Vetëdisiplinimi tek fëmijët: 3 këshilla

Mbjell vlerën e vetë-disiplinimi tek fëmijët është thelbësore nëse duam që jeta e tyre të jetë më e kënaqshme si tani ashtu edhe në të ardhmen. Këto 3 këshilla do t'ju ndihmojnë ta bëni.

Vetë-disiplinimi tek fëmijët

1) Praktikoni me shembull.

Nëse dëshironi që fëmijët të disiplinohen, ata duhet të shohin përparësitë që sjell kjo vlerë. Nëse jeni një person i disiplinuar, me siguri do të keni dalë mirë në jetë dhe do të keni korrur disa suksese. Merrni kohë për të biseduar me këta fëmijë në mënyrë që ata të shohin dhe thithin atë që mund të bëjë vetë-disiplina në jetën e tyre.

Në të njëjtën mënyrë, tregoju atyre shembuj konkretë që ata njohin nga dora e parë e njerëzve që janë një katastrofë në jetën e tyre. Bëni të shohin se ata janë njerëz që nuk kanë bërë asnjë përpjekje në jetën e tyre.

2) Një me gëlqere dhe një tjetër me rërë.

Jo gjithçka do të jetë disiplinë në jetën e një fëmije. Ka kohë për gjithçka: të praktikoni sporte me miqtë tuaj, të shkoni në kinema, të shëtisni ...

Nëse këto aktivitete të kohës së lirë kryhen pasi të jenë zbatuar fuqimisht për arritjen e një qëllimi, ata do t'i shijojnë ato dyfish dhe ata do të dinë t'i vlerësojnë ato me gjithë shkëlqimin e tyre. Ata do të kuptojnë se çdo sakrificë ka një shpërblim të mirë që do të ketë shije të lavdishme pas përpjekjes së bërë dhe do ta mbushë shpirtin e tyre me krenari.

3) Pikturoni një të ardhme të ndritur për ata fëmijë.

Motivojini dhe frymëzoni ata të ëndërrojnë ëndrra të mëdha dhe të guxojnë të mendojnë me guxim për të ardhmen e tyre. Tregojuni atyre mundësitë që janë në dispozicion të njerëzve që kanë vetë-disiplinë të madhe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.