Ushtrime vëmendjeje për fëmijë dhe të rritur

Veryshtë shumë e zakonshme që ndonjëherë kemi probleme me vëmendjen për shkak të faktorëve të ndryshëm, të tilla si lodhja, mungesa e gjumit, ngjarje të rëndësishme (që na bëjnë të mendojmë vetëm për to), ndër të tjera. Edhe pse është gjithashtu e mundur të keni probleme me vëmendjen, pasi është diçka shumë e zakonshme.

Ushtrime për vëmendje më të mirë tek të rriturit dhe fëmijët

Qëllimi i këtij postimi është t'ju prezantoj me disa ushtrime të vëmendjes efektive që mund të ndihmojë të dy fëmijët dhe të rriturit; por së pari duhet të kuptojmë çfarë është kujdesi, cilat janë llojet dhe karakteristikat e tij.

Vëmendja është pjesë e jetës sonë dhe ka një rëndësi të madhe në aspekte të ndryshme të saj. Edhe pse është e vështirë të gjesh një kuptim konkret sepse shumë autorë e kanë përcaktuar atë në mënyra të ndryshme, secili prej tyre ka të njëjtën vlefshmëri. Pra, sipas disa autorëve, vëmendja mund të përcaktohet si një mekanizëm që lejon funksionimin e proceseve të tjera, të cilat synojnë të përpunojnë informacionin dhe të ushtrojnë kontroll mbi proceset njohëse.

ushtrime përqendrimi

Karakteristikat e kujdesit

Kur u referohemi karakteristikave, ne po flasim për përqendrimin, shpërndarjen, stabilitetin dhe lëkundjen. Këto karakteristika, së bashku me llojet që do të përmendim më vonë, do të vijnë në lojë gjatë kryerjes së ushtrimeve të vëmendjes.

 • Përqendrimi: nuk është asgjë më shumë sesa aftësia për të vendosur informacione të parëndësishme në plan të dytë, në mënyrë që të përqendroheni në informacione me rëndësi më të madhe. Kapaciteti i tkurrjes varet tërësisht nga vëllimi dhe shpërndarja, pasi që sa më shumë elementë të jenë, aq më pak ka të ngjarë të përqendrohet vetëm në njërën dhe anasjelltas.
 • Shpërndarja: nuk është asgjë më shumë sesa aftësia për t'i dhënë pak a shumë rëndësi elementeve të ndryshëm ekzistues. Një shembull aktual është kur ne jemi përqendruar kryesisht në shkrimin e një mesazhi duke përdorur celularin tonë, ndërsa në sfond po shikojmë televizion.
 • Stabiliteti Siç nënkupton vetë emri, është aftësia për të qëndruar i përqendruar për një periudhë kohe.
 • Së fundi, lëkundja Whenshtë kur lëvizim pikën e vëmendjes. Zakonisht ndodh kur jemi të përqendruar dhe të shpërqendruar nga ndonjë ngjarje tjetër.

Cilat janë llojet e kujdesit?

 • Vëmendje selektive jo më shumë sesa aftësia për të zgjedhur elementët më të rëndësishëm ose të parëndësishëm të një situate, problemi ose detyre.
 • Vëmendja e ndarë nga ana e saj, është aftësia e një personi t'u kushtojë vëmendje stimujve ose elementeve të ndryshëm.
 • Vëmendje e qëndrueshme Whenshtë kur një person e di se cilat janë kërkesat për të kryer një detyrë dhe mund ta kryejë atë për një periudhë të gjatë kohore.
 • Vëmendje e pavullnetshme Whenshtë kur takojmë një stimul të ri, për shembull, foshnje ose fëmijë që po dëgjojnë prindërit e tyre për herë të parë; ndërsa vullnetarisht Whenshtë kur kemi aftësinë për të drejtuar vëmendjen ndaj ndonjë elementi sipas nevojave tona.

Cilat janë ushtrimet më të mira për vëmendje?

Ekzistojnë ushtrime të ndryshme vëmendjeje për të përmirësuar aftësitë tona. Pavarësisht nëse doni t'i përdorni ato për një fëmijë apo një të rritur, të gjitha ushtrimet e treguara do të jenë të dobishme për të dy. Sidoqoftë, më vonë do të theksojmë fëmijët në rast se fëmija juaj ka një deficiti i vëmendjes; diçka mjaft e zakonshme tek përdoruesit që zakonisht kërkojnë këtë lloj ushtrimi.

Gjeni stimulin e duhur

Ky lloj ushtrimi do t'ju ndihmojë të përmirësoni vëmendjen selektive, pasi do të punoni me stimuj të ndryshëm. Shumë njerëz besojnë se ata kanë aftësinë të përqendrohen për një kohë të gjatë, por kjo nuk do të thotë që ata mund ta bëjnë këtë për një stimul specifik. Për atë arsye, ky ushtrim është ideal për të përmirësuar llojin e vëmendjes të diskutuar më lart.

Ideja atëherë është që të jemi në gjendje të gjejmë stimuj të veçantë (në këtë rast numra ose shkronja) në një konglomerat të stimujve të tjerë. Siç do ta shihni, ushtrimi është i ngjashëm me një supë alfabeti, përveç që në këtë rast qëllimi është të gjesh stimuj të përsëritur që janë në bashkëpunim me të tjerët.

