Vazhdoni në rrugën e Përmirësimit Personal

Teksti i nxjerrë nga libri Mënyra e spiritualitetit nga Jorge Bucay dhe përshtatur me Zhvillim personal.

Në parqe dëfrimi, për të hipur në lojëra të caktuara, pjesëmarrësve u kërkohet të kenë një moshë dhe lartësi të caktuar minimale. Për të kontrolluar këtë gjendje të fundit, zakonisht ka në hyrje të secilës lojë një lloj dere që ka lartësinë minimale të kërkuar nga rregulloret e sigurisë. Nëse fëmija duhet të përkulet për të kaluar, kjo do të thotë që ai është në lartësinë e detyrës dhe mund të hipë në tërheqje.

Kur koka e fëmijës nuk arrin shiritin horizontal, ata nuk e lejojnë atë të hyjë dhe shumicën e kohës fëmija zemërohet. Ai përpiqet të kalojë përsëri dhe përsëri, por në vend që të afrohet duket se shiriti po rritet gjithnjë e më shumë. Asnjë argument nuk funksionon, nëse roja bën punën e tij, fëmija nuk pranohet.

Gjithmonë ndodh. Disa muaj më vonë ai kthehet në parkun zbavitës. Fëmija ka rritur ato 2 centimetra që i mungonin që koka e tij të prekte shiritin. Çfarë ishte një problem i pakapërcyeshëm disa muaj më parë tani nuk është aspak kështu. Cfare ndodhi?

Moti!

Koha thjesht ka kaluar.

Ashtu si fëmija, qenia njerëzore rritet ndërsa përparon.

Sot ju mund ta gjeni veten me një kufi që ju pengon të vazhdoni, dhe nesër me të tjerët, por nëse mendoni për veten tuaj nga perspektiva e një aeroplani pa kufij dhe një rritje e pafund, ju duhet të supozoni me përgjegjësi se nuk ka kufizime në potencialin tuaj.

Nëse dëshira për të vazhdoni në rrugën e përmirësimit personal më shumë se përtacia, ne do të mësojmë se sigurisht që kemi kufizimet tona dhe aftësitë e kufizuara, por do të zbulojmë se disa nga këto kufizime nuk janë domosdoshmërisht përgjithmonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.