Ushtrimet përmirësojnë kujtesën afatshkurtër

Biçikletë e palëvizshmeKujdes studentët sepse ju intereson ajo që do të tregohet në këtë artikull!

Një shpërthim i shkurtër i ushtrimeve të moderuara përmirëson konsolidimin e kujtesës në të rriturit e moshuar të shëndetshëm dhe në ata me dëmtime të lehta njohëse. Këto kanë qenë përfundimet e një studimi të kryer nga shkencëtarët në Universitetin e Kalifornisë në Irvine (UCI).

Kërkimet janë përqendruar në përfitimet e një programi ushtrimesh afatgjata mbi shëndetin e përgjithshëm dhe funksionin njohës. Sidoqoftë, puna e UCI është e para që shqyrtohet efektet e menjëhershme të ushtrimeve në kujtesë.

Studimi konsistoi në marrjen e njerëzve midis 50 dhe 85 vjeç, me dhe pa defiçit të kujtesës. Ata u treguan atyre foto të natyrës dhe kafshëve. Më vonë ata u vunë në një biçikletë të palëvizshme për 6 minuta dhe u pedaluan me 70% të kapacitetit të tyre maksimal.

Një orë më vonë, pjesëmarrësve iu dha një kuiz pop për të parë nëse u kujtoheshin imazhet që ishin treguar më parë. Rezultatet treguan një përmirësim të jashtëzakonshëm në kujtesën e imazheve të shikuara. pasi të keni bërë atë periudhë të shkurtër të tendosjes së moderuar fizike, si tek të rriturit e shëndetshëm ashtu edhe tek ata me probleme njohëse. Grupi që nuk kishte hipur në një biçikletë doli më keq.

Studiuesit tani janë përqendruar në kuptimin më të mirë të mekanizmit me të cilin ushtrimi përmirëson kujtesën, domethënë, cilët janë faktorët e mundshëm themelorë biologjikë.

Studiuesit besojnë se përmirësimi i kujtesës mund të ketë lidhje me lëshimin e norepinefrinës pas ushtrimit. Norepinefrina është një lajmëtar kimik që dihet se luan një rol shumë të rëndësishëm në modulimin e kujtesës.

Studiuesit zbuluan se nivelet e alfa-amilazës së pështymës, një biomarker që reflekton aktivitetin e norepinefrinës në tru, u rrit ndjeshëm tek pjesëmarrësit pas ushtrimeve. Kjo korrelacion ishte veçanërisht e fortë në njerëzit me çrregullime të kujtesës.

Rezultatet e reja ofrojnë një alternativë natyrore dhe relativisht të sigurt ndaj ndërhyrjeve farmakologjike për të përmirësuar kujtesën. Me një popullsi në rritje të plakjes, nevoja për të përmirësuar cilësinë e jetës dhe për të parandaluar rënien mendore është më e rëndësishme se kurrë.

Burim


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.