10 ide për të rritur motivimin tuaj dhe për të arritur suksesin

br>>
Në këtë artikull do të gjeni 10 teknika për të motivuar veten dhe për të arritur atë vetë-disiplinë të nevojshme për të arritur qëllimet tuaja, por para se të hyni në këtë temë do të doja që ta shihni këtë video e një prej youtuberëve më të suksesshëm në spanjishtfolje dhe në të cilën ai na tregon për rrugën drejt suksesit.

Luzu na bën të reflektojmë pse disa njerëz kanë arritur sukses të madh në jetë. Formula e tij për sukses përfshin pasion, talent dhe përpjekje:

Ju mund të interesoheni për «Teoria e Motivimit Më të Rëndësishme«

Sa herë e keni dëgjuar fjalën motivimi y sa herë e keni ndjerë atë?

Jam i sigurt se, në më shumë se një rast, ju ka munguar. Ndoshta kur ke pasur nevojë që unë të të jap një dorë për të përballuar grumbullin e gjërave që duhet të bësh, kur ai u largua "pa paralajmërim" dhe të la pa energji dhe dëshirë, ose kur thjesht nuk e kishe ndjerë atë për një kohë dhe donte të fillonte diçka me entuziazëm dhe forcë.

kjo procesi psikologjik, i quajtur motivim, na shtyn të arrijmë një qëllim dhe për të ruajtur një sjellje të caktuar për ta arritur atë. Likeshtë si shkëndijë e brendshme që na vë në lëvizje. Kjo na jep forcë për të kërkuar dhe përdorur burimet që na duhen, derisa të arrijmë atë që kemi synuar të bëjmë.

Si të qëndrojmë të motivuar?

Motivimi dhe disiplina përgjithësisht shkojnë krah për krah pasi pa motivim është pothuajse e pamundur të bëhesh i disiplinuar.

Disiplina është vullneti dhe përkushtimi për të bërë atë që duhet bërë. Pa disiplinë jeta jonë do të ishte në një situatë kaotike. Mendoni për gjërat që bëni çdo ditë ose çdo javë dhe se keni nevojë për të mirëmbajtur jetën tuaj si duhet: duke bërë punë shtëpie, higjienë personale, duke paguar fatura, duke fjetur ... Pa të gjitha këto gjëra, si do të dukej jeta juaj?

Nëse nuk keni vetë-disiplinës jeta juaj mund të jetë një rrëmujë kolosale. Zakonet e këqija të ngulitura dhe një mendje e padisiplinuar mund t'ju ndalojnë të arrini ëndrrat tuaja. Pa ndonjë lloj motivimi të brendshëm ose të jashtëm, nuk keni gjasa të zhvilloni disiplinën që ju nevojitet.

10 ide për të qenë më të motivuar

motivim vetjak

1) Jini të vetëdijshëm për dialogun tuaj të brendshëm.

Dëgjoni ato që i thoni vetes nga që zgjohesh derisa të shkosh në shtrat. Mesazhet që i dërgojmë vetes munden na bëjnë të ndjehemi të aftë për të arritur atë që ne propozojmë ose për të shkatërruar të gjitha planet tona. Rritja e vetëbesimit, sigurisë dhe përmirësimi i humorit mund të arrihet duke pasur një bisedë pozitive për veten. A e keni filluar ditën tuaj duke i thënë vetes sa i shkëlqyeshëm jeni? Dëshmi.

2) Mendoni nëse dëshironi të bëni atë që keni planifikuar të bëni.

Kur mund të zgjedhim një qëllim për ta arritur, është e përshtatshme të ndalemi dhe të mendojmë nëse e kemi zgjedhur atë qëllim sepse e duam atë ose sepse të tjerët e duan atë. Ndonjëherë marrim përsipër detyra që mendojmë se janë tonat kur, me të vërtetë, vijnë nga mjedisi: "Duhet", "duhet të bësh", "të bësh atë që është më e përshtatshme" ... Me kalimin e kohës, ne e kuptojmë se e kemi detyruar veten të bëjmë diçka që nuk jemi më të motivuar ta bëjmë.

Nëse nuk e keni zgjedhur qëllimin, por “keni” për ta arritur atë, është më mirë të jeni të vetëdijshëm për qëndrimin që keni ndaj tij. Një qëndrim negativ do të ishte si të shkelësh frenën dhe gazin në të njëjtën kohë ... dhe të ngutesh për të arritur atje.

