Vetëvlerësimi i ulët tek fëmijët

Një fëmijë me vetëvlerësim të ulët Shtë një pamje shumë e trishtueshme dhe prindërit shpesh nuk e kuptojnë këtë situatë. Fatkeqësisht, shumë herë, janë vetë prindërit ata që janë përgjegjës për vetëvlerësimin e ulët të fëmijëve të tyre dhe ata nuk e kuptojnë se janë të vetmit që mund ta ndihmojnë fëmijën të dalë nga kjo situatë.

Mund të ekzistojë paradoksi i të parit të fëmijëve ose të rinjve që janë jashtëzakonisht të fortë dhe të guximshëm, por vuajnë nga vetëvlerësimi i ulët. E njëjta gjë mund të ndodhë anasjelltas. Këta njerëz, me sjelljen e tyre, përpiqen të fshehin se kush janë në të vërtetë dhe përfundojnë duke kaluar pjesën më të madhe të jetës së tyre duke u paraqitur si dikush tjetër.

Të kesh një ndjenjë të shëndetshme të vetëvlerësimit është po aq e rëndësishme sa të kesh një arsim të mirë.

Vetëvlerësim i ulët tek fëmijët.Një fëmijë që vuan shpesh nga vetëvlerësimi i ulët izolon veten nga bota, duke dhënë një shenjë të të ndrojturit. Shumica e prindërve ia hedhin fajin ndrojtjes.

Vetëvlerësimi i ulët tek fëmijët shkakton vonesat në zhvillimin arsimor dhe të maturimit sepse fëmijët kanë frikë të ndërveprojnë me njerëzit e tjerë. Fëmijët nuk bëjnë pyetje në klasë kur nuk kuptojnë diçka dhe ata bien prapa në arsimin e tyre shkollor, gjë që përbën vetëvlerësimin e ulët.

Pasojat e vetëvlerësimit të ulët tek fëmijët janë gjithmonë katastrofike. Prindërit duhet të dinë se si ta zbulojnë këtë lloj problemi për të gjetur një zgjidhje shpejt.

Simptomat e vetëvlerësimit të ulët tek fëmijët.


1) Ndrojtja: një fëmijë që vuan nga vetëvlerësimi i ulët bëhet tepër i ndrojtur dhe do të shmangë takimin me njerëz të rinj ose përballjen me situata të reja.

Ajo që prindërit duhet të kuptojnë është se kjo ndrojtje ekstreme nuk është normale. Ndrojtja në një farë mase është e pranueshme, por nëse fëmija refuzon të lidhet me njerëzit, është koha të gjesh një zgjidhje.

2) Pasiguria: Vetëvlerësimi i ulët tek fëmijët shpesh çon në pasiguri. Një fëmijë që nuk ndahet nga nëna e tij shpesh është shenjë e vetëvlerësimit të ulët. Në këtë mënyrë fëmija ndihet i mbrojtur dhe siguron që ai ose ajo nuk duhet të flasë me askënd.

3) Frika: Fëmijët me vetëvlerësim të ulët kanë frikë të provojnë gjëra të reja sepse ata tashmë kanë supozuar se do të dështojnë.

Një fëmijë me një vetëvlerësim të shëndetshëm zakonisht është i lumtur dhe nuk mendon dy herë për të kërcyer nga një mur. Sidoqoftë, një fëmijë me vetëvlerësim të ulët mund të jetë shumë i kujdesshëm dhe jo shumë aventuresk.

4) Zvarritja: zvarritja është një simptomë shumë e lehtë për t'u parë nga prindërit.

Një nga karakteristikat themelore të fëmijëve është kurioziteti i tyre. Ata gjithmonë kërkojnë të provojnë dhe të përjetojnë gjëra të reja. Sidoqoftë, një fëmijë me vetëvlerësim të ulët shpesh ka tendencë të shtyjë zvarritjen. Ai e bën atë sepse ka frikë se mos dështon. Ju thjesht nuk mund ta pranoni dështimin pozitivisht dhe më mirë të mos provoni.

5) Pesimizëm: Këta fëmijë shpesh kanë të instaluar pesimizëm në zemrat e tyre dhe hezitojnë të provojnë gjëra të reja sepse ndiejnë se do të dështojnë. Prindërit shpesh mund të dëgjojnë fraza të tilla si "Nuk mund ta bëj" ose "Unë tashmë ju thashë se nuk dija si ta bëja".

6) Përsosmëria: fëmijët me vetëvlerësim të ulët janë kryesisht perfeksionistë. Nëse nuk i bëjnë gjërat në mënyrë të përsosur, ata mendojnë se nuk po i bëjnë mirë dhe se nuk ia vlen.

7) Varësia: fëmijët me vetëvlerësim të ulët shpesh varen shumë nga prindërit e tyre. Ata preferojnë të mos bëjnë miq, ata praktikisht nuk kanë asnjë, dhe për këtë arsye përfundojnë duke qëndruar në shtëpi.

Këta fëmijë, në pjesën më të madhe, nuk kanë kapacitet vendimmarrës dhe ndiejnë nevojën që t’u drejtohen prindërve të tyre vazhdimisht.

Ne nuk mund të injorojmë të gjitha këto karakteristika të fëmijëve me vetëvlerësim të ulët. Në mënyrë që të merren me këtë problem, prindërit duhet të marrin masa. Procesi i zgjidhjes së këtij problemi fillon me identifikimin e arsyes. Ka shumë arsye pas vetëvlerësimit të ulët të një fëmije: mund të jetë pasojë e një babai tepër autoritar, i krahasimit me një vëlla ose motër shumë efikas, ...

Pasi të përcaktohet shkaku, merreni me biznes. Fëmijët janë shumë të formuar dhe të durueshëm Ne mund ta ndryshojmë atë ndjenjë të një vlere të vogël.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i mbajtësit të alejandra Carballo dijo

  Si mund ta ndihmoj një fëmijë me vetëvlerësim të ulët? Si nënë, si mund t'ju ndihmoj?

 2.   Rebecca Gutierrez dijo

  Vajza ime është tetë vjeç dhe shkon në klasë të parë, por unë ndiej që ajo ka vetëvlerësim të ulët, sepse ajo është gjithmonë e vetëdijshme nëse shokët e saj të klasës i flasin apo jo, kjo ndikon shumë në studimet e saj, në një shkallë të tillë që i ul notat. asaj i pëlqen të dalë nga shtëpia dhe është shumë e lidhur me mua. Sidoqoftë, vërej se për gjëra të tjera ajo flet si një person i pjekur, këndon bukur, dhe nganjëherë thotë se është më e bukura në klasë, gjithashtu thotë se është shumë inteligjente. Kështu që me të vërtetë nuk e di nëse ajo me të vërtetë ka vetëvlerësim të ulët apo po e përcaktoj në atë mënyrë dhe ndoshta vajza nuk ka vetëvlerësim të ulët. Do të doja të dija se çfarë mendon për komentin tim? Unë jam një person i divorcuar, ne u divorcuam kur ajo ishte dy vjeç e tetë muaj. babai i saj është mjaft i largët dhe ajo e vëren atë.

  1.    Daniel dijo

   Përshëndetje Rebeca, mbase vajza juaj është më e pjekur se pjesa tjetër e shoqeve të saj të klasës dhe ndihet ndryshe, prandaj ajo tenton të kërkojë miratimin e saj. Sidoqoftë, pasi është më e pjekur, ajo i kupton aspektet pozitive që ka. Ajo duhet të mbajë ato cilësi pozitive që posedon në mënyrë që vetëvlerësimi i saj të mos preket.

   Përforconi aspektet e saj më pozitive për ta bërë atë të ndihet e fortë. As nuk mund të dëmtonte pak më shumë socializim, nuk po flas për shkollën, por në lagjen tënde, me fqinjët, kushërinjtë, ...

   Mos i jepni shumë rëndësi kësaj çështjeje sepse vajza mund të zbulojë shqetësimin tuaj tek ju dhe ju mund ta infektoni atë me atë shqetësim.

   Përshëndetje.

  2.    anonim dijo

   Supozoj se ajo nuk ka vetëvlerësim të ulët, thjesht imagjinoj që është ndryshe, dua të them që mund të jetë e vetmuar, pasi një motër më e madhe jam gjithashtu e vetmuar kështu që njerëzit mendojnë se kam diçka ... Unë them se është e veçantë por duhet t'i kushtoni vëmendje nëse jep më shumë shenja të çuditshme duhet ta kontrolloni me dikë me përvojë ... Shpresoj se mund t'ju ndihmoj.

 3.   Ann dijo

  Unë mund të kem promovuar vetëvlerësim të ulët.
  ima tek vajza ime? Mendoj se gjithmonë i bëj me dije se është e ngadaltë, se nuk i bën mirë gjërat, ndonjëherë mendoj se impotenca ime e përfiton, unë kam qenë beqare që kur ishte 5 muajshe dhe tani do të mbushë 11 vjeç vjeç Unë duhet të bëj gjithçka me të dhe përveç kësaj duhet të punoj deri në fundjavë.
  Çfarë mund të bëj për të ndihmuar njëri-tjetrin? Sepse edhe në shkollë ai është shumë i ulët në Matematikë dhe Studime Sociale. FALEMINDERIT!!!

  1.    anonim dijo

   Shikoni, ju nuk duhet t'i thoni asaj se, nganjëherë më thonë dhe unë ndjehem si i pavlefshëm, nuk duhet ta heqësh atë, mendo para se të veprosh ... e vërteta është, unë kalova atë fazë dhe ajo ishte shume e veshtire, mbase ajo mendon se ti nuk je e kenaqur me ate qe ben, por une imagjinoj qe ne momente te lumtura ajo harron gjithcka dhe kthehet te beje te njejten gje me pare, imagjinoj qe ajo nuk ka vetedije te ulet por ti duhet kushtoj vëmendje ... Unë shpresoj se mund t'ju ndihmoj ...

 4.   Liliana dijo

  Kam nevojë për ndihmë për një rast të një çështjeje të vetëvlerësimit tek fëmijët dhe marrëdhëniet e tij me të mësuarit, unë do të doja të dëgjoja mendimin tuaj në lidhje me të falënderoj:

 5.   Liz dijo

  Përshëndetje, mendoj se djali im ka vetëvlerësim të ulët, ai thekson vazhdimisht cilësitë e të gjithë fëmijëve dhe më thotë se nuk mundet, madje as në aktivitete ose fusha që zotëron, çfarë mund të bëj për ta mbështetur atë?

  1.    Daniel dijo

   Përshëndetje Liz, më ka rastisur të shkruaj një artikull sot në të cilin flas për të. Mund ta lexoni këtu.

  2.    anonim dijo

   E vetmja gjë që duhet të bësh është t'i thuash nëse mundesh, unë besoj në ty ... kjo mund ta ndihmojë, por nëse ai e përsërit atë përsëri, thuaji, ta provojmë ... Nuk e di nëse do të ndihmojë ti

 6.   Ann dijo

  Përshëndetje, fëmija im 3 vjeç nuk flet fare në klasë dhe nuk luan me shokët e tij të shkollës, por pastaj në shtëpi dhe në rrugë është një shakullinë, ai duket një fëmijë ndryshe dhe lidhet në mënyrë të përsosur me fëmijët e tjerë edhe pse është e vështirë për të që të fillojë por ai nuk di se si ta përcaktojë atë ose ta kuptojë dhe si të jetë në gjendje t'ju ndihmojë të ndërveproni me kolegët tuaj pasi që ata janë dita juaj në ditë. Faleminderit

  1.    anonim dijo

   Supozoj se meqenëse kam dy fytyra, atë qesharake dhe atë serioze, por nuk mendoj se ai ka vetëvlerësim të ulët, preferoj të them se ai është i vëmendshëm në klasa dhe jo i vetmuar, them se duhet të fitojë besim, por nëse i jepni besim ai do t'i japë të njëjtën gjë ... Shpresoj të jem në gjendje t'ju ndihmoj

 7.   maria dijo

  Përshëndetje. Vajza ime po mbush 4 vjeç dhe ajo ka frikë nga e reja, qofshin ato ushqime apo aktivitete apo përvoja. Une jam? shume i shqetesuar dhe nuk di cfare te bej. Unë nuk e kisha analizuar çështjen e vetëvlerësimit, kam një problem të madh me vetëvlerësimin tim dhe kam frikë se jua kam transmetuar të gjitha këto. Si mund t'ju ndihmoj?

  1.    anonim dijo

   Epo, së pari nuk duhet të jesh i trishtuar duhet të jesh i lumtur pavarësisht se sa e vështirë është, unë e di që nuk është e lehtë por ji e fortë si unë, nëse vajza jote është e tillë, ajo duhet të jetë sepse ka frikë të mos dështojë por siç them gjithmonë me një dorë gjithçka që mundeni, jepini ndihmën e saj, ndoshta si po rritet ajo po ndryshon ... Nuk mendoj se do t'ju ndihmojë shumë por gjëja më e mirë do të ishte që ju të dilni për një shëtitje si Nëna dhe Bija ... Shpresoj se mund t'ju ndihmoj

 8.   Veronikë dijo

  Përshëndetje, kam nevojë për ndihmë, djali im është 12 vjeç, ai ka vetëvlerësim të ulët, ai dëshiron të bashkëveprojë me shokët e tij të klasës vetëm pa miq, ai zhgënjehet shpejt, ndonjëherë është agresiv dhe, më shumë ... Unë mendoj se pjesërisht unë jam shumë kërkues, autoritar dhe me zë të lartë dhe agresiv me Të dhe kam nevojë për ndonjë terapi për të ose
  Për timen e dua djalin tim dhe më dhemb kur e sheh kaq të ndrojtur dhe është e vështirë për të të tregohet si nervoz dhe fsheh disa gjëra sepse ai ka frikë nga ato retegrqvias që më ndihmojnë çfarë të bëj

  1.    anonim dijo

   Kjo histori bëhet e njohur për nënën e kushëririt tim, nëna e saj e bërtiti, e goditi dhe i tha asaj se ajo nuk vlen asgjë ... Së pari ju duhet t'i jepni asaj besimin tuaj, unë e di që është e vështirë, por nëse ajo fsheh gjëra nga ju është sepse ajo ka frikë të të zhgënjejë ashtu si ndaj meje Ju duhet t'i mësoni të jenë të sjellshëm, por nëse tashmë i keni mësuar ta përsërisin atë për ta mësuar përmendësh, ata mund të vuajnë nga nervat që duhet t'i kontrolloni me dikë me përvojë, e vërteta është që ju duhet te jete i duruar une nuk jam psikolog por e di qe nese i bertasin dikujt dhe ai person qe i bertiti eshte shume i rendesishem per te mendon se ai ose ajo nuk ka bere sa duhet, e them kete sepse kam kaluar se ... kaloni kohë, tregojini sekrete njeri-tjetrit, unë them mos e lini vetëm atë ... asnjë ofendim por ka nëna që lënë vetëm fëmijët e tyre dhe ata ndryshojnë përgjithmonë, ju lutem mos e braktisni atë ... shpresoj Unë mund t'ju ndihmoj ..

bool (e vërtetë)