Pse është kaq i dobishëm ndërgjegjësimi në meditim?

Në kohë stresi, është gjithmonë mirë të bëni një pushim dhe bëhuni të vetëdijshëm për "këtu dhe tani". Bëhet fjalë për arritjen e vetëdijes ose mindfulness.

Ky lloj kujdesi, një pjesë thelbësore e traditave Budiste dhe Hindu, është bërë mënyra kryesore për të luftuar stresin dhe të përmirësojmë cilësinë e jetës sonë.

Shembull i shtrirjes së vëmendjes.Hulumtimet sugjerojnë se meditimi i vetëdijes mund të ketë përfitimet shëndetësore dhe të performancës:

1) Përmirëson funksionin imunitar.

2) Ul presionin e gjakut.

3) Përmirëson funksionin njohës.

Por Si ndodh që një praktikë e vetme mund të ketë përfitime kaq të gjera?

Një artikull i ri i botuar në edicionin e fundit të Shoqata për Shkencat Psikologjike përpiquni të justifikoni këto efekte pozitive.

Qëllimi i kësaj pune, sipas autorit Britta Hölzel, nga Shkolla Mjekësore e Harvardit, është që "Zbulo kompleksitetin konceptual dhe mekanik të vëmendjes".

Ndërgjegjësimi në meditim.Hölzel dhe bashkëautorët e tij tregojnë se vëmendja nuk është vetëm një aftësi e vetme. Përkundrazi, është një praktikë mendore që përfshin mekanizma të ndryshëm.

Autorët specifikojnë në mënyrë specifike katër përbërës kryesorë të kujdesit:

1) Rregullimi i vëmendjes.

2) Ndërgjegjësimi i trupit.

3) Rregullimi emocional.

4) Ndjenja e vetvetes.

Megjithëse këto përbërës janë teorikisht të dallueshëm, ato janë të lidhura ngushtë.

Nëse arrini rregullimin adekuat të vëmendjes, për shembull, fitoni një vetëdije më të madhe për gjendjen tuaj fiziologjike. Kjo rritje e ndërgjegjësimit të trupit, nga ana tjetër, na ndihmon të njohim më mirë emocionet që po përjetojmë. E gjithë kjo së bashku na ndihmon të kemi një vetëdije më të madhe për veten.

Sidoqoftë, për të arritur këtë nivel të kujdesit është e nevojshme shumë praktikë në meditim.

Autorët e këtij studimi vazhdojnë të hetojnë për të qenë në gjendje të përdorin "Meditimi i vetëdijes si një mjet i gjithanshëm për të lehtësuar ndryshimin, si në psikoterapi ashtu edhe në jetën e përditshme."

Burim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.