Vetëdisiplinimi: Këmbëngulja

"Asgjë në këtë botë nuk mund të zërë vendin e këmbënguljes. Talenti nuk do; nuk ka asgjë më të zakonshme se burrat e talentuar, por të pasuksesshëm. Urtësia nuk do; mençuria pa shpërblim është pothuajse aq e zakonshme sa një fjalë e urtë. Arsimi nuk do; Bota është plot me njerëz të pastrehë të arsimuar. Këmbëngulja dhe vendosmëria janë e plotfuqishme ".
Calvin Coolidge

Vetëdisiplinimi: Këmbëngulja
Këmbëngulja është shtylla e pestë dhe e fundit e vetë-disiplinës.

Çfarë është këmbëngulja?

Këmbëngulja është aftësia për të ruajtur veprimin pavarësisht nga ndjenjat tuaja.

Kur punoni drejt arritjes së një qëllimi të madh, motivimi rritet e ulet. Ndonjëherë do të ndiheni të motivuar dhe ndonjëherë jo. Por nuk është motivimi ai që prodhon rezultate, janë veprimet e tua. Këmbëngulja ju lejon të vazhdoni të veproni edhe kur nuk ndiheni të motivuar për ta bërë këtë, dhe për këtë arsye rezultatet shtohen. Si pasojë e këtyre rezultateve të favorshme është kur shfaqet motivimi.

Për shembull, mund të bëheni shumë më entuziastë për dietën dhe ushtrimet pasi të keni humbur 10 kilogramët e parë dhe të ndiheni se veshja juaj ju përshtatet më lirshëm.

Kur të japësh dorëheqjen?

A duhet të këmbëngulni gjithmonë dhe të mos dorëzoheni kurrë? Sigurisht që jo. Ndonjëherë heqja dorë është padyshim opsioni më i mirë.

Atëherë, si e dini kur të hiqni dorë?

A është ende i saktë plani juaj? Nëse jo, azhurnoni planin. A është qëllimi juaj ende i saktë? Nëse nuk është kështu, azhurnoni ose braktisni qëllimin tuaj. Foolshtë marrëzi të kapesh pas një qëllimi që nuk të frymëzon më. Këmbëngulja nuk është kokëfortësi.

Ky ishte një mësim shumë i vështirë për mua për të marrë. Gjithmonë kisha besuar se nuk duhet të dorëzohesh kurrë, se sapo të vendosësh një qëllim, duhet të qëndrosh me të derisa ta arrish. Kapiteni zbret me anijen dhe të gjitha ato. Nëse nuk kam qenë ndonjëherë në gjendje të përfundoj një projekt që kam filluar, do të ndihesha shumë fajtor për këtë.

Përfundimisht e kuptova që kjo është marrëzi.

Nëse jeni duke u rritur në gjithçka si një qenie njerëzore, atëherë do të jeni një person tjetër çdo vit nga sa ishit një vit më parë. Dhe nëse jeni të vetëdijshëm për arritjen e zhvillimit personal, ndryshimet janë zakonisht drastike dhe të shpejta. Ju nuk mund të garantoni se qëllimet që vendosni sot do të jenë ato që dëshironi të arrini vitin e ardhshëm.

Në mënyrë që të akomodojmë qëllimet e reja, ne duhet të heqim ose plotësojmë ato të vjetrat. Ndonjëherë qëllimet e reja janë aq tërheqëse dhe frymëzuese saqë nuk ka kohë për të përmbushur ato të vjetrat dhe ato duhet të braktisen gjysmë të gatshme. Gjithmonë e kam parë këtë të vështirë për ta bërë, por e di që është e nevojshme. Pjesa e vështirë është të vendosësh me vetëdije të heqësh një projekt të vjetër, duke ditur që ai nuk do të përfundojë kurrë. Unë kam mbaruar diplomën e Pedagogjisë, më kanë mbetur edhe dy vjet për të mbaruar shkollën e Psikologjisë dhe më kanë mbetur vetëm 7 lëndë për të përfunduar atë të Mësimdhënies. Me vetëdije vendosa të braktis karrierën e Psikologjisë dhe të Mësimdhënies, ishte shumë e vështirë për mua. M'u desh shumë kohë për të marrë vendimin. Por ishte e nevojshme që vetë rritja ime të ishte në gjendje ta bëja këtë.

Unë ende duhej të zgjidhja problemin e vendosjes së qëllimeve që mund të konsideroheshin të vjetruara në një vit për shkak të rritjes time personale. Si mund ta zgjidh këtë problem? Kam mashtruar. E kuptova që mënyra e vetme për të vendosur qëllime afatgjata që nuk do të dilnin nga koha do të ishte që ata të ishin në përputhje me procesin tim të planifikimit. zhvillim personal. Kërkimi për përmirësim personal ka qenë një konstante e qëndrueshme për mua për një kohë të gjatë. Kështu që në vend që të përpiqesha të vendosja qëllime fikse siç bëra me karrierën time, unë fillova të përcaktoj qëllime më të gjera dhe më dinamike që përputhen me rritjen time. Ky biznes i ri më lejon t'i përkushtohem vetërmirësimit dhe të ndaj atë që mësoj me të tjerët. Prandaj rritja në vetvete është qëllimi. Kjo krijon një marrëdhënie simbiotike, në të cilën të ndihmosh të tjerët rezulton në rritjen time, e cila nga ana tjetër gjeneron ide të reja për të ndihmuar të tjerët.

Kërkimi i drejtpërdrejtë dhe i vetëdijshëm për vetë-përmirësim është qëllimi im i vetëm.

Vlera e këmbënguljes nuk vjen nga kapja me kokëfortësi e së kaluarës. Vjen nga një vizion i së ardhmes që është aq tërheqës saqë do të jepnit pothuajse gjithçka për ta realizuar atë. Të jesh në gjendje të ndihmoj njerëzit të rriten dhe të zgjidhin problemet e tyre më të vështira është shumë më sfiduese për mua. Shpresoj që ky blog të sjellë vlera të vërteta për njerëzit.

Këmbëngulja e veprimit vjen nga këmbëngulja e vizionit. Kur të jeni shumë të qartë për atë që dëshironi, do të jeni më konsistent dhe këmbëngulës në veprimet tuaja. Konsistenca e veprimit do të prodhojë qëndrueshmëri të rezultateve.

A mund të identifikoni një pjesë të jetës tuaj ku keni treguar një model të këmbëngulje afatgjatë? Unë mendoj se nëse mund ta identifikosh atë mund të të japë një të dhënë për misionin tënd, diçka për të cilën mund të punosh me pasion dhe vetë-disiplinë.

Ky post është pjesa e gjashtë e një serie artikujsh mbi vetë-disiplinën: Pjesa 1 | Pjesa 2 | Pjesa 3 | Pjesa 4 | Pjesa 5 | Pjesa 6

Nëse dua të vazhdoj të rritem për një kohë të pacaktuar, duhet të mbaj një nivel të caktuar të sfidës dhe ta vazhdoj ngritjen e nivelit gjithnjë e më lart. Nuk mund t’i lë gjërat të bëhen shumë të mërzitshme.Unë ju lë me një video që na lë me një moral të mirë për të zbatuar në jetën tonë:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   E marte dijo

  Përshëndetje, modeli im më i rëndësishëm i këmbënguljes, për shumë vite, ka qenë të jem i qetë në lëkurën time dhe të jem në gjendje të lidhem ashtu siç jam në të vërtetë. Unë studioj psikologji, por e vërteta është se gjërat nuk janë aspak të qarta në një nivel të përgjithshëm. Kam dëgjuar që shënimi i qëllimeve tuaja dhe leximi i tyre çdo ditë është një formë e rëndësishme e motivimit. Problemi im është se nuk e di cilat janë qëllimet e mia, a ka ndonjë mënyrë për të zbuluar se çfarë do t'ju mbushë ose sqarojë idetë tuaja? Një orientim i thjeshtë ia vlen, faleminderit shumë, përshëndetje.

 2.   Yola dijo

  Pershendetje! Informacioni ka qenë shumë i dobishëm për mua; Pothuajse jam duke përfunduar diplomën time në stomatologji, të cilën që nga fillimi nuk e dëshiroja, doja dhe dua të bëhesha Doktor, dhe për aq sa përpiqem të mbaj karrierën, nuk ndiej pasionin për të cilin ndjej Bar; Fraza që më ka ndikuar më shumë është si vijon: »isshtë marrëzi të kapesh pas një qëllimi që nuk të frymëzon më» ... Kështu që unë do të punoj shumë derisa të arrij qëllimin tim! Pavarësisht sa herë bie, ose sa herë depresionohem, edhe nëse më duhen vite, unë do të vazhdoj të përpiqem! Faleminderit!!! Nje perqafim!!! dhe urime per kete blog.

 3.   Astrid dijo

  Përshëndetje, unë me të vërtetë besoj se vetë-disiplina ime është në zero, unë kam provuar shumë metoda: duke bërë axhenda, duke shkruar qëllimet e mia, duke menduar për qëllimet e mia afatgjata dhe afatshkurtra, por unë gjithmonë përfundoj duke mos bërë asgjë, është edhe më e tmerrshme, ka ditë që ndihem aq i frytshëm sa do të doja të largohesha nga gjithçka dhe ta filloja nga e para, por unë e di që karriera që zgjodha (mësimdhënia) është ajo që më pëlqen, jam e apasionuar pas, mendoj për familjen time dhe partnerin tim që më mbështesin dhe madje kështu që unë ndiej se jam vetëm, dhe se kam nevojë për diçka që më motivon më shumë për të vazhduar, çfarë nuk po arrij të ndihem kështu gjatë gjithë kohës?

  1.    Daniel dijo

   Përshëndetje Astrid, mbase ke nevojë për ndonjë nxitje shtesë. Anëtarësohuni në një forum mësuesi ose shikoni video në YouTube në lidhje me mësimin kur mendoni se motivimi juaj po dështon.

   Para se të filloni të studioni, shtrihuni në shtrat dhe mendoni pse po i bëni të gjitha këto, çfarë ju pëlqen më shumë për karrierën dhe mendoni se çfarë do të bëni kur të bëheni mësues. Lidhja me njerëzit që kanë të njëjtin qëllim rekomandohet gjithashtu shumë për t'ju dhënë pak reagime dhe për të motivuar njëri-tjetrin.

   Ju do të na thoni të shohim si po ia dilni ose nëse funksionon për ju.