Teknika e vetë-udhëzimit

Vetë-udhëzime për të qenë të suksesshëm

Gjuha jonë e brendshme ka një fuqi të madhe në ne, dhe ajo që njerëzit harrojnë shumë herë është se ajo gjuhë rregullohet nga ne. Ne kemi fuqi dhe fuqizim të madh në duart tona që në shumë raste i harxhojmë. Ndonjëherë kjo fuqi humbet për shkak të frikës, duke mos dashur të përballemi me situata që janë kërcënuese për ne, ose sepse kemi frikë se mos humbasim kontrollin e veprimeve tona.

Kur nuk keni ditur se si të kryeni një detyrë specifike në një kohë të caktuar, por mund ta kryeni në një mjedis të qetë, ka të ngjarë që të keni pasur një ndjenjë zhgënjimi brenda vetes. Kur kjo të ndodhë, ka një mungesë motivimi drejt asaj detyre specifike dhe ankthit të gjeneruar nga dëshira për të shmangur problemet që ju bëjnë të ndiheni keq ose të pasigurt. E gjithë kjo mund të ndikojë personalisht tek ju.

Çfarë është dhe si të zbatohet teknika e vetë-udhëzimit

Që një teknikë të funksionojë, siç dihet, ajo duhet të kryhet dhe praktikohet shpesh, nëse jo, ka më shumë të ngjarë që ajo të mos ju sjellë dobi. Teknika e vetë-udhëzimit ose vetë-udhëzimit do t'ju ndihmojë të përballeni me situata të komplikuara për ju, duke marrë kontrollin e vetes dhe duke rritur kështu vetëvlerësimin tuaj dhe potencialin tuaj personal.

Ai konsiston në zhvillimin e një bisede drejtuar jush. vetveten, para, gjatë dhe pas situatës që e ndjeni si kërcënuese. Nëse nuk e bëni me vetëdije, ka më shumë gjasa që biseda juaj e brendshme të jetë negative dhe joefektive, duke dëmtuar kështu vetëvlerësimin tuaj. Ju duhet ta drejtoni me vetëdije bisedën tuaj të brendshme dhe të ndryshoni qëndrimin tuaj ndaj problemit ose aftësive tuaja për të parë situatën si një sfidë dhe si një mundësi për të mësuar, pavarësisht nga rezultati. Ju duhet të lini mënjanë mendimin se është një rrezik ose një kërcënim për ju.

teknika e vetë-udhëzimit

Nëse duhet të përballeni me një situatë që e konsideroni negative për ju, Ju duhet t'i jepni vetvetes vetë udhëzime dhe të drejtoni sjelljen tuaj dhe kështu të përballeni me situatën në mënyrën më të mirë të mundshme. duke përdorur gjuhë të brendshme pozitive dhe motivuese. Ju duhet të jeni personi që ju inkurajon më shumë për të bërë gjërat në mënyrën më të mirë të mundshme! Disa shembuj të vetë-udhëzimeve janë:

 • E gjithë kjo do të kalojë
 • Vazhdoni kështu, ju jeni në rrugën e duhur
 • Numëroni deri në dhjetë dhe qetësohuni, pastaj gjeni zgjidhjen
 • Relaksohuni, do ta merrni por nuk doni të ecni shumë shpejt
 • Ju keni bërë një gabim dhe kjo është në rregull, çfarë keni mësuar nga kjo?
 • Herë të tjera ju keni dalë mirë nga situatat më të këqija
 • Çfarë mund të mësoj nga kjo?
 • Sa më shumë që praktikoj, aq më mirë rezultate do të kem
 • Nëse kjo nuk funksionon, unë analizoj pasojat dhe përpiqem të përmirësohem për një herë tjetër
 • Tani për tani nuk e zotëroj, por mund ta marr

Një mënyrë për të përfituar sa më shumë nga kjo teknikë është të shkruani këto fraza motivuese dhe vetë-udhëzuese në karta të vogla dhe t'i keni gjithmonë me vete. Në këtë mënyrë, sa herë që të keni nevojë për të, ju mund të zgjidhni atë që ju përshtatet më së miri në një kohë të caktuar dhe që në këtë mënyrë, ju mund t'i tregoni vetes se çfarë ju nevojitet në atë mënyrë.. Ju do të formoni mendjen dhe qëndrimin tuaj duke i dhënë vetes udhëzime pozitive për të përmirësuar performancën tuaj dhe mënyrën tuaj të të menduarit.  Sa më shumë t’i tregoni vetes, aq më shpejt do t’i brendësoni dhe më shpejt do të filloni të ndiheni shumë më mirë, me shpirtra më të mirë dhe me një vetëvlerësim shumë më të fortë.

