Vetë-disiplina personale për sukses

vetdisiplinimi personalDo t'ju tregoj 11 hapa që mund të praktikoni për të zhvilluar vetë-disiplinën tuaj personale dhe për të arritur sukses në jetën tuaj.

Mungesa e suksesit në jetë nuk është për shkak të ndonjë tekë të fatit por për vetë mungesën tonë vetdisiplinimi personal. Pasi të pranojmë të vërtetën, ne mund të lëshojmë fuqi të madhe për të bërë gjëra të mëdha në jetë.

Jetët tona kontrollohen nga vetja, nga veprimet tona dhe nga vullneti ynë. Excitingshtë emocionuese të dimë se ne mund të bëjmë gjithçka që na vjen në mendje me vetë-disiplinë, vullnet dhe besim. Sidoqoftë, gjëja që dështon më shpesh tek njerëzit është vetë-disiplinimi.

Nëse besojmë se na mungon vetë-disiplinimi personal, çfarë mund të bëjmë? Ne mund ta zhvillojmë atë.

Ndoshta asnjë aftësi tjetër nuk është aq e rëndësishme për përmirësimin e vetë si zhvillim i vetë-disiplinës. Shtë çelësi i vetëkontrollit dhe arritjes së ëndrrave tuaja. Tani, le të hedhim një vështrim në disa hapa që mund të ndërmarrësh për të rritur fuqinë tënde personale.

11 hapa për të zhvilluar vetë-disiplinën tuaj personale

1. Njohin tuajat përgjegjësi. Pranoni që nëse thjesht uleni duke bërë asgjë, nuk do të arrini asgjë.

2. Ndjeni rezistencë përkundrejt dëshirës. Për shembull, nëse jeni një student që duhet të studioni dhe nuk ju pëlqen, mund të thoni diçka si më poshtë:

"Nuk më pëlqen të studioj. Do të doja të shfletoja internetin, të shëtisja, të shikoja TV ... Por në vend që të ikja, e lejoj veten të ndiej atë rezistencë që lind kur dua të bëj diçka dhe nuk e bëj. E pranoj që duhet të studioj. Unë gjithashtu duhet të zhvilloj vetë-disiplinën time. Të bësh atë që nuk më pëlqen zhvillon vetë-disiplinën time. Prandaj, jam i kënaqur që kam mundësinë të vras ​​dy zogj me një gur (studioj për ekzaminimin tim dhe zhvilloj vetë-disiplinën). »

3. Merrni frymë thellë. thjesht relaksohuni dhe lirimin e tensionit. Shikoni veprimin sikur të jetë përfunduar tashmë. Studioni imazhin e projektit të përfunduar në mendjen tuaj për disa çaste.

4. tani veproj. Pasi ta bëni këtë, do të ndjeni një lehtësim kur të liroheni nga ai tension që lind kur lini një detyrë të rëndësishme mënjanë. Së dyti, ju do të jeni në gjendje të shijoni kënaqësinë e arritjes. Së treti, do të kuptoni se detyra ishte më e lehtë për tu bërë sesa e imagjinonit për herë të parë.

5. Shijoni lehtësim dhe kënaqësi qe ju perjetoni. Kjo do të bëhet burimi i motivimit. Motivimi bëhet më i fortë ndërsa ne vazhdimisht bëjmë atë që nuk na pëlqen ta bëjmë. Rezultati përfundimtar është krijimi i një zakoni.

6. Ata që nuk e kanë zhvilluar akoma zakonin e vetë-disiplinimit shmangin detyrat, sepse përqendrohen në përpjekjen që duhet bërë. Në mendjet e tyre, përpjekja është sinonim i sikletit. Zhvendosni vëmendjen tuaj. Kur përballeni me një detyrë të re, përqendrohuni në lehtësimin dhe kënaqësinë që përjetoni. Përqendrohuni në rezultatin përfundimtar që do të merrni kur bëni detyrat e shtëpisë në mënyrë korrekte.

7. Filloni me ato detyrat që janë më të lehta për ju kur filloni trajnimin tuaj personal për të zhvilluar vetë-disiplinën tuaj. Imagjinoni që jeni duke punuar në një palestër për herë të parë. Nëse filloni duke u përpjekur të ngrini 50 Kilos, ka të ngjarë të ndiheni të mbingarkuar dhe shpejt të hiqni dorë. Por nëse filloni me 10 Kios peshë, stërvitjet tuaja do të jenë të lehta për tu bërë dhe sukseset tuaja do t'ju motivojnë të kaloni në sfida më të mëdha.

8. Jini të mirë por të vendosur me veten tende. Përballoni detyrën tuaj dhe përmbushni atë. Mbaro atë që fillon. Përqendrohuni në një detyrë. Mos e shpërndani vëmendjen tuaj. Ju nuk keni pse të bëni të gjitha detyrat tuaja menjëherë, për sa kohë që filloni të bëni disa. Mos shko nga zero në njëqind në sekondë. Filloni ngadalë por gradualisht merrni ritmin ndërsa zhvilloni aftësitë tuaja.

9. Prisni të tundoheni për të shmangur detyrat. Mendja juaj do të dalë me mijëra justifikime për të shtyrë deri në "nesër" atë që mund të bëni sot. Qëndroni në krye të ndjenjave tuaja dhe mësoni të mendoni para se të veproni. Përdorni arsyen tuaj (mendje racionale) jo emocionet tuaja për të udhëhequr veprimet tuaja.

10. Sapo të mësoni të veproni shpejt në të gjitha detyrat, përgjegjësitë dhe sfidat me të cilat përballeni, do t'ju duhet Jini në formë, gjithmonë i gatshëm për të vepruar. Me qëllim merrni formë, duke bërë gjëra që nuk doni t’i bëni, edhe nëse nuk janë të rëndësishme. E vërteta është se asgjë nuk është e parëndësishme, sepse nëse bëni diçka të parëndësishme do t'ju ndihmojë të mbani vetë-disiplinën tuaj dhe kjo nuk është e parëndësishme.

Mos harroni se është njësoj si të ushtroni në një palestër. Kërkoni mundësi gjatë ditës për të "ushtruar".

11. Pasi të mund të ruani nivelin e vetë-disiplinës tuaj personale, ju jeni gati të kaloni në nivelin tjetër. Tani kërkoni me qëllim sfida të vështira dhe komplekse se ju guxonit të ëndërroni vetëm në të kaluarën. Tani që keni atë vetëkontroll jeni gati të bëni ato ëndrra të vërteta. Ju tashmë keni filluar një trajektore të pafund rritjeje.

Vendosni sot të merrni përgjegjësinë për jetën tuaj dhe të zotëroni artin e vetë-disiplinës.

Te le a VIDEO shumë e mirë që tregon se sa e rëndësishme është të ketë vetë-disiplinë për të arritur suksesin:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   bfjk dijo

    Ajo që thotë është e vërtetë