Ndërgjegjësimi për pacientët me kancer

Disa ditë më parë shkrova artikullin me titull Teknikat e mendjes tregojnë përfitimet shëndetësore për të cilat fola përfitimet e pabesueshme të kësaj teknike për të përmirësuar cilësinë e jetës sonë.

Kjo teknikë meditimi përdoret gjithashtu për pacientët e diagnostikuar me kancer. Një studim i kontrolluar i 90 pacientëve me kancer që bënë meditim të ndërgjegjes për 7 javë dha rezultatet e mëposhtme: 31% kishin më pak simptoma të stresit dhe 65% kishin më pak episode të shqetësimit të humorit.

Ndërgjegjësimi për pacientët me kancer

Disa studime kanë sugjeruar gjithashtu që praktikimi i meditimit përmirëson mundësinë e një rezultati pozitiv. Sidoqoftë, realiteti është se provat shkencore të disponueshme nuk sugjerojnë që meditimi është efektiv në trajtimin e kancerit ose ndonjë sëmundje tjetër, por mund të ndihmojë në përmirësimin e cilësisë së jetës për njerëzit me kancer.

Sidoqoftë, meditimi i rregullt mund të zvogëlojë dhimbjen kronike, ankthin, presionin e lartë të gjakut, kolesterolin, abuzimin e substancave dhe nivelet e gjakut të kortizolit (hormoni i stresit), si dhe të zvogëlojë përdorimin e shërbimeve shëndetësore.

Mjekët gjithashtu thonë se meditimi përmirëson gjendjen shpirtërore, funksionin imunitar dhe pjellorinë. Mbështetësit më tej pretendojnë se efikasiteti i meditimit rrit vetë-ndërgjegjësimin mendor, të gjitha këto kontribuojnë në relaksim.

Duke praktikuar Mindfulness, pacienti me kancer përdor përqendrimin për të relaksuar trupin dhe për të qetësuar mendjen. Pacienti mëson të drejtojë vëmendjen e tij. Shtë një terapi e dobishme dhe plotësuese për trajtimin e dhimbjeve kronike dhe problemeve të gjumit si pagjumësia. Disa qendra të trajtimit të kancerit ofrojnë meditim si shtesë e kujdesit standard mjekësor. Burim

Pastaj largohem një video me një shembull të një praktike të ndërgjegjësimit:Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.