 • Ju do të duhet t'i gjeni të gjitha 6.
 • Të gjitha shkronjat R.
 • Të gjitha letrat J.

Shenim: llogarit kohën që duhet për të përfunduar secilën nga detyrat. Nëse dëshironi të praktikoni më shumë vëmendje selektive, mund të krijoni ushtrime të ngjashme. Por mos përsëritni ato që keni bërë tashmë, pasi kujtesa do t'ju ndihmojë në çdo përsëritje që bëni.

Ushtrime të vëmendjes që kërkojnë stimuj të ngjashëm

Një ushtrim tjetër shumë interesant është të dallosh ndryshimet midis dy imazheve të ngjashme. Kjo zakonisht përdoret shumë për fëmijët, pasi zakonisht është një aktivitet shumë argëtues. Vëmendja selektive gjithashtu punohet në këtë mënyrë. Një pikë pozitive është se zakonisht ka shumë imazhe të këtij lloji në internet, kështu që ju mund të përdorni shumë prej tyre për të përmirësuar vëmendjen tuaj ose të fëmijëve tuaj.

Kushtojini vëmendje stimujve të tjerë

Megjithëse gjithmonë kemi tendencë t'i kushtojmë vëmendje një stimuli specifik, ndonjëherë është e nevojshme t'u kushtojmë rëndësi detajeve të tjera të vogla të tij. Që do të thotë se duhet t'i kushtojmë vëmendje stimujve të stimulit. Një shembull i kësaj është kur dëgjojmë udhëzimet e mësuesit, ku nganjëherë besojmë se mjafton vetëm të kuptuarit e idesë së përgjithshme; kur në fakt na duhej t’i kushtonim vëmendje çdo detaji për të mos gabuar gjatë kryerjes së detyrës.

Një mënyrë për të praktikuar këtë ushtrim vëmendjeje është me një aktivitet të ngjashëm me shkronjat dhe numrat, por në këtë rast mund të kemi një diferencë më të madhe gabimi me më pak stimuj. Ushtrimi konsiston në gjetjen e numrit në të majtë në opsionet në të djathtë.

Përmirësoni vëmendjen dëgjimore

Possibleshtë e mundur të bëhet ushtrime të vëmendjes dëgjimore, pasi që disa njerëz e kanë këtë kuptim më të zhvilluar se ai vizual. Për ta bërë këtë, do të duhet të merrni një audio, qoftë përmes televizionit, radios ose videos në YouTube. Ushtrimi konsiston në identifikimin e një fjale që mund të përsëritet, për shembull, nëse jeni duke parë një shfaqje makine, çdo herë që ata thonë "makinë" duhet ta shkruani me një fjalë.

Vendosni këtë ushtrim në praktikë disa herë në javë dhe me siguri do të përmirësoni vëmendjen tuaj të dëgjimit. Sigurohuni që periudha kohore e aktivitetit të jetë minimumi gjysmë ore dhe maksimumi dyzet e pesë minuta.

Ushtrime për të përmirësuar deficitin e vëmendjes tek fëmijët

Në rastin e fëmijëve që kanë deficit të vëmendjes, ka aktivitete mjaft argëtuese që mund të ndihmojnë në kontrollin e tij. Midis tyre janë mbledhja e enigmave, ngjyrosja, bërja e labirinteve, ndër të tjera.

Enigmë

Shumica e fëmijëve pëlqejnë enigmat dhe është një aktivitet që përfiton nga vëmendja e tyre, pasi ata do të përqendrohen gjatë gjithë ushtrimit. Ndoshta mund të mërziteni, por me siguri do të ktheheni pas një kohe në përpjekje për ta bashkuar përsëri. Ndihmon jo vetëm me problemet e vëmendjes, por edhe me kujtesën; duke e bërë atë një ushtrim ideal.

Ushtrimi i elementeve të grupimit dhe ndarjes

Një mënyrë për të përmirësuar përqendrimin dhe shkathtësinë e fëmijës është përmes ushtrimit të ndarjes së elementeve të përbashkëta. Për këtë do t'ju duhet të mbledhni një sasi të mirë objektesh që janë krejtësisht të ndryshme, të tilla si një laps dhe një gotë yje. Ideja është t'i thuash fëmijës që ai të ndajë objektet që ndajnë një karakteristikë të përbashkët, për shembull, t'i thuash të ndajë ato që përmbajnë ngjyrën e verdhë.

Labirinte të plotë

Labirintët janë një mënyrë shumë argëtuese për të përmirësuar vëmendjen dhe fëmijët i duan ato; kjo është arsyeja pse shumë produkte i përfshijnë ato anasjelltas, siç janë kutitë e drithërave. Mund t'i gjeni në internet në nivele të ndryshme të vështirësisë, të cilat mund të rriten herë pas here në lidhje me përparimin e fëmijës.

Deri më tani kemi ardhur me ushtrime vëmendjeje si për fëmijë ashtu edhe për të rritur. Shpresojmë që ata të kenë pëlqyer ty dhe të mund të përmirësojnë kujdesin tënd ose të fëmijëve të tu. Nëse dëshironi të ndani më shumë informacion në lidhje me të ose të pyesni për diçka, mos harroni të përdorni kutinë e komenteve më poshtë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.