Faza ose momente të rëndësishme të teknikës së vetë-udhëzimit

Ekzistojnë tre faza ose momente kryesore në të cilat duhet të jeni të vetëdijshëm për atë që po ju ndodh në mënyrë që të filloni teknikën e vetë-udhëzimit. Në këtë mënyrë ju mund ta vini në praktikë dhe të rrethoni mendjen tuaj me mendime pozitive që ju ndihmojnë të jetoni më shëndetshëm.

fazat e teknikës së vetë-udhëzimit

Faza ose momenti i parë: fillon emocioni

Para se të filloni situatën stresuese, mund të filloni të përjetoni ndjesi ose ndjenja. Kur kjo të ndodhë, ju duhet t'i përdorni këto emocione si një sinjal paralajmërues për të filluar zbatimin e planit të vetëkontrollit, domethënë, për të vënë në praktikë teknikën e vetë-udhëzimit. Ju duhet të mendoni për qëllimet tuaja: të jeni më mirë emocionalisht përmes mendimeve pozitive. Për shembull: 'Nesër unë kam konferencën para 300 personave. Unë kam për të kontrolluar nervat e mia në mënyrë që ata të mos më japin një kohë të vështirë. '

Faza ose momenti i dytë: para dhe gjatë situatës

Kjo është faza si të bëhet. Ju do të duhet të filloni planin tuaj të vetëkontrollit me teknikën e udhëzimeve. Ju duhet të drejtoheni nga komentet pozitive (të përgatitura paraprakisht) që do t'ju duhet të citoni brenda. Ju mund t’i keni shkruar në karton, një fletore apo çfarëdo që dëshironi të mbani mend në atë kohë. Për shembull (para situatës): 'Unë do të marr disa frymë dhe do të numëroj deri në 10, kështu që do të qetësohem.' (Gjatë situatës): 'Unë jam në kontroll, po e bëj, jam i aftë', "Nëse bëj gabime është normale, unë do t'i korrigjoj ato dhe do të mësoj prej tyre".

Faza e tretë ose momenti: pas situatës

Ju do të duhet të lavdëroni veten që jeni përballur me situatën dhe madje ta shpërbleni veten për të.  Për shembull: 'Kam pasur sukses, kam qenë në gjendje ta bëj', "Unë kam pasur mundësinë të mësoj, megjithëse nuk ka shkuar aq mirë sa prisja, kam bërë mirë", "Të paktën kam qenë në gjendje të provoni '.

Normalisht njerëzit kur flasim me veten tonë, nuk e kuptojmë se po e bëjmë sepse është një formë e pavetëdijshme e komunikimit të brendshëm. Por dialogu i brendshëm është i nevojshëm për t'u kujdesur për të, ne jemi njerëzit me të cilët flasim më shumë gjatë ditës! Përveç ajo që i themi vetes është më e rëndësishme se ajo që na thotë dikush tjetër.

Jini të lumtur me teknikën e vetë-udhëzimit

A mund ta imagjinoni dikë që të jetë në veshin tuaj tërë ditën duke thënë se sa i padobishëm jeni? Do të ishte zhgënjyese dhe pikëlluese! Nga ana tjetër, të kesh një person të të thotë se mund ta arrish, se nuk ka rëndësi nëse dështon, se ajo që është me të vërtetë jetësore është të përpiqesh, që të bësh një përpjekje ... do të ishte shumë më motivuese ! Vetëm ju nuk duhet të harroni se ai person që thotë të gjitha ato gjëra dhe që do të ndikojë vërtet në gjendjen shpirtërore dhe shëndetin tuaj emocional në përgjithësi ... A jeni ju! A do të filloni të ndryshoni mendimin tuaj sot për një tjetër që është më i përshtatshëm për arritjen e qëllimeve tuaja?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.