Mendja përmirëson të kuptuarit dhe përqendrimin e leximit


Nëse mendoni se paaftësia juaj për t’u përqendruar është diçka e pandreqshme, keni gabim. Sipas një studimi të kryer nga studiuesit në Universitetin e Kalifornisë Santa Barbara, dy javë të praktikë e ndërgjegjësimit (ose vetëdijësimi) mund të përmirësojë ndjeshëm kuptueshmërinë tuaj të leximit dhe aftësinë tuaj për t'u përqendruar.

Ky hulumtim u botua së fundmi në revistë Shkenca Psikologjike.

meditacion “Ajo që më befasoi më shumë ishte qartësia e rezultateve”tha Michael Mrazek, autori kryesor i studimit, “Nuk do të ishte e pazakontë të gjejmë rezultate kontradiktore. Por përfundimet ishin shumë të qarta.”

Shumë psikologë e përkufizojnë vëmendjen si një gjendje mos shpërqendrimi e karakterizuar nga një marrëdhënie e plotë me detyrën që po bëjmë ose me situatën në të cilën gjendemi. Sidoqoftë, dita jonë në ditë është zakonisht çdo gjë tjetër veçse e ndërgjegjshme. Ne priremi të riluajmë ngjarjet e së kaluarës ose të mendojmë përpara, si planet tona për fundjavën.

Mendja e shpërqendruar nuk është një problem serioz në shumë rrethana, por në detyrat që kërkojnë vëmendje, aftësia për të qëndruar i përqendruar është kritike.

Për të hetuar nëse trajnimi i ndërgjegjësimit mund të zvogëlojë përhumbjet në mendje dhe në këtë mënyrë të përmirësojë performancën, shkencëtarët ata caktuan rastësisht 48 studentë në dy klasa të ndryshme: një klasë mësoi praktikën e ndërgjegjësimit dhe klasa tjetër mbuloi çështje themelore në të ushqyerit. Të dyja klasat jepeshin nga profesionistë me përvojë të gjerë mësimore në fushat e tyre. Një javë para klasës, studentët morën dy teste në lidhje me leximin dhe përqendrimin. Në to u mat bredhja e mendjes.

Klasat e ndërgjegjësimit konsistonin në një hyrje konceptuale dhe a udhëzime praktike se si të praktikoni ndërgjegjësimin në kryerjen e detyrave dhe në jetën e përditshme. Ndërkohë, klasa e të ushqyerit mësoi strategji për ushqim të shëndetshëm.

Një javë pasi mbaruan mësimet, studentët u testuan përsëri. Rezultatet e tyre treguan se grupi që ndoqi klasën e Mindfulness u përmirësua ndjeshëm në testet e kryera. Nuk kishte asnjë ndryshim në studentët që ndoqën klasat e të ushqyerit.

“Ky hulumtim tregon në mënyrë rigoroze se ndërgjegjja mund të zvogëlojë bredhjen e mendjes. Për të stërvitur vëmendja mund të përmirësojë qartë aftësitë e të lexuarit”tha Mrazek.

Mrazek dhe pjesa tjetër e ekipit kërkimor po shqyrtojnë nëse përfitimet e ndërgjegjësimit mund të ekstrapolohen një të plotë programi i zhvillimit personal, i cili gjithashtu synon ushqyerjen, ushtrimet, gjumin dhe marrëdhëniet.

Burim


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.