Vdekja nga Emilio Garrido-Landívar

Somethingshtë diçka e zakonshme, dhe pa marrë parasysh sa është e zakonshme, ne nuk jemi mësuar me të: çdo ditë ditaret tona të shkruara botojnë midis 20 dhe 30 nekrologji të njerëzve që vdesin në Navarra tonë, në Pamplona. Disa prej nesh i njohin ata, të tjerët tingëllojnë të njohur për ne dhe shumë herë disa janë nga lagjja jonë, ambienti ynë, familja jonë ...

Emilio Garrido-Landivar

Njerëzit vdesin, por jo vetëm të tjerët vdesin, një ditë do të jetë radha jonë dhe atë ditë ne do të jemi pjesë e atyre që e denoncojnë atë tek njerëzit që kanë ndaluar së jetuari. Çfarë ankthi na krijon vetëm duke menduar për të! Por është e vërteta.

Disa lexues do të ndalojnë së lexuari këtë artikull dhe do të humbin një rast të rëndësishëm për të reflektuar mbi vdekjen e njërit, të vetvetes; siç u ndodh të tjerëve, diku do të na prekë dhe është mirë ta mbajmë në mendje dhe të mos e harrojmë, por me qetësi, me paqe dhe qetësi; kjo ka mbaruar dhe e rëndësishme është që ju të na gjeni me "duar të mbushura me gjëra të mira dhe kënaqësi personale".

Ne e kemi të vështirë ta pranojmë këtë fakt të vdekjesAsshtë sikur emërtimi i saj erdhi para nesh, dhe kjo është arsyeja pse askush nuk flet për të.

Shtë një tabu kulturore, disa trokasin në dru, të tjerët thonë të lutem, le ta ndryshojmë temën; dhe shumë të tjerë, në thellësitë e privatësisë së tyre, shohin epokën - në nekrologji -, të atyre që kanë vdekur sot dhe i thonë vetes: "ai është më i madh se unë, është normale që ai të vdesë", "demon, ai është më i ri se mua Çfarë fat i keq "," ai është në të njëjtën moshë! "… dhe, kemi një gungë në fyt; vetëm në intimitet e ritualizoni faktin sa herë që lexoni gazetë.

Ndonjëherë - më e pakta-, ne mbledhim nekrologji. Një pacient më është dashur të mbledh vetëm ata, mosha e të cilëve ishte më e re se e tij, dhe ta fus në një kuti: "E rraha këtë për të jetuar!" Dhe mbledhja e nekrologjive të tij ishte në rritje.

Për shumë njerëz, vdekja bëhet një mani negative, sikur të mos mendonte për të, nuk erdhi kurrë, ose e kundërta: duke menduar gjithnjë e më shumë - obsesion -, unë e heq nga vetja dhe e heq qafe atë. Soler Serrano, me një kujtim të nderuar, e pyeti gjeniun e Dalí-t: "Ideja e vdekjes ka qenë një tjetër fiksim i jetës së tij". Dhe gjeniu ynë u përgjigj: «Po, por gjithnjë e më pak sepse do të arrij të kem besimin katolik dhe Unë do të besoj në pavdekësinë e shpirtit dhe kur dikush beson në pavdekësi, frika do të pushojë plotësisht. Ishte viti 1977 dhe El Mundo u ribotua më 12 shtator të këtij viti, me rastin e vdekjes së gazetarit.

Vdekja nga Emilio Garrido-LandívarAi nuk duhet të jetë shumë i çmendur për të thënë atë që tha. Shumë ekzistencialistë kanë besuar në pavdekësi me afërsinë e vdekjes. Meqenëse vdekja është e barabartë me ne të gjithë, të pasurit vdesin dhe të varfërit vdesin, mbreti vdes dhe horri vdes, por duke besuar në një jetë tjetër të pavdekshme, gjërat bëhen më të lehta dhe nuk mund ta harrojmë thënien e thjeshtë të popullit tim: «nga dita kur lindim deri në vdekje ecim, nuk ka asgjë tjetër që harrojmë, as që jemi më afër ». Nuk mund të jetë më reale ose më e thjeshtë, por krijon një kulturë të harrimit të çështjes madhështore që na shqetëson.

Ata që kanë besim në ahiret besojnë se ekziston një jetë tjetër, pa marrë parasysh se çfarë emri i është dhënë, por një jetë tjetër ndryshe, e re, që syri kurrë nuk i pa ose dëgjoi mrekullitë që Zoti ka përgatitur për ata që besojnë në Të; Me këtë besim, vdekja nuk na trishton aq shumë, përkundrazi e kundërta: jeta nuk mbaron, ajo transformohet dhe kemi fituar një pallat në qiell pa hipoteka ose kredi, "Me një kopsht të vogël dhe një lumë atje", në mënyrë që lumturia të jetë e plotë.

Mund të themi me Gandhin: nëse vdekja nuk do të ishte parathënia e një jete tjetër, jeta e tanishme do të ishte një tallje mizore. Poeti ynë Machado tha diçka që Epikuri e kishte thënë tashmë: "Ndërsa jemi, vdekja nuk është, dhe kur vdekja është, ne nuk jemi"… Sepse ajo qenie jo-materiale bëhet shpirtërore dhe e pavdekshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.