFULNESS, më duket një teknikë shumë interesante për të përballuar problemet që po na shkakton kjo krizë; Na ndihmon të mos parashikojmë ngjarje negative dhe të lidhemi me momentin aktual; të ndiejmë frymën tonë dhe ritmin e saj si një muzikë relaksuese dhe mikpritëse.

 7.   Oscar Gonzalez dijo

  faleminderit, informacion i shkëlqyeshëm.

 8.   elidium dijo

  Unë jam shumë i interesuar për këtë temë, nuk është e lehtë por shkon më mirë, kam kuptuar që unë gjithmonë jetoj në pa ndjenja, për shkak të shumë komplekseve dhe traumave nuk kam qenë në gjendje të jetoj jetën time por jam i sigurt që të jetoj në vetëdije të plotë relaksohet dhe prodhon qetësi dhe qetësi.

 9.   Maritza Fuentes Jaimes dijo

  Mirëmëngjes, ju lutem mund të dërgoni dokumentacionin që përfshin ushtrime ose aktivitete të metodës për të cilën jam shumë i interesuar për të filluar me fëmijët që paraqesin deficit të vëmendjes, unë jam një terapist profesional, shumica që marr pjesë janë të mjekuar.
  Djali im Freymar gjithashtu ka çrregullimin, ata do ta mjekojnë, nëse nuk e bëj, ma japin nga shkolla.

  Faleminderit për bashkëpunimin

  Maritza Fuentes Jaimes

 10.   Joskyq dijo

  Faleminderit shumë për shembujt, të qartë, të thjeshtë dhe shumë të lehtë për tu zbatuar në praktikë. Sidomos ajo e ndërgjegjësimit dëgjimor. Unë u befasova shumë këndshëm. Gjithmonë duke besuar se me sy të mbyllur dhe duke u përpjekur të mos dëgjosh, dikush po përqendrohej më shumë kur, përkundrazi, është shumë më tepër efekt. Urime për kontributin tuaj. Vazhdoni Një përshëndetje nga Spanja.

 11.   Joskyq dijo

  Aty ku thuhet "efétido" do të thotë "para". Një hile e fshehësit. Uau, nuk kam pasur vëmendje të plotë atje

 12.   Trëndafili i bardhë Trasvina Aguilar dijo

  shkëlqyeshëm dhe mendoj se është e lehtë për tu praktikuar, thjesht rregullo vëmendjen tënde, sigurisht që duhet të praktikosh

  1.    i krishterë dijo

   po po bukur

 13.   Lilia dijo

  Faleminderit!!! Ka qenë shumë e këndshme dhe e kënaqshme të dish se mund të ...

 14.   hortencia dijo

  Më duket shumë interesante, do ta praktikoj. 'Sepse kam një milion mendime

 15.   LUDY MORENO dijo

  Goodshtë mirë që i ndani këto mjete, shpresoj të marr më shumë.