Përmirësimi personal nuk është i menjëhershëm

Dëgjoni këtë histori qesharake cfare na thua Jorge Bucay në librin e tij Mënyra e spiritualitetit 🙂

Kam mësuar me pak dhimbje këtë koncept që rezultatet ndonjëherë nuk janë të menjëhershme, edhe pse në një mënyrë mjaft prozaike.

Ishte në Meksikë. Në një Barbecue, dhe jo në një fjalim kryesor. Nga goja e miqve të mi meksikanë dhe jo nga dora e një mësuesi të madh shpirtëror. Mes tequilas dhe pozoles, dhe jo midis librave dhe shënimeve.

Në tryezë, midis të gjitha shijshme që na u ofruan, ishte një tenxhere e vogël me disa topa të gjelbërta të ndritshëm që nuk i kisha parë kurrë. Meksikanët kanë një dashuri të madhe gastronomike për djegësin dhe ata kanë një larmi të madhe të tyre, secili më pikant.

Unë tashmë kisha mësuar të mos i besoja frazës së famshme të miqve të mi Aztec, kur ata më thanë: «Nga kjo mund të hani qetësisht që nuk kruhet» sepse në ushqimin meksikan gjithçka kruhet (megjithëse ka kruarje dhe kruarje), dhe personi që vjen nga jashtë, dhe që nuk ka gjuhë të "imunizuar", duhet të shijojë me kujdes gjithçka që ata vendosin në gojën e tyre.

Kjo ndoshta është arsyeja pse u habita kur miqtë e mi më thanë që të kisha kujdes me atë djegës të rrumbullakët, sepse ishte shumë djegëse. Unë, i cili gjithmonë dëshiroj të eksploroj aromat e ndryshme që më ofron ushqimi tipik i secilit vend, e vë, para kujdesit tim, më pak se gjysmën e njërit prej atyre chilitos në gojën time. Djeg pak, por shija ishte e hollë.

"Nuk është aq keq ..." Unë thashë, pothuajse duke u mburrur me integritetin tim, "Unë kam provuar të tjera pikante" shtova, dhe duke injoruar shenjat e të gjithëve vura edhe 2 të tjera, të plota, në gojën time dhe i provova me një buzëqeshje ...

2-3 minuta më vonë, buzëqeshja ishte zhdukur nga fytyra ime.

Goja ime ndjehej në zjarr, gjuha më dhembte, nxehtësia po më mbyste dhe mezi merrja frymë.

Uji, të cilin e piva në ujë, nuk kishte dobi, as gota me qumësht të ftohtë që kërkova, apo ndonjë gjë tjetër. Mezi prisja të kalonte ...

Ndërkohë, mësimi që nuk do ta harroj kurrë ishte regjistruar në mendjen time dhe në ezofagun tim: rezultatet e gjërave ndonjëherë, në fakt, nuk janë të menjëhershme, veçanërisht në lidhje me djegësin dhe efektet e ushqimit të shijshëm meksikan, edhe pse dikush mund të shtojë në listën e gjërave që kërkojnë kohë, rezultatet e dukshme të kremrave të bukurisë dhe arritjet transhendente të Zhvillim personal. (Fjalët e fundit të shtuara nga unë për t'i përshtatur qëllimit të këtij blogu).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.