Vetëdisiplinimi: Punoni shumë

Sekreti i madh i jetës është se nuk ka asnjë sekret të madh. Cilado qoftë qëllimi juaj, mund të arrihet nëse jeni të gatshëm të punoni. Oprah Winfrey.

Përkufizimi i punës së palodhur

Përkufizimi im i punës së vështirë është ai që ju sfidon.

Dhe pse është e rëndësishme sfida? Pse të mos e bëni më të lehtë sesa është?
Vetëdisiplinimi: Punoni shumë
Shumica e njerëzve do të bëjnë atë që është e lehtë dhe do të shmangin punën e vështirë; Kjo është pikërisht arsyeja pse ju duhet të bëni të kundërtën. Mundësive sipërfaqësore të jetës do t'i afrohen një luzmë njerëzish që kërkojnë atë që është e lehtë. Sfidat më të vështira në përgjithësi do të kenë shumë më pak konkurrencë dhe do t'ju ofrojnë shumë më shumë mundësi.

Ka një minierë ari në Afrikë dy kilometra të thellë. Ndërtimi kushtoi dhjetëra miliona dollarë, por është një nga minierat më të dobishme të arit.

Sfidat e forta zakonisht shoqërohen me rezultate të forta. Sigurisht që mund të jesh me fat herë pas here dhe të gjesh një rrugë të lehtë për të. sukses. Por a do të jeni në gjendje ta ruani atë sukses apo është thjesht një lakmi? A do të jeni në gjendje ta përsërisni atë? Sapo njerëzit e tjerë të mësojnë se si e keni bërë, do të keni një konkurrencë të fortë.

Puno shumë për të qenë i suksesshëm

Kur keni disiplinën për të bërë atë që është e vështirë, ju keni qasje në një botë mundësish për të cilat shumë pak dinë. Vullneti për të bërë atë që është e vështirë është si të kesh llambën e Aladdinit.

E mira për të punuar shumë është se është universale. Puna e palodhur mund të përdoret për të arritur rezultate pozitive afatgjata, pavarësisht nga detajet.

Po përdor të njëjtën filozofi në ndërtimin e këtij blogu zhvillimi o përmirësimin e vetë. Unë bëj shumë gjëra që janë të vështira. Unë përpiqem të trajtoj tema që njerëzit e tjerë nuk i bëjnë dhe unë i lë pas dore frutat e varura. Unë përpiqem të shqyrtoj thellësisht temat dhe të kërkoj arin. Kaloj shumë orë duke lexuar dhe hulumtuar. Unë shkruaj artikuj të gjatë për të dhënë idetë e mia më të mira falas, kështu që vazhdimisht detyrohem të bëj më të mirën time. Unë e fillova këtë blog në Mars 2010 (dy muaj më parë) dhe kam punuar për të me kohë të plotë.

Ndërkohë po bëj një kurs në Ndërtimi dhe Projektimi i Uebfaqeve. Unë kam dy fëmijë të bukur (një djalë dhe një vajzë tre vjeçare). Më është dashur të merrem me dy sëmundje reumatike që dëmtojnë shëndetin tim. Unë ndihmoj dhe këshilloj cilindo që më kërkon plotësisht falas. Mundohem të eci dy orë në ditë. Sikur ta kisha kaluar gjithë këtë kohë duke parë televizion dhe duke kaluar orë boshe në divan, jeta ime nuk do të ishte aq produktive. Ashtë shumë punë e vështirë. E di që brenda një viti do të filloj të korr frytet e këtij projekti. Por unë jam i gatshëm të paguaj çdo çmim që është i nevojshëm. Unë nuk jam duke shkuar për të marrë rrugën e lehtë nga një pozicion i cekët. Unë nuk jam duke shkuar për të shkruar artikuj të vetë-ndihmë për qëllimin e vetëm për të fituar shikime dhe para. Kjo nuk i ndihmon askujt. Nëse duhen vite, duhen vite.

Unë jam duke ndjekur të njëjtën qasje për të shkruar ebooks. Ashtë shumë punë e vështirë. Por unë dua që ata të jenë e-libra që njerëzit do të lexojnë ende 10 vjet nga tani. Shkrimi i një libri të tillë elektronik është të paktën 10 herë më i vështirë se lloji i librave që unë shoh duke dominuar seksionin e psikologjisë në libraritë sot. Por shumica e librave në këto librari do të harrohen brenda një viti.

puno shumePuna e vështirë jep rezultat. Sa më i madh kapaciteti juaj i punës, aq më të mëdha janë shpërblimet që janë në dispozicionin tuaj. Sa më shumë që mund të gërmoni, aq më shumë thesar mund të gjeni.

Të jesh i shëndetshëm është punë e vështirë. Gjetja dhe ruajtja e një marrëdhënie të suksesshme është punë e vështirë. Edukimi i fëmijëve është punë e vështirë. Të organizohesh është punë e vështirë. Vendosja e qëllimeve, bërja e planeve për arritjen e tyre dhe qëndrimi në krye të valës është punë e vështirë. Edhe të jesh i lumtur është punë e vështirë (lumturia e vërtetë që vjen nga vetëvlerësimi i lartë, jo lumturia e rreme që vjen nga mohimi dhe shmangia).

Puna e vështirë shkon paralelisht me të aceptación. Një nga gjërat që duhet të pranoni janë ato fusha të jetës suaj që duhet të ndryshoni. Ndoshta ju doni të humbni peshë. Mund të jetë koha të pranoni që rruga drejt qëllimit tuaj është përmes një diete të disiplinuar dhe stërvitje. Ndoshta ju doni të rrisni të ardhurat tuaja. Ndoshta duhet të pranoni që mënyra e vetme për të marrë atë që keni vendosur të bëni është të punoni shumë.

Jeta juaj do të arrijë një nivel krejt të ri kur ndaloni të shmangni dhe keni frikë nga puna e rëndë. Bëhuni një aleat i tij në vend të armikut të tij. Shtë një mjet i fuqishëm për ta pasur pranë.

Ky post është pjesa e katërt e një serie prej 6 artikujsh mbi vetë-disiplinën: Pjesa 1 | Pjesa 2 | Pjesa 3 | pjesa 4 | Pjesa 5 | Parte 6


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rodrigo dijo

  Përpjekja që keni bërë për të ndërtuar këtë blog është e rëndësishme për mua, dhe përpjekja që bëni çdo ditë për të ndihmuar njerëzit.

  Përshëndetje dhe forcë.

 2.   Daniel dijo

  Faleminderit per komentin tuaj Ju jeni shumë i mirë

 3.   Georgina dijo

  Faleminderit shumë për ndarjen e njohurive tuaja me ne. Blog-u juaj do të më ndihmojë shumë për të forcuar personin tim. Më në fund po shoh çelësat për të luftuar pikat e mia të dobëta. Jeta do t'ju kompensojë për të gjitha të mirat që na bëni neve.
  Përshëndetje, një përqafim i madh dhe shumë inkurajim !!

  Georgina

  1.    Daniel dijo

   Faleminderit Georgina.

 4.   jani dijo

  Daniel, puna juaj shoqërore është e pabesueshme. Unë ju shtriva dorën përmes kushërirës sime dhe facebook-ut të saj. Asgjë nuk është rastësi dhe pikërisht në këto momente të jetës sime më duhej më shumë ky informacion. Faleminderit, universi do t'ju kthej gjithë këtë përpjekje. Jani nga Meksika.

 5.   Rodolfo Paez dijo

  Keshille shume e mire, do t'ju thosha, shpresoj ta arrini qellimin tuaj, por nga ajo qe shoh ju DO TA ARRITENI me siguri! Faleminderit për këto rreshta, më pëlqeu shumë sot.

 6.   JESUS ​​PERCY HOLGUINO dijo

  Notepad i mirë dhe e di që jam dakord që aktivitetet e vështira kanë pak konkurrencë dhe ju japin më shumë mundësi për të përparuar përveç kryerjes së shpejtë të punëve.

 7.   anonim dijo

  sukses i shkëlqyeshëm i kontributit