Menaxhimi i kohës (dhe lidhja e tij me vetë-disiplinën)

Të punosh shumë nuk do të thotë domosdoshmërisht të bësh punë që është e vështirë. Thjesht do të thotë përdorni kohën e duhur për të arritur qëllimet tuaja.

Bashkëpunëtori dhe psikologu ynë Álvaro Trujillo na tregon në këtë video se si mund të mësojmë të menaxhojmë kohën për të të arrijmë qëllimet tona.

Pas videos ju do të keni më shumë informacion në lidhje me të mësuarit për të menaxhuar kohën, por para kësaj, le të dëgjojmë se çfarë ka për të thënë varlvaro:

[Nëse keni ndonjë lloj problemi ose shqetësimi ose thjesht doni të mësoni të menaxhoni kohën tuaj në një mënyrë të personalizuar, mund të vizitoni zyrën online të Álvaro Trujillo ketu]

Imagjinoni sikur keni një fëmijë. Do të kaloni shumë kohë duke ndryshuar pelenat. Por kjo nuk është punë shumë e vështirë; është thjesht një çështje për të bërë të njëjtin operacion pa pushim shumë herë në ditë.

Ka shumë detyra në jetë që nuk janë domosdoshmërisht të vështira, por kolektivisht kërkojnë a investim i konsiderueshëm i kohës. Nëse nuk e keni disiplinën për t’i bërë ato, jeta juaj mund të përfundojë në kaos. Thjesht mendoni për të gjitha gjërat e vogla që duhet të bëni: pazar, gatim, pastrim, larje lavanderie, pagesa faturash, mirëmbajtje shtëpie, mbajtje fëmijësh, etj. Dhe kjo është vetëm për shtëpi. Ato janë gjëra për të bërë.

vetë-disiplinimi dhe të mësuarit për të menaxhuar kohën

Vetë-disiplina kërkon zhvillimin e aftësisë për të kaluar kohën atje ku është e nevojshme. Shumë telashe krijohen kur ne refuzojmë të gjejmë kohë për të bërë atë që duhet bërë.

Ndonjëherë është e qartë se çfarë duhet bërë. Ndonjëherë nuk është aspak e qartë. Por injorimi i rrëmujës nuk do të ndihmojë. Nëse nuk dini çfarë të bëni, hapi i parë është ta realizoni. Kjo mund të kërkojë që ju të edukoni veten. Për të filluar këtë blog dy muaj më parë, unë duhej të fitoja një sërë njohurish gjatë një viti të tërë. Kam marrë kohë për të trajnuar veten duke lexuar bloge të tjera dhe duke vlerësuar mjete të ndryshme për të përfituar sa më shumë nga blogu im. Nuk ishte e vështirë për mua, por kërkohet një investim i konsiderueshëm i kohës.

Menaxhimi i kohës

Ka shumë probleme në jetë ku zgjidhja është kryesisht një investim i kohës. Nëse orari juaj ditor është i mbingarkuar, ky nuk është një problem i vështirë. Unë garantoj se keni kapitalin intelektual të nevojshëm për ta trajtuar atë. Justshtë thjesht çështje kohe.

Nëse mund të gjeni një mënyrë për të shmangur një rregullim të njëhershëm dhe për të gjetur një mënyrë më të shpejtë ose më të mirë për të anashkaluar ose eliminuar problemin, përfitoni nga ai. Delegat, bëj çfarë të mundesh për të hequr barrën e kohës. Por nëse e dini që është diçka që nuk do të bëhet përveçse përmes investimit tuaj të kohës personale, atëherë thjesht pranojeni dhe bëjeni. Mos u ankoni. Mos u ankoni. Thjesht duhet ta bësh.

Zhvilloni produktivitetin tuaj personal

Koha është një konstante, por produktiviteti juaj personal jo. Disa njerëz i përdorin orët e ditëve të tyre shumë më me efektshmëri se të tjerët. Amazingshtë e mahnitshme që njerëzit shpenzojnë para shtesë për të blerë një kompjuter më të shpejtë ose një makinë me efikasitet të karburantit, por ata vështirë se i kushtojnë ndonjë vëmendje përmirësimit të produktivitetit të tyre personal. Produktiviteti juaj personal do të bëjë shumë më tepër për ju sesa një kompjuter ose një makinë. Nëse ne i japim një kompjuter 10-vjeçar një programuesi kompjuterik me kohë të efektshëm, ai do të përfitojë më shumë prej tij gjatë një viti sesa një programues dembel me teknologjinë më të fundit të teknologjisë më të fundit.

Përkundër gjithë teknologjisë dhe Gadgets që kemi në dispozicion dhe që potencialisht mund të na bëjë më efikas, produktiviteti personal i njerëzve arrin nivele shumë të ulta. Mos përdorni teknologji për të qenë më produktiv, ajo do të shërbejë vetëm për të fshehur zakonet tuaja të këqija. Sidoqoftë, nëse tashmë jeni efikas pa teknologji, kjo mund t'ju ndihmojë të jeni edhe më efikas. Mendoni për teknologjinë si një forcë shumëzuese.

Mundohuni të zhvilloni produktivitetin tuaj personal. Me siguri do të keni ditët më joproduktive por më në fund këmbëngulja juaj do të shpërblehet. Mendoj se shumë njerëz tërhiqen nga ideja për të qenë më produktivë. Nuk duhet shumë inteligjencë për ta ditur këtë nëse e përdorni kohën tuaj në mënyrë më efikase, do të jeni në gjendje të përfundoni më shumë detyra, dhe për këtë arsye rezultatet e dëshirueshme në çdo fushë të jetës tuaj do të shumëfishohen. Produktiviteti personal ju lejon të krijoni hapësirë ​​të mjaftueshme në jetën tuaj për të bërë të gjitha gjërat që ndiheni sikur duhet të bëni: të ushqeheni shëndetshëm, të ushtroni, të punoni shumë, të thelloni marrëdhëniet, të keni një jetë të mrekullueshme shoqërore dhe të bëni një ndryshim. Pa një nivel të lartë të produktivitetit personal, ju me siguri do të duhet të hiqni dorë nga diçka që është e rëndësishme për ju. Ju do të keni konflikte midis shëndetit dhe punës, punës dhe familjes, familjes dhe miqve. Menaxhimi i mirë i kohës mund t'ju japë aftësinë për të shijuar të gjitha këto gjëra, kështu që nuk do të duhet të zgjidhni midis punës ose familjes, ose anasjelltas. Ju mund t’i keni të dyja.

Ky post është pjesa e pestë e një serie prej 6 artikujsh mbi vetë-disiplinën: Pjesa 1 | Pjesa 2 | Pjesa 3 | Pjesa 4 | pjesa 5 | Pjesa 6


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.