3) Përcaktoni qëllimin dhe ndani atë në objektiva të vegjël.

Shtë e rëndësishme që ajo që propozoni të jetë realiste dhe të arritshme. Ndihmon shumë për të shkruar qëllimin në një të qarta dhe precize , më vonë, të vendosni detyra (objektiva) që ju afrojnë më shumë me të.

Thyej qëllimin në hapa të vegjël dhe përqendrohu tek ata çdo ditë. Mos harroni se nëse nuk i përfundoni hapat që keni krijuar, nuk do ta përmbushni qëllimin tuaj.

4) Çohu, mos prit.

Nëse e dini se çfarë doni të arrini dhe çfarë duhet të bëni për të ...veproj. Edhe nëse ka ditë që nuk keni shumë energji dhe inkurajim, vazhdoni tutje. Shikoni se çfarë keni udhëtuar dhe jo vetëm atë që ende keni për të udhëtuar. Mund ta filloni ditën me më pak të shtrenjtën, ose t'i ndani detyrat në ato më të vogla. Po me të vërtetë, angazhohen për t'i përfunduar ato.

5) Të bësh një gabim ose të biesh në ndonjë prej pengesave NUK është dështim.

Të mendosh se gjithçka duhet të jetë perfekte dhe se nuk ka vend për gabime është, pa dyshim, pengesa e parë në rrugën tuaj. Nëse diçka nuk shkon mirë, ose siç e prisnit, mund të mendoni se gjithçka është e tmerrshme ose mësoni nga gabimi për ta korrigjuar dhe vazhdoni tutje. Ne nuk jemi makina, por njerëz, dhe gabimet dhe dështimet na tregojnë rrugën që nuk duhet të ndjekim për të marrë një më të mirë.

6) Përgëzoni veten për arritjet që po arrini.

Duket se e kemi zakon ta ndëshkojmë veten kur bëjmë diçka "të gabuar" dhe kemi parasysh gjithçka që bëjmë "si duhet" dhe kur arrijmë. Festoni qëllimet që po lini pas dhe trajtoje veten, herë pas here, në një tekë si çmim. Ju siguroj se ndihet shumë mirë.

7) Përqendrohuni në përfitimet.

Mendoni për disa minuta me secilën detyrë që bëni në përfitimin që do të merrni. Të kesh një lloj shpërblimi në mendje është thelbësore për të marrë dhe qëndruar i motivuar.

8) Përdorni vizualizimin.

Imagjinoni një ekran të madh filmi në të cilin ata projektojnë një film në të cilin ju jeni protagonist. Në film ju tashmë e keni arritur ëndrrën tuaj dhe admironi nga kolltuku juaj se sa të lumtur ndiheni dhe përfitimet që ju sjell. Rikrijoni filmin me shumë detaje.

9) Frymëzohuni.

Lexoni libra motivues nga mjeshtrat e mëdhenj dhe shikoni filma frymëzues. Mundohuni të lidheni me ata njerëz që ndajnë qëllimet tuaja ose tashmë i kanë arritur ato.

10) Çdo ditë rishikoni motivimin tuaj dhe qëllimet tuaja.

Do të ishte mirë nëse filloni një ditar dhe shkruani gjithçka që lidhet me qëllimin tuaj. Regjistroni shpresat, ëndrrat, dyshimet dhe fitoret tuaja.

Një nga faktorët e suksesit është vetë-disiplina. Mos harroni se vetë-disiplinimi pa motivim është shumë i vështirë.

Suksesi nuk është rezultat i djegies spontane. Së pari duhet të ndizni ".

Fred shero

Artikull i shkruar nga Nuria vlvarez


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Olga Martinez dijo

  Videoja dhe artikulli shumë i mirë.

 2.   John Gamarra dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm, i jep nivel FFBB-së, më kujton: «Fuqia e vullnetit» P Jagot «Fuerza Morales» J Ingenieros
  Faleminderit Nuria

 3.   Luisa Benavides Leon dijo

  Më pëlqente kjo lloj këshille

 4.   Julio Cesar Salazar Rodriguez dijo

  Këshilla ose udhëzime të shkëlqyera për të ecur përpara me qëllimet tona, besoj se gjithçka vjen kur duhet. Faleminderit që bëtë këtë artikull. Përshëndetje