Simptomat e vetëvlerësimit të ulët dhe si ta kapërceni atë

vetëvlerësim i ulët

Vetëvlerësimi është mendimi juaj për veten tuaj. Njerëzit me vetëvlerësim të shëndetshëm e vlerësojnë veten dhe vlerësojnë arritjet e tyre. Ndërsa të gjithëve u mungon besimi në disa raste, njerëzit me vetëvlerësim të ulët ndihen të pakënaqur ose të pakënaqur me veten e tyre shumicën e kohës. Kjo mund të rregullohet, Por kërkon vëmendje dhe praktikë të përditshme për të rritur vetëvlerësimin.

Nëse mendoni se keni vetëvlerësim të ulët, mos e mbyllni gojën, mund ta ndryshoni atë dhe ta kapërceni atë. Thjesht duhet të bësh pjesën tënde dhe vërtet dëshiron të jesh më mirë me veten. Mendimi që keni për veten mund të ndryshojë, për sa kohë që e kuptoni se sa vleni. Nëse vëreni se keni shumë vështirësi në përmirësimin e vetëvlerësimit tuaj, ose nëse vetëvlerësimi i ulët ju shkakton probleme të tilla si depresioni, mos hezitoni të shkoni te mjeku juaj për t’i treguar si jeni mirë.

vetëvlerësim i ulët

Simptomat e vetëvlerësimit të ulët

Më tej do të komentojmë disa nga simptomat e vetëvlerësimit të ulët në mënyrë që të jeni të vëmendshëm në rast se ju ndodh. Në këtë mënyrë, nëse e kuptoni që vetëvlerësimi juaj i ulët fillon t'ju shkaktojë shumë probleme, ju mund të shkoni te një profesionist për t'ju ndihmuar ta kapërceni atë në rast se nuk mundeni vetë.

Artikulli i lidhur:
Dinamika e vetëvlerësimit për të gjitha moshat

Disa nga simptomat e vetëvlerësimit të ulët janë:

 • Ju jeni jashtëzakonisht kritik ndaj vetes
 • Vendosni poshtë ose injoroni cilësitë tuaja pozitive
 • Ju mendoni se jeni inferiorë ndaj të tjerëve
 • Ju përdorni fjalë negative për të përshkruar veten
 • Ju nënçmoni veten
 • Ju keni biseda me veten në një mënyrë negative
 • Ju nuk u besoni mundësive tuaja
 • Ju fajësoni veten kur gjërat shkojnë keq dhe nëse ato shkojnë mirë, mendoni se keni qenë me fat në vend që të ndjeheni të vlefshëm përbrenda.
 • Kur dikush ju përgëzon, ju mendoni se ata e bëjnë atë për të qenë në përputhje, se ata nuk e bëjnë atë në të vërtetë
 • Ju nuk i besoni mendimit tuaj
 • Ju gjithmonë mendoni shumë
 • Keni frikë se mos përballeni me sfidat dhe shqetësoheni se mos i kapërceni ato
 • Ju jeni të fortë me veten tuaj dhe falni të tjerët
 • Keni tendencë të keni konfuzion emocional
 • Keni tendencë të keni ankth të shpeshtë

Shkaqet e mundshme të vetëvlerësimit të ulët

Në shumicën dërrmuese të rasteve, vetëvlerësimi i ulët shoqërohet nga disa shkaqe që e shkaktuan atë, të cilat pak nga pak po i bënin dëm personalitetit të personit të prekur. Në këtë kuptim, mos harroni disa nga shkaqet e mundshme, në këtë mënyrë ju do të jeni në gjendje të dini nëse është e vërtetë që ndonjë nga këto gjëra ju ka ndodhur ... Shkaqet më të zakonshme janë zakonisht (megjithëse mund të ketë shumë të tjerë):

 • Fëmijëri e palumtur ku prindërit (ose njerëz të tjerë të rëndësishëm si mësuesit) ishin jashtëzakonisht kritikë
 • Performanca e dobët akademike në shkollë që rezulton në mungesë të besimit
 • Ngjarje e vazhdueshme stresuese e jetës, të tilla si prishja e marrëdhënieve ose problemet financiare
 • Abuzimi nga një partner, prind ose kujdestar, për shembull të jesh në një marrëdhënie abuzive
 • Problem i vazhdueshëm mjekësor si dhimbje kronike, sëmundje serioze ose paaftësi fizike.
 • Sëmundje mendore siç është çrregullimi i ankthit ose depresioni.

vetëvlerësim i ulët

Dhe nëse shkaku është për shkak të një fëmijërie të keqe, ato shpesh gjenden në të kaluarën:

 • Dënim i shpeshtë
 • Neglizhimi i shpeshtë
 • Abuzimi kronik
 • Rregulla të ashpra prindërore
 • Duke u ngacmuar / bojkotuar
 • Të qenit në stresin ose dëshpërimin e dikujt tjetër.
 • Mungesa e lavdërimit, ngrohtësisë dhe dashurisë
 • Qëndrimi në një familje apo grup ku anëtarët e tjerë paragjykohen

Fëmijëria është kur ne formojmë mënyrën tonë për të parë jetën, kjo ndikon në mënyrën se si ne mendojmë, Kjo është arsyeja pse të gjitha përvojat negative të hershme mund të kenë një efekt shumë të gjatë në moshën e rritur.

Si të kapërceni vetëvlerësimin e ulët dhe negativitetin

Kur keni vetëvlerësim të ulët dhe futeni në një spirale negativiteti, mund të ndiheni sikur nuk mund të dilni nga atje. Kjo në fakt mund t'ju pengojë të kapni mundësitë ose të shmangni sfidat e reja. Kjo, pra, do të bëjë që ju të mos keni përvojë të kënaqshme në jetë, gjë që do ta përkeqësojë vetëvlerësimin tuaj dhe do të bini herët a vonë, në kthetrat e depresionit. Kjo madje mund të bëjë që ju të humbni marrëdhënie të rëndësishme në jetën tuaj.

Vetëvlerësimi i ulët ndikon në emocionet tuaja, veten dhe mjedisin tuaj të ngushtë. Mendimet dhe sjellja juaj gjithashtu i nënshtrohen vetëvlerësimit të ulët dhe perceptimi juaj i botës është i shtrembëruar. Por jo gjithçka duhet të jetë kaq keq, ka disa gjëra që mund të bësh për të kapërcyer vetëvlerësimin e ulët dhe për të qenë në gjendje të jetosh jetën tënde në mënyrën më të mirë të mundshme. Tjetra do t'ju japim disa këshilla që të mund të kapërceni vetëvlerësimin e ulët.

Artikulli i lidhur:
10 teknikat më të dobishme për të përmirësuar vetëvlerësimin tuaj

Rrethoje veten me njerez pozitiv

Nëse keni vetëvlerësim të ulët dhe rrethoheni me njerëz pesimistë ose tepër kritikë ose toksikë, Possibleshtë e mundur që kjo të ndikojë shumë negativisht, prandaj është shumë e rëndësishme që të rrethoheni me njerëz që ju japin energji të mirë dhe që ju bëjnë të ndiheni mirë me veten dhe botën përreth jush. Këta njerëz pozitivë duhet t'ju vlerësojnë për atë që jeni dhe të njohin cilat janë cilësitë tuaja.

vetëvlerësim i ulët

Bëhuni shoku juaj më i mirë

Ju nuk keni nevojë për askënd që të ndihet mirë, thjesht duhet t’i jepni vetes të gjithë mbështetjen që ju nevojitet me të vërtetë. Ju jeni personi më i mirë që ekziston dhe duhet ta ndjeni atë çdo ditë të jetës suaj. Ju jeni të vlefshëm dhe meritoni të ndiheni mirë me veten tuaj. Kështu që kaloni kohë vetëm dhe merrni kohën që ju nevojitet për tu njohur vetë. Kjo do t'ju lejojë të keni një vlerësim më të mirë për veten tuaj. Bëni një listë të të gjitha cilësive dhe pikave tuaja të forta dhe sa herë që ju nevojitet, rishikojeni atë për të kuptuar se jeni një person i vlefshëm.

Njihni atë që duhet të ndryshoni

Të gjithë bëjmë gabime, askush nuk lind i përsosur. Ju duhet ta njihni këtë në mënyrë që të mbani kokën lart sa herë që keni nevojë. Shtë e rëndësishme të njihni se ku keni nevojë për një ndryshim për ta bërë atë. Nëse nuk e njihni atë dhe qëndroni gjithmonë të ankoruar në të njëjtën gjë, atëherë nuk do të jeni në gjendje të përmirësoni të tashmen tuaj. Ju duhet të bëheni të vetëdijshëm për atë që duhet të ndryshoni dhe të bëni një përpjekje për ta përmirësuar atë.

Mos harroni se mendimet tuaja duhet të jenë gjithmonë të orientuara pozitivisht dhe kurrë, kurrë! Krahasoni veten me të tjerët ... secili është ai që është dhe ne të gjithë jemi po aq të vlefshëm!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.