Si ta gjeni veten nëse ndiheni të humbur në jetë

gjeni veten

Qëllimi më i madh dhe më i rëndësishëm në jetë është të zbulojmë se kush jemi në të vërtetë, të gjesh veten për të ditur të ecësh mirë në jetë. Por realiteti është se shumë njerëz jetojnë pa ditur vërtet se çfarë thotë kritiku i tyre i brendshëm dhe ata shkojnë me ide të gabuara për veten e tyre.

Kush jam unë në të vërtetë? Kjo është pyetja që duhet t'i përgjigjeni, por nuk është një punë e lehtë, të paktën në fillim ... Sidomos kur nuk ia keni bërë vetes këtë pyetje më parë. Ju duhet të filloni të kuptoni vetveten sesa thjesht të kënaqni veten.

Nuk është egoist

Ka nga ata që mendojnë se gjetja e vetvetes është një veprim egoist, sepse dikush mendon vetëm për veten, por realiteti është se është një proces i painteresuar dhe se është e nevojshme të jemi në gjendje të jemi mirë në jetë, si me veten, ashtu edhe me të tjerët. Të jesh personi më i mirë, Së pari duhet të dini kush jeni, çfarë vlerësoni, çfarë mund të ofroni në jetën tuaj.

Shtë një udhëtim personal, por nuk ke pse të shkosh askund, sepse është një udhëtim i brendshëm. Drejt vetes tuaj më të fshehur, ai që po pret që t'ju japë të gjitha përgjigjet që ju nevojiten. Ju duhet të hiqni shtresat që nuk ju shërbejnë dhe të jeni në gjendje të shihni reflektimin tuaj të vërtetë. Por për ta bërë atë duhet të ndërtosh brenda vetes: Duhet të njohësh se kush dëshiron të jesh dhe të përmbushësh fatin tënd, çfarëdo qoftë ai.

gjeni veten

Ju duhet ta njihni fuqinë tuaj personale dhe për këtë duhet të qëndroni të hapur dhe të prekshëm ndaj përvojave të jetuara dhe që do të jetoni. Nuk është diçka që duhet ta shmangni dhe aq më pak të keni frikë. Somethingshtë diçka që duhet ta shikoni me kureshtje për të qenë në gjendje t'ju gjeni, atë qenie që e keni fshehur për kaq shumë kohë. Por, Si e merrni në të vërtetë? Mos harroni ato që ju themi më poshtë.

Zbuloni vlerat tuaja

Aq shumë gjëra ndodhin në jetën tonë të përditshme sa është e lehtë të harrosh atë që është e vlefshme dhe domethënëse për ne. Cilat janë gjërat që do të kontribuojnë në një cilësi më të mirë të jetës për ju? Të gjithë jemi të ndryshëm: mbase Ju me të vërtetë ndiheni sikur keni nevojë të jeni pranë familjes tuaj për të pasur një ndjenjë qëllimi.

Apo ndoshta ju interesoni më shumë për planetin dhe dëshironi të rrethoheni me natyrën. Çfarëdo që të jetë, identifikoni atë që është e rëndësishme për ju dhe shikoni se çfarë mund të bëni për të përfituar nga ajo çdo ditë. Një pjesë e udhëtimit tonë në jetë është duke e kuptuar këtë, bëje atë.

Bëni kuptim për të kaluarën tuaj

Për të zbuluar se kush jemi dhe pse veprojmë ashtu si veprojmë, duhet të njohim historinë tonë. Të jesh i guximshëm dhe i gatshëm për të eksploruar të kaluarën tonë është një hap i rëndësishëm në rrugën për të kuptuar veten dhe për tu bërë ata që duam të jemi.

Nuk janë vetëm gjërat që na kanë ndodhur ata që përcaktojnë se kush bëhemi, por sa kemi kuptuar se çfarë na ka ndodhur. Traumat e pazgjidhura të historisë sonë informojnë mënyrat se si veprojmë sot. Koherenca e historisë së jetës ka një marrëdhënie të rëndësishme statistikore me mirëqenien psikologjike. Sa më shumë që të kuptojmë se çfarë na ndodh në jetë, aq më mirë mund të marrim vendime të vetëdijshme në të tashmen tonë që përfaqësojnë veten tonë të vërtetë.

gjeni veten

Qëndrimi në të kaluarën dhe në të tashmen

Qëndrimet dhe atmosfera në të cilën jemi rritur kanë një ndikim të madh në mënyrën se si veprojmë si të rritur. Si fëmijë, njerëzit jo vetëm që identifikohen me mbrojtjen e prindërve të tyre, ata gjithashtu tentojnë të përfshijnë në vetvete qëndrimet kritike ose armiqësore që ishin të drejtuara ndaj tyre.

Këto sulme personale shkatërruese bëhen pjesë e zhvillimit të personalitetit të fëmijës, duke formuar një sistem të çuditshëm që ndërhyn dhe kundërshton shfaqjen e vazhdueshme të personalitetit të vërtetë të individit.

Kuptoni përvoja të dhimbshme

L përvoja të dhimbshme Jeta e hershme shpesh përcakton se si e përcaktojmë dhe mbrohemi. Me pak fjalë, ato na deformojnë dhe ndikojnë në sjelljen tonë në mënyra që vështirë se i vërejmë. Për shembull, të kesh një prind të ashpër mund të na ketë bërë të ndihemi më të kujdesshëm.

Ne gjithmonë mund të rritemi duke u ndjerë mbrojtës ose duke rezistuar duke provuar sfida të reja nga frika e talljes. Easyshtë e lehtë të shohësh se si bartja e kësaj pasigurie me ne në moshën e rritur mund të trondisë ndjenjën tonë të identitetit dhe të na kufizojë në zona të ndryshme. Për të thyer këtë model të sjelljes, është e vlefshme të njohësh se çfarë e shtyn atë. Ne gjithmonë duhet të jemi të gatshëm shikoni burimin e tendencave tona më vetë-kufizuese ose vetëshkatërruese.

Mos u shpërqendroni në proces

Ju nuk duhet të shpërqendroheni në procesin e gjetjes së vetvetes. Në këtë shoqëri është e lehtë që ju të shpërqendroheni, prandaj është e rëndësishme që të mos shkëputeni nga vetja duke u lidhur me të tjerët. Në këtë rast, ajo që ka më shumë rëndësi është që ju të gjeni një mënyrë për të gjetur veten, duke u lidhur me veten.

Ju mund të ndaloni t'i përgjigjeni postës elektronike nga një kohë e caktuar e natës ose të ndaloni së shikuari rrjetet sociale për të lexuar një libër ose për të medituar. Të bësh ndonjë aktivitet që të ndihmon vërtet të lidhesh me veten. Shtë një mënyrë për të vendosur kufij me veten dhe me të tjerët dhe që ju keni kohë dhe dërgoni mjaftueshëm për t'u lidhur me veten. Kush e di? Mund të jetë e përkohshme ose të ndryshojë marrëdhënien tuaj me teknologjinë përgjithmonë.

Zhvilloni identitetin tuaj

Kush jeni ne te vertete? Një punonjës? Një person? Nje shok? Nje vella? Ju ka shumë të ngjarë të luani shumë role në jetën tuaj, por ne shpesh përqendrohemi në një fushë (si puna) sa është e vështirë të largohesh dhe të mendosh për diçka tjetër.

Ne gjithashtu e gjejmë identitetin tonë përmes hobeve tona, interesave tona dhe aftësive tona. Pra, puna është një pjesë e identitetit tuaj dhe pyetja është se si largoheni prej saj? Mos harroni se ju jeni më shumë se vetëm puna juaj ...

gjeni veten

Gjeni njerëz që ju pëlqen

Marrëdhëniet kanë një ndikim të madh në mirëqenien tonë, për mirë apo për keq, prandaj është e rëndësishme të shqyrtoni nëse kaloni kohë me njerëzit që vlerësoni. Kjo përfshin marrëdhëniet romantike, miqësitë dhe partneritetet në punë. Secila shoqatë do të sjellë diçka në tryezë dhe ju duhet të vendosni: Sa nga kjo gjë e re ju pëlqen dhe doni ta përfshini në jetën tuaj? » Në disa raste, ju mund të zbuloni se një mik nuk është më një mik dhe se ju duhet të prisni lidhjet, sa më shpejt të jetë e mundur.

Mbani një mendje të hapur

Ajo që duhet të mbani mend është se "gjetja e vetvetes" është një udhëtim që nuk ka domosdoshmërisht një destinacion. Ndërsa kaloni periudha kalimtare gjatë gjithë jetës tuaj, Ju do të vazhdoni të kërkoni për veten tuaj dhe do të habiteni nga ajo që gjeni.

Ajo që është e vlefshme dhe domethënëse në secilën fazë të jetës suaj, do të ndryshojë dhe evoluojë ndërsa ndryshoni dhe evoluoni, dhe kjo është e natyrshme. Por, pa marrë parasysh se në cilën fazë jeni, ideali është thjesht të pyesni veten: a po e përdor këtë kohë për të përmirësuar cilësinë e jetës sime? Koha që keni është thesari juaj i madh